Egy 80 literes akváriumom van, T5 fénycsövet szeretnék venni, hány wattos legyen ha közepes fényerösséget szeretnék, hogy tudom kiszámolni?
2x24=48W
48w:80L= 0,6 W/l, ami közepes fényerősség.
Nagyon nehéz ügy a fény, egyrészt van az akváriumnak egy magassága, van egy tervben lévő növényzet, van egy tervben lévő tápozás.
Példa 35 cm magas a vízoszlop, ha t8 fénycső kerül rá akkor az közepes fényerő, de csak egy szűk sávban a fénycső alatt, ha 2 vagy több fénycső kerül be akkor az egész akvárium közepesen erős fényben úszik mindenhova mehet közepes fényt igénylő növény.
Szintén 35 cm magas vízoszlop t5 fénycsővel, akkor az intenzív fényt kapott, erősen algásodhat co2 nélkül, de csak a fénycső alatti sávban, ha több fénycső van, akkor nyilván az egész akva intenzív fényben úszik.
45 cm magas vízoszlop t5 fénycsővel erős fényt kap, 50 cm magas vízoszlop t5 fénycsővel közepest.
60cm magasnál már jobb t5 fénytől erősebb, szúrósabb fényforrást tenni, arra van a fém halogén vagy a kicsi területre nagy lumennel világító, de egyenlőre drága power led.
A vízoszlop magasságnál a növényzet és a vízfelszínt távolsága számít, példa egy moha közvetlen fénycső alá kerül akkor neki minden fény erős, vagy intenzív lesz.
Neked konkrétan 80 literre a t5 biztos, hogy erős, azaz 0,75 watt/liter, vagy intenzív 1 watt/literes fényt ad, legalábbis egy sávban tuti, lehet elég a carbo, de jobb a co2 persze ez egy sávra vonatkozik.
Közepes fényhez neked valószínű t8 fénycsövek kellenének, van 45cm hosszú 15 watt, van 60cm 18 watt, ezekből kell több sor, hogy bevilágítsa az egész akváriumot.
A watt/liter egy általános képlet, példa egy 50 literes akváriumot nem lehet bevilágítani rendesen egy darab t5 24 watt 55cm fénycsővel, szúrós fény lesz egy sávban, de sok lesz a sötétebb rész.
Példa az 1 watt/litert szinte lehetetlen kirakni csak megfelelő fénycsövekkel, adja magát a típus, nem tudsz rárakni 60 literes 4x15 watt t8 fénycsövet, nem fér el, a 2x24watt t5 viszont kényelmesen elfér, és az már intenzív fény hiába nincs meg a pont 1 watt/liter, kell rá co2 rendszer.
Előbbit csak jóindulatból írtam, rágd át alaposan.
Sokan jártak pórul itt, példa egy 96 literes akváriumra matematikailag pont passzol a 2x24 watt t5 dual armatúra, én nagyokat szoktam nézni amikor javasolják, egyben sajnálom is a kérdezőket, később a zöme vissza ír, hogy komoly alga gondjai vannak.
Külső szűrő, carbo, co2 egyéb plusz költségek kellenek, amire az elején nem számított, hogy ne csak algából álljon az akvárium, plusz jócskán le kell venni a világítási időt, amire szintén nem számított, csak egy szűk 8 órás időtartamban lehet látni, hogy mi van az akváriumban, a többi időben sötétben van.
Röviden értelmetlen lesz az akvárium, sokan ezért el is adják, bele buknak, az egész egy rosszul megválasztott, túl erős, túl mélyre világító világítás miatt van, lesz.
100 liter alatt t5 az inkább high tech növényes akvárium.
Low tech az t8
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!