Bordás gőte nyáron, hogy maradjon cool?
Komolyabb hideget igénylő állatoknak, (axolotl aranyhal) hűteni kell a vizét.
Vannak nem túl hatékony költség kímélő házi praktikák, van milliárd dolláros profi vízhűtő, meg a 2 között okos megoldások.
Pl veszel egy kis használt hűtőt olcsón, megfúrod, és egy vízpumpával egy csövön belevezeted a vizet.
Minél több cső van feltekerve a hűtőbe, annál hidegebb a víz.
Ár/érték arányban torony magasan ez a leghatékonyabb, és legkifizetődőbb megoldás, csak éppen ezt a módszert leginkább többszáz literes aranyhalas akváriumokhoz, vagy más nagyobb rendszerekhez szokták használni.
Nem ismerem a bordás gőte tartási körülményeit, lehet, hogy ventilátorral is lehet annyira hűteni, hogy elég legyen. (a vízfelületet fújva)
Gondolom úgyis lennének száraz részek az akváriumban, ahova ki tud mászni, ha ott mozog a levegő, akkor jobban le tud hűlni.
Én 23 fokot csináltam nyáron tengeri, hidegvizi garnéláknak. Egyik nyáron vettem használtan egy borhűtőt és azzal szórakoztam.
Egy nyitott 70 literes akvárium volt mellette, benne egy 250 l/órás vízpumpa fújta egy 5mm vékony csőbe a vizet. A cső másik vége is az akváriumba folyt vissza, de a cső közepe (5 méteres csődarab) fel volt tekerve és be volt téve a borhűtőbe. Nem csak úgy simán, hanem a hűtőbe raktam egy tál vizet és abba helyeztem a csőtekercset. A borhűtőt lehet állítgatni, pl 22 fokra is, de 20 fokra is, meg ahogy akarod, de melegebb tartományban mint a sima hűtőszekrényt. 10 fokot nem lehet csinálni benne.
A borhűtő ajtajához odaragasztottam a csövet szigetelőszalaggal és éppen pont rá tudtam csukni az ajtaját erre az 5 mm vékony csőre, tehát ezt nem kellett megfúrni. Volt annyi mozgása a hűtőajtó szigetelő gumijának hogy amikor rácsuktam a csövet, az a rész be tudott nyomódni az ajtón és úgy elfért a cső alatta.
Aztán raktam bele üdítőket, gyümölcsöket, meg amikor a nagy nyári hőségben folyt rólam a víz, akkor csak elé ültem és az üvegajtón átszivárgott a hűvös, így kellemes volt ott ülni. Lehet, hogy sokat fogyasztott, de nem tűnt fel.
Viszont egyszer leállt a keringés, amikor ledobta magáról a kicsi vízpumpa a vékony csövet és akkor megdöglött egy adag garnélám. Biztos sokáig nem vettem észre, mivel nem látszódott semmi, csak az, amikor már meghaltak.
Volt ezen kívül benne egy 1300 l/órás powerhead keringető is, nagy szivaccsal, de az nem hűtött semmit, az csak szűrésnek volt ott, mert az nem szívta be a garnélákat.
23 fokról felment a víz pár órán belül 30 valahány fokra, hát...
De a gőtének szeritnem ez nem lenne akkora gond, mert az kijönne a vízből ha túl meleg.
Vagy biztosítéknak 2 csövet is lehetne bele tenni és 2 pumpát. Egyik leáll, akkor még mindig ott a másik.
Nekem most pl a nagy tengeri akváriumban 2 pumpa működik a szűréshez, pont ezért, hogy semmiképp ne álljon le a szűrőbox és az akvárium közti vízkeringés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!