Mi a véleményetek az Aqua Japan 55W-os kompakt izzós armatúrájáról?
72 literhez lenne.
Tudom, hogy nagyon erős, de ha kevesebbet világítanék, akkor jó lenne?
Még kevés világítással is?
Akkor jobb az odyssea dual (48w)
A világítás elég összetett dolog, gépelek egyet, lehet, tisztább lesz a kép.
A világítás ereje diktál egy növekedési ütemet az akváriumban, ez a növényekre, és az algákra vonatkozik, minél erősebb a fény annál gyorsabb a növekedési ütem.
Az algák, és a növények harcban vannak a tápanyagért, van olyan, hogy az algák háttérbe szorulnak, elnyomják őket a növények, felveszik előlük a beadott, és a keletkezett tápanyagokat.
Ahhoz, hogy a növények 100%ig ki tudják használni a fényerőt több minden kell, minél erősebb a fény annál bonyolultabb, komplexebb a dolog, mondhatni, drágább lesz az akvárium, akár tápozás, vagy szűrés szempontjából.
Lehet olyan, hogy nem tudják kihasználni a fényerőt teljesen a növények, akkor jönnek átlag az algák.
Röviden, a megfelelő fényerő, és fényforrás típus, meghatároz mindent, ami a vizuális látványra, világítási időre, növekedési ütemre, tápozásra, talaj összetételére, halak, gerinctelenek menyiségére, növényzet fajtájára vonatkozik.
Gyakorlatban:
1x15 vagy 1x18 watt t8 fény, igen lassú növekedési ütem, alacsony fényerőt igénylő növényeknek jó, könnyen algásodhat az akvárium a növények gyenge növekedése miatt megtapadtnak rajtuk az algák, sok tápanyagfelesleg maradhat ezért alul kell telepíteni az akváriumot, káliumos kiegészítő táp elég gyári dózisban, szettekre jellemző, sokan küzdenek ezzel a problémával.
2x15 vagy 2x18 watt t8 fény, lényegesen gyorsabb a növények növekedési üteme, káliumos növénytáp esetén 1,5-2x dózissal lehet számolni, szépen nőnek az alacsony fényigényű növények, közepes fényigényűek is tarthatóak.
A nagyobb tápanyagfelvétel miatt tartható több hal-gerinctelen, amennyiben jó a szűrés, jobb az öntisztulás, vagyis a keletkezett tápanyagok felvétele, sok hal rekordot dönt kor ügyileg, nekem is van olyan hal, aminek papíron nem kellene élnie 1 éve.
Erősebb szűrés kell mint az alap világításhoz, van látszatja a carbo használatnak, ajánlott a talajba is nyomni tápot.
2x24 t5 vagy 1x55 pl, erősebb szúrós fényük van, azonos hosszban a t8 fénycsőhöz viszonyítva 50-55%-al erősebb.
Erős növekedési ütemet diktálnak, könnyen hiánytünetek lehetnek, ezért figyelni kell a tápozásra, macro táp ajánlott, a talajban is jobb a táptalaj alul.
Erősen alul kell telepíteni, első körben az ammónia, ami vonzza az algákat a víztömegbe kerül, kaja osztás után rövid idővel megjelenik, hatékony biológiai szűrés kell, sokan hosszas kínlódás után külső szűrő mellett döntenek.
A gyors növekedési ütem megfelelő, stabil áramlást igényel, a belő szűrőknek 2-3 nap után tompul az áramlása, a külsőknél ez akár több hónap.
Van látszatja a carbonak, de vagy elég, vagy nem, a carbo nem co2, hanem egy szénforrás, nem tudják kihasználni teljesen a fényerőt a növények csak ha van elég co2 biztosítva.
2x15 v 2x18 watt t8 fénynél még elég lehet a légkörből beoldódó co2, hogy a növények használják ki az összes fényt, carbo használattal valószínűleg teljesül is.
Remélem nem kavart meg a fenti, az aktakertészek fejéhez sem tartanak pisztolyt, hogy külső szűrő+nagynyomású co2, meg csak garnélák, és pár nano hal, egyszerűen ezt kéri, engedi meg a fény, ha nem teljesül akkor alga hegyek vannak.
Nem lehetetlen amúgy megcsinálni, példa ez nekem nagyon tetszik: https://www.youtube.com/watch?v=ptlZ6VMdKic
Külső szűrő+belső szűrő, profito, carbo, macro táp, házi talaj táp, kevés hal, ez mellé 2x24 watt fény van.
Az akva tulajdonosa rutinos akvarista, nem ma kezdte, ezt azért nem árt megjegyezni, tehát nála működik, aki ma kezdi annak nagy szerencse kell hozzá......
Ja ez a rész "Tudom, hogy nagyon erős, de ha kevesebbet világítanék, akkor jó lenne? "
Tök mindegy menyit világítasz, ha 6 órát megy az erős fény, akkor 6 órán át kell biztosítani minden optimális feltételt, hogy ki tudják használni a növények.
B joci te egy isten vagy :)
Végülúg döntöttem hogy 2x15 világítás barkácsolok;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!