Díszhalak mycobacteriumos betegsége - másnéven hal TBC. Ki tud erről többet?
Az a helyzet, hogy fél éve vettem fekete tetrákat, ezek közül kettő most pusztult el. Az egyik lefogyott a hátúszója keskenyebb lett. A másikat és segítettem át a túlvilágra ezek után. Ezutóbbi szája alatt volt egynagy sötét pukli, illetve ma vettem észre, hogy a farokúszójánál szintén nagy göbök voltak, amik ki is szakadtak, rémesen nézett ki. Az első halból ettek többiek (egy napot nem voltam itthon, persze akkor történt...).
Főleg külföldi oldalakon olvastam a halak mycobacteriumos betegségéről, ami sajnos több díszhalat is érint, és emberekre is fertőző.
Nem tudom ,hogy vajon tényleg ez volt-e a tetrák baja - de gyanítom ,hogy igen - és akkor mit tegyek a többiekkel?? Úgy olvastam ,hogy, hogy a fertőzött tetemtől tudják leginkább elkapni.
"Szerintem várd ki amíg az összes hal elpusztul és ne nyúlj a vizükbe addig."
"Azért hogy legyen a szobádban egy dísz, nem éri meg megbetegíteni magadat."
Akkor is van humánusabb megoldás, mint kivárni, amíg a szerencsétlenek keserves kínok között valamelyik nitrátvegyület mérgezése miatt kimúlnak. Úgy tudom a legelfogadottabb külföldön a szegfűolaj + alkohol kombinációja (szegfűolaj kábít, alkohol öl), de gyakorlatilag bármi megteszi, ami gyors és fájdalommentes.
Persze, azért akarok várni, hogy történik-e valami.
Nehogy azt hidd, hogy olyan könnyedén döntöttem így, a tetrákon kívül a többi 10 hal már kb. 5-6 éve megvan és nagyon szeretem őket, bőgni tudnék, ha arra gondolok, hogy mi lesz majd velük.
"..várd ki amíg az összes hal elpusztul"
Ezt leginkább azért írtam, mert én biztosan várnék, de nem nyúlkálnék a vízbe. Aztán kiderülne, hogy megdöglenek e vagy sem. Megölni őket, amikor látszólag jól vannak, szerintem sem túl kedves tett.
Viszont ha gyerekek vannak és az akváriumban szoktak pocsolni, akkor az ő érdekükben jobb ha lehúzod a wc-n az egészet. Előtte bekábítod őket ha akarod.
A gyerekek csak etetni akarják őket, szerencsére nem tudnak benne pancsolni, csak mikor takarítom a halakat, akkor nehezebb távol tartani őket. Most még várok, mert nem tudom, vajon tényleg mycobacterium volt-e, mert mondom, hogy a puklis tetra amúgy evett és élénk volt. Amelyik magától pusztult el, az nagyon sovány lett és a hátúszója fele eltűnt, én azt hittem, az íváskor túlpörgő meggyhasúan tépázták meg.
Az a szomorú, hogy ez beárnyékolja az egész akvarisztikát, mint hobbit. Ráadásul, nem tudhatom, hogy egy új hallal mikor hozom be - merthogy sokáig nem is látszik semmi. :((
Nem tudhatom, hogy fertőzőttek-e. Sajnos az, hogy jól néznek ki, nem garantálja azt, hogy nem fertőzöttek. Sok betegségnél van olyan, hogy az egyed nem mutat tüneteket, de fertőzőképes.
Az egyik halnál látszik, hogy beteg, csak jól bírja szegény. Én még ebben az esetben sem fogom megölni, ha közben úszkál, kergeti a többieket, hajtja a nőstényeket, és jól eszik.
Ha "idejében" elkülöníted, sajnos akkor sem tudhatod, hogy az adott hal evet-e a fertőzött hal teteméből, vagy nem hordozza-e esetleg tünetmentesen, így esetleges elpusztulásakor nem lesz-e fertőzés kiindulópont.
Kérdező: Ki lehet küszöbölni ezt. Ezek általában ott terjednek, ahol nem figyelnek annyira az egyes halakra, amik általában a külföldi nagytenyészetek. Hazai tenyésztőktől kell venni halat, ha lehet, és akár el is lehet menni a helyszínre, megnézni a tenyészállatokat. Nem a semmiből jön a betegség, egyedül úgy terjed, ha egy hal koncentráltan juttatja a szervezetébe a kórokozót, pl ebben elpusztult hal teteméből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!