Mennyire lenne nehéz összehozni egy növényes-diszkoszhalas akváriumot?
Nem annyira nehéz, mint sokan gondolják.
Anyagilag viszont eléggé költséges, a szükséges akváriumméret, vízminőség és az ezekhez kellő egyéb dolgok elég drágák lehetnek.
Azért, mert egy high-tech növényes, egy emberi agy által kreált mesterséges, természetben soha sehol nem létező paraméterekkel rendelkező rendszer.
Ezek a paraméterek fényévekre állnak egy erősen lágy, savas, lassú vízmozgású, jobb esetben fekete vizes, árnyas akváriumtól, amilyet a diszkoszok igényelnek.
Ettől még össze lehet barmolni, akár még 180 literben is, (600 helyett) ahogy a videóban is láthattuk.
De hogy ott valami szenvedni fog, az tuti.
Egyetértek.
Ami talán működhet, az egy 300, de inkább 450 feletti akvárium. Low tech növényes és diszkoszok.
Mindennek a pénz szab csupán határt. Ami a legfontosabb az a lágy víz, ozmo nélkül bele se vágj.
Egyébként pedig valóban jobb lenne, ha eldöntenéd, hogy vagy növényes vagy diszkoszos. :) A növényesnél max 100literig ajánlom és jobban illenek oda a kis termetű halak és a garnélák.
A diszkoszosnál pedig valóban jó a nagy méret, nem kicsi halakról beszélünk és mivel rajhalak, nem 2 fog úszkálni... hiába alig mozognak, azért Te sem örülnél, ha egy fürdőszoba méretű helységben kellene leélned az életed. Szóval min300liter, de ez tényleg a minimum 5-6 diszkosznak. Én személy szerint ilyen kicsiben nem tartanám őket. És készülj fel rá, hogy a lágy savas vizet össze kell nekik hozni. Kényes halak, erre a legkényesebbek. Szóval a heti 60-80liter lágy vizet elő kell állítanod.
Én pont egy olyasmi akváriumot képzeltem el, mint ami az elwera által linkelt youtube-os videón van. Csak persze annyi különbséggel, hogy nem 180 literbe tenném őket, hanem 520 literbe.
Szóval lényegében egy diszkoszos akvárium, csak JÓ SOK növénnyel. :)
Olyan nagyon-nagyon messze azért nem esnek egymástól a növények és a diszkoszok igényei a fényt leszámítva. A növényes akvarisztika is a lágy, savas víz köré épül, annyi a fontos, hogy alacsony fényigényű növényeket válassz.
+ ha esetleg olyan növénytalajt használsz ami játszik a víz paramétereivel, akkor ügyelj arra, hogy vízcserénél tartsd a ph és KH értéket, mert annak az ingadozása nem szerencsés, főleg diszkoszok esetében.
Ha az elképzelésed az, hogy jó sok növény legyen egy diszkoszokkal teli akváriumban, akkor jó sok Anubias-t és Pteropus-t ajánlok. Ezek fára ültethető növények, így nem kell a speciális talaj és alacsony fény mellett is szépen fejlődnek. Az akvárium többi paraméterét pedig nyugodtan a diszkoszokra szabhatod.
Ami nehézséget fog okozni ekkora méretű akváriumnál az a nagy mennyiségű ozmo víz hétről-hétre történő biztosítása lesz. Ha csak nem veszel egy ozmo készüléket...
" a fényt leszámítva."
"alacsony fényigényű növényeket válassz" ...amikhez meg ugye nem kell CO2.
Tehát alacsony fényerő, és légköri CO2.
Akkor most értelmezzük már a high-tech jelentését, mert akkor ezen a téren sántít a dolog.
Értjük a hight-tech definícióját. Én egy picit elrugaszkodom az éles határoktól low-tech és high-tech között. Nyilávan vannak ennek veszélyes verziói (magas fény CO2 nélkül/alacsony fény sok tápanyag=algamenyország). Viszont alacsony fénynél is lehet CO2-t alkalmazni. CO2 rendszerrel a növények egészségesebbek és mivel savasít a diszkoszok is profitálnak belőle.
Megtalálva azokat az adalékokat amivel se a diszkoszoknak se a növényeknek nem ártassz, de egyiknek vagy másiknak kedvezel össze lehet rakni egy jól működő rendszert.
Mivel a diszkoszok nem szeretik a sok fényt, gyenge lámpa mellett alacsony fényigényű növényeket kell tartani. Mivel alacsony fény mellett a túl sok tápanyag algásodáshoz vezet, ezért nem jó ötlet tápanyagban gazdag talajt használni. --> homokos talaj felett fára ültetett növények folyékony tápszerrel és CO2-vel ami nem árt a diszkoszoknak + mindenki imádja a lágy savas vizet...ozmoval feltöltöd. Kész.
Lehet co2 rendszer nélkül is de a fenti módszerrel elégíted ki az akváriumban tartott élőlények igényeit a lehető legmagasabb szinten = lesz egy egészséges növényekkel és diszkoszokkal teli aksid, amilyet a kérdező szeretne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!