Az meg lehet hogy pl a növények tönkremehetnek vagy nem fejlödhetnek a túl sok fény miatt?
Ha CO2-t is használsz, és táptablettát vagy táprudat dugsz a földbe, akkor elkezdenek nőni a növények mint atom. Ha meg nincs CO2, akkor pl azzal lehet trükközni, hogy a növények levelét a vízfelszín közelébe tenni és így a levegőből fel tudják venni a CO2-t. A hydrocotyle pl igényli is.
Aztán ha akar akkor kinőhet a vízből.
Mert a vizinövények amiket a boltban veszel, általában mocsári növények.
/images?q=tbn:ANd9GcSSo1UYrFKagGj1ikaWIncKUSZWkAA_YAa_4Cqg5hYQdLJ9B3T3lg
A HC is ilyen, hogy CO2 nélkül nem marad meg a víz alatt, de a víz felszínén szépen nő, sok fény alatt Co2 adagolás nélkül is.
Első válaszoló, az akváriumban végtermék a nitrát, nem bomlik tovább, nem használják fel a mikroorganizmusok, továbbá pont az ellentettje igaz annak amit írtál, erős szűrés mellett sok a nitrát, kevés az ammónia, és a nitrit, sok nitrát áll a növények rendelkezésére.
Kérdező, van egy minimum elv, ami annyit jelent, hogy vagy egy képlet a növényeknek, ami adja a növekedés ütemét, ebben a képletben ami a legkisebb menyiségben van jelen az befolyásolja az összes többit. Hiába erős a fény, az csak 1 a képletben. Nem elég a légkörből beoldódó co2 a fényhez. Nagyobb a növekedési ütem, így több növénytáp kell, lehetőleg komplex, és túladagolva E.I szerint, aminél több van adagolva mindenből mint amit az akvárium növényei felhasználhatnak. Erősebb szűrés kell, mivel első körben a vízbe kerül az ammónia, és algásodást okoz, ha lassan bomlik le, erős, és stabil vízforgatás, mivel az intenzíven fejlődő növényzet miatt fontos a gázok kiegyenlítése, co2-oxigén.
Ha valami kevés a képletben az hiánytünetet okoz, stagnálnak, vagy megtorpannak a növények, utána meg egyből jönnek az algák.
Pl a halaktól származó nitrátot, foszfátot akarjuk felhasználtatni a növényekkel co2 nélkül, akkor arra egy 0.5 watt/literes fény elég, azaz 50 watt a 100 literre, előfordul, hogy kevés a keletkezett, akkor arra jó a talaj dúsítás.
Ha vannak halak, gerinctelenek, akkor kötelező a kiegészítő növénytáp, mivel az a keletkezett nitrát, foszfát párja, nélküle csak hiánytünetekkel kerülne felhasználásra egy része. Ha marad a növénytáp összetevőiből a vízben, akkor marad nitrát is, mindkettő szintjét a vízcsere csökkenti.
"ami a legkisebb menyiségben van jelen az befolyásolja az összes többit"
Csak hogy ne csak magyarul beszéljünk, és érthetetlenebb legyen, :)
ez a liebig-féle minimum törvény, és ez ellen találták ki az estimative index alapú tápozást.
Ez nagy vonalakban azt jelenti, hogy hiába van sok mindenből sok, ha valamiből kevés van, akkor csak annak arányában tudja a növény a többit is hasznosítani.
Dézsa elvnek is hívják, egy dézsában is max akkora a vízszint, amekkora az oldalát alkotó legrövidebb léc.
Erre találták, ki, hogy akkor menjünk biztosra, vállaljunk másodállást, a plusz pénzen vegyünk mindenféle növénytápot, és locsoljuk az akváriumba orrvérzésig.
Aztán hogy nehogy sok legyen, csináljunk egy jó nagy vízcserét, és öntsük a felét a wc-be. :D
Sajnos 1 w/l fényerőnél már beköszönnek ezek az igények.
Az brutál nagy fény, könnyen lehet hibázni. Pl ott már ahogy elhangzott, kell a nagynyomású co2 rendszer.
Az alap kérdésre röviden válaszolva, Nem!
Önmagában így, hogy az erős fénytől menne tönkre egy növény, ilyen nincs.
Tanácsolni meg azt tudom, hogy ennek a "jó növénytápnak" utána kell járni.
Egyrészt annak, hogy adott növény képes a vízből felvenni elegendő tápanyagot, vagy kéne neki táptalaj, (ami ekkora fényhez amúgy alap lenne) ha nincs, akkor valamennyire lehet kompenzálni gyökértápokkal.
Másrészt komplexitását kell megnézni a tápnak, hogy tényleg minden legyen benne, az összes makro- és mikro elem. (Makroból nitrát nem kell olyan sok, azt a halak is termelnek)
Gyökértápból is makrokat is tartalmazó kell.
Aztán ott a co2, amiről már volt szó. Ilyen szinten már elég amatőr dolog folyékony szén oldatokkal bohóckodni, de ha megoldhatatlan a palackos co2 rendszer, akkor jobb, mint semmi. Sokan használják erre az easy carbót, bár jellemzően inkább 0,4-0,8 w/l körüli fénynél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!