Mire kell figyeljek?
Szia!
Az akvarisztika abban különbözik a többi állat tartásától, hogy itt nem csak egyszerűen halakat rakunk egy üvegtartályba, hanem egy komplett biológiai egyensúlyt kell létrehozni, anélkül az egész működésképtelen lesz. Ez kis méretben és mesterséges körülmények között, csak megfelelő technikával hozható létre, ezért ezek a technikai felszerelések egy akváriumból sem hiányozhatnak (pl. szűrő, világítás, ha kell fűtés, stb). Emiatt a kezdőknek elsőre sokkal drágábbnak és bonyolultabbnak tűnhet, pedig kis utánanézéssel könnyen megoldható. Most a legfontosabb, hogy olvass utána alaposan a témának (ajánlom az akvarista e-book-okat) és csak azután kezdj bármibe is bele, miután már nagyjából tudod a dolgokat, hogy elkerülhesd az egyébként kellő tájékozódással könnyen kiküszöbölhető hibákat. Ha valami nem világos, nyugodtan kérdezhetsz itt is (viszont az állatkereskedéseben dolgozó eladókkal csak óvatosan, mivel a tudásuk legtöbbször igencsak hiányos).
Még lenne pár kérdésem hátha tudtok rá választ:)
Ismerősöm a múlthéten vett 4 darab fekete mollyt. Amint haza ért vele betette őket zacskóstól az akváriumba 2 órára. Kipecázta őket és betette őket a helyükre. Másnap reggelre elpusztultak. Mi lehetett a baj?
Illetve hogy ti vizcserénél mivel fertőtlenítitek az akváriumot/dekorációs elemeket?
Nem kell fertőtleníteni semmivel.
Vízcserénél az akvárium harmadát, vagy negyedét kell csak lecserélni állott vízzel.
Amikor megnyitod a vízcsapot, enyhén klóros víz folyik belőle, mert azal fertőtlenítik és a vízhálózat egy zárt rendszer, amiből így nem tud elpárologni a klór.
Az embernek semmi baja nem lesz tőle ha megissza, talán néha kicsit érezheti hogy csípi a torkát, viszont a halaknak a nyálkahártyájuk jóval érzékenyebb, és a kopoltyújuk körül is nagyon piros lesz hogyha klóros vízbe kerülnek, úgy kicsípi nekik. Ezért a vizet egy vödörbe állni kell hagyni egy napig, mielőtt az akváriumba öntöd. Egy nap alatt elpárolog belőle a klór és úgy már nem bántja a halakat.
Ezeket érdemes elolvasnod és megemésztened: [link] és [link]
Arra kell figyelni, hogy az akvarista nem csak halakat tart, hanem egy kisebb ökoszisztémát. Nem olyan ijesztő, mint ahogy hangzik :) viszont alapkellék a szűrő, tudnod kell, hogy ebben laknak a szűrőbacik, meg hogy őket nem a nitriveccel lehet betelepíteni, hanem kajával becsalogatni őket az akváriumba. Ilyenkor van az, hogy hetekig eteted az "üres" akváriumot (bár ha tudsz havertól egy kevés szűrőtöltetet vagy szűrőkosz szerezni, az sokat segít). A szűrőbacik feladata az, hogy a halak által termelt, mérgező ammóniát veszélytelenebb vegyületekké alakítsák (ez az, amit részleges vízcserével majd eltávolítasz az akváriumból). Szűrőtöltetet csak használt akváriumvízben mosunk.
Klóros víz nem kerülhet működő akváriumba, vagy állatod a vizet addig, amíg kimegy belőle a klór vagy használsz valamilyen vízelőkészítőt (pl. Sera Aquatan).
Fertőtleníteni NEM kell, igazán nem is szabad, minden, ami fertőtlenítő hatású a szűrőbacikat is kigyilkolja. Ha valamit muszáj tisztítani, azt forró vízzel (lásd kövek) vagy ecetes vízzel, alaposan átöblítve érdemes.
Arra kell figyelni, hogy a különböző fajoknak különböző igényei vannak. Pl. a guppy-platti-molly szentháromságot így együtt szokták emlegetni, 4-5 guppinak elég egy 40 literes akvárium, de plattiknak 60, a molliknak 120 liter kell, mert annyival nagyobbak és mozgékonyabbak.
Az igényekről díszhalakkal fogalkozó oldalakon tudsz tájékozódni, magyarul a [link] és a [link] tudom ajánlani, angolol a [link]
"Természetesen nem akarok egyből rengetek különleges halat, kezdetnek mollykra vagy guppikra gondoltam" Kezdetnek olyan halat érdemes venni, ami csapvízben vagy ahhoz közeli keménységű és pH-jú vízben érzi jól magát és nem kell neki élő kaját tenyészteni. Ez természetesen igaz a guppikra, plattikra, mollykra, de sok más fajra is. Nem kell ezekre szorítkoznod, ha ők annyira nem a szíved csücskei. (Én konkrétan gyöngydániókkal kezdtem az akvarisztikát, lassan 6 éve.)
"nagyon érzékenyek a hőmérséklet és a víz összetételének változtatására" Ez leginkább az újonnan vett halaknál izgi, mert nem rakhatod őket egyből a zacskóból a vízbe.
Általában a zacskós-lógatós módszer elég szokott lenni az aklimatizáláshoz: lógatod a zacsit az akváriumba egy 15 percig, hogy átvegye a hőmérsékletet, aztán elkezdesz akváriumvizet adagolni hozzá, hogy a víz összetételét is szokják. (Kifejezetten érzékeny halaknál a csöpögtetős módszert szokták alkalmazni: 2 darab levegőztető + 1 db szabályozó segítségével folyamatosan csöpög az akváriumvíz bolti vízhez.)
Végül óvatosan úgy rakod át a halakat az akvába, hogy minél kevesebb bolti víz kerüljön a vizedbe (ki tudja, mi van abban!)
Izgalmas még olyankor is, ha megpróbálod a víz keménységét és ph-ját módosítani. Itt szintén igaz az, ami az algairtásra: boltból vett nyálkákkal meg se közelítsd az akváriumot, természetes módszerekkel dolgozunk!
Még egy dolog, a gyakori díszhalbetegségek pont azok, amik: gyakoriak. Érdemes tisztában lenni velük, nehogy beteg halat vigyél haza (rosszabb kereskedésekben előfordul), tudd milyen intő jelekre kell figyelni és ha beüt egy betegség, tudd hogyan kell kezelni!
Továbbá, ha halas segítség kell, akkor élből mondod az akváriumod paramétereit (méret, szűrés, hőfok, lakók: pontos számok fajonként, berendezés, étrend, vízcserék: mennyiség, gyakoriság, ha betegség van akkor tünetek, eddigi kezelések, legutóbbi változások az akváriumban stb.) Ezek olyan alapinfók, amikre amúgy is szükség van, ha nem mondod magadtól, majd mi rákérdezünk! :P
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!