Barna alga hirtelen elszaporodása?
Ez nagyon régi szóbeli infó, nem is nagyon találtam a neten forrástő, egy beszélgetés dereng.
A barna alga kialakulásához 2 tényező kell az egyiket a berendezési tárgyak adják, kövek, fák, ajzat, a belőlük kioldódó ásványi anyagok.
A másik felét az éretlen biológia adja, ez főleg ammónia.
Normál esetben friss akváriumoknál lehet barna alga, akkor tűnik el, ha a kialakulásához vezető összetevőkből valami már nem áll rendelkezésre.
lehet oka az erős fény, mivel ilyenkor az ammónia nem jut el a szűrésig, és ha adott a másik fele, ami a kialakuláshoz kell,vagyis a magas szilikát szint akkor megint csak kialakul.
Nem írtad mikori az akva, viszont aktív szenet használsz, telítődik, a telítődés után viszont már nem köti az ammóniát, így adott a barna alga kialakulása.
Kevesen használnak aktiv szenet, drága hosszabb távon, tesztelni kell a vizet rendszeresen, ammóniára, nitritre, senyvednek a növények szén mellett.
Jobb, egyszerűbb a baktériumokon alapuló biológiai szűrés, mellé növényzet, és némi növénytáp.
A növényzet-biológiai szűrés nem egyeztethető össze az aktív szénnel, a szén leépíti a baktériumokat, köti a növénytápok összetevőit, és az akváriumban keletkező, növényeknek hasznos vegyületekbe is belepiszkál.
A verzió, cserélj szenet.
B verzió, vedd ki a szenet, és elszaporodnak a baktériumok, plusz tarthatsz növényeket.
Sügeres akváriumoknál szat gyantát használnak, nem hátraártatja a baktériumokat, a nitrátot távolítja el, regenerálható, növények nem tartatóak mellette, növénytáp felesleges.
Növényesebb akváriumoknál purigen van, ami a nagy molekulájú szerves anyagokat köti, az én olvasatomban a halak kopoltyújából áramló ammóniát nem, a mulmból kioldódókat igen, részben építi le a baktériumokat, növények, növénytáp lehet, a nitrátot, növénytápok összetevőit nem bántja, hátrány, hogy drága, viszont regenerálható.
Az 5 db ponty, ha ilyen kicsik még nem akkora probléma, viszont az akvárium biológiával kapcsolatos ismereteid hiányosak.
Alapból van egy szintetikus anyag, szivacs, üvegszálas anyag, vagy esetleg természetes porózus kő is lehet, pl lávakő, ezek át itatódnak szennyeződéssel majd baktériumok lepik el az anyagot. Az így kialakult szennyezett, baktériumokkal teli anyagon, ha átszivattyúzzuk az akvárium vizét, a baktériumok lebontják annak ammónia, és nitrit tartalmát, ez a biológiai szűrés lényege, röviden.
Az érett szűrőanyagot nem cseréljük, nem adunk meg konkrét időpontot a tisztásra, a tisztítást akkor kell csinálni, ha úgy ítéljük meg, hogy nem folyik át kellő mennyiségű víz a szűrőanyagon. 1 db szűrő esetén nem látja el a tőle elvárt 3 funkciót, 1 mechanikailag tiszta víz, áramlás, ami egyben oxigén beoldás is, biológiai szűrés, vagyis a baktériumok.
A jól méretezett: belső szűrőket 3 hét után, külsőket 1 hónap után, jól megépített külsőket 3 hónap után tisztítják, van aki a külsőket fél évente tisztítja.
A motor előtti perlonvatta kivételével nem kell cserélni szűrőanyagot soha, akkor esetleg, ha nagyon elhasználódott, és nem regenerálható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!