Törpesügérek mennyire tolerálják a carbot és a növénytápokat?
A carbonak 1ml/100 liter, és 1ml/25 liter között mozog a dózisa, nem ismeretes, hogy bármilyen élőlénynek lett volna gondja vele, sokan feszegetik a határokat, és az extrém dózis fölé mennek, azaz az 1ml/25 liter fölé, és akkor sem lett baja semminek, de ebbe már van rizikó. Használatkor figyelembe kell venni a fényerőt, és a növények növekedési ütemét, valamint a netto víztömeget, a valós víztömeg kell figyelembe venni. Én sokáig adagoltam 1ml/50liter dózisban, nem volt gond, 3 lágy vizes törpe sügér fajjal volt dolgom eddig.
A növénytápok összetevői szinte mind keletkeznek is egy akváriumban, ebből ami számukra zűrös azok a nitrogén vegyületek, arra sok gerinces, gerinctelen kényes, de ezeket a sima társasban, vagy low tech akváriumban használt növénytápok nem tartalmazzák, pl profito, aqua garden, tf planter mind nitrát, foszfát mentes. A kiegészítő növénytápok káliumot, és micro elemeket tartalmaznak, vannak bennük nehéz fémek, de azok már rég óta biztonságos kelát formában vannak benne.
A növénytápok okosan adagolva egészségesebbé teszik a vizet, mivel a keletkezett nitrogént nem tudják felvenni a növények, csak akkor, ha van hozzá társítva kálium, és micro elem, keletkezik a halak anyagcseréjénél minden, de nincs arányban a nitráttal, abból keletkezik a legtöbb.
Elvileg egy növénytápozott akváriumban akár dupla, vagy tripla sebességgel is nőhetnek a növények, a nem tápozotthoz képest, így dupla, vagy tripla mennyiségű is lehet az általuk megkötött nitrát, foszfát, amit egyébként az algák is előszeretettel használnak. A nitrát nagy dózisban mérgező, nem bomlik érdemben tovább egy akváriumban, a növények, és a vízcsere, esetleg a kémiai szűrés csökkenti a szintjét.
Még az igássághoz tartozik, hogy azért a növénytápok csinálhatnak kárt is.
Példa ha indokolatlanul sok a beadott növénytáp, magas a kálium szint, de nem társul hozzá elég nitrogén, akkor könnyen nitrát hiány lehet, de lehet foszfát hiány is, a hiánytünet meg károsítja a növényt, megtorpan, tönkre mehet.
Van még az, amikor két egyforma űrtartalmú akvárium van, ugyanannyi növénytáp adagolással, ugyanannyi élőlénnyel, és mondjuk az egyikből, egy adott időszak alatt 1 vödör növény jön ki, a másikból meg 1 konténer. Ilyen esetben az elsőnél felesleges szinte teljesen a növénytáp, mert a növények növekedéséhez valamilyen feltétel nincs meg, példa kevés a fény, elveszik az algák a tápanyagot, vagy kevés a világítási idő, esetleg gondozási hiba van.
Nem egyértelmű a tápozás, akváriumonként változó, a növények fajtája sem mindegy, ha okosan csinálja valaki, figyeli a növényeket, akkor soha nem lesz gond, megfelelő az öntisztulás is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!