Azt olvastam, hogy ha sok növényem van akkor az jelentős ammóniát képes átalakítani és amit elő állít az már nem annyira mérgező a halaknak illetve azt a szűrőben lévő baktériumok lebontják és kerek is a kőrforgás, ezt jól értem?
Nem egészen.
Elsőnek körben ammónia keletkezik (NH3) ez származhat a halak kopoltyúiból melyet a fehérjék (halkaja) lebontása közben választanak ki, származhat még az ürülékből, vizeletből, halak számárára mérgező, az oxigén áramlását gátolja a kopoltyúból a vérbe, a nyálkatermelő membránokat is károsítja.
Baktériumok által nitrit lesz belőle (NO2) a nitrit még mindig mérgező, a vér oxigénszállító képességét blokkolva károsítja a halak idegrendszerét, máját, veséjét és lépét.
Szintén baktériumok által nitrát lesz belőle NO3
Ez már nem veszélyes a halakra, extrém dózisban a gyomorba kerülve baktériumok nitritre bontják ami nitrit mérgezést okozhat tünetek azonosak a nitritnél írtakkal.
A nitrát kell a növényeknek, tápanyagként szolgál, fontos macro elem, tehát nagy dózisban kell.
Egyes tanulmányok szerint (DR Szita Géza) a jól feljlődő növények felveszik az első körben keletkező ammóniának egy részét.
Ammónia származhat még az el nem fogyasztott eledelből, illetve a bomló növényekből, tehát a növény akkor hasznos ha egészséges.
Baktériumok a talajban, vízben, szűrőanyagban, növények levelén gyökerén vannak.
Van még egy szisztéma a savas kémhatású viz, 7 ph alatt ammónium van nem ammónia, ez helyből kell a növényeknek, megfelelő tápozás mellett hatékonyabb mint a biológiai szűrés, akkor van a gond ha átmegy a víz lúgos azaz 7 ph fölé ilyenkor kellenének a baktériumok de azok ammónia hiányában le vannak építve.
Tehát az ammónium és a savas kémhatású víz erősen haladó szint, működik de nagy akvarisztikai ismeret, rutin, stb kell hozzá.
Címszavakban:
Halkaja->ammónia->baktériumok->nitrit->nitrát
Nitrát->növények->vízcsere (csökkenti a maradék nitrát szintjét pótolja az ásványi anyagokat)
Kellékek: élőlényekhez megfelelő méretű akvárium és víztömeg, megfelelő szűrőfelületű szűrő, baktériumoknak alkalmas talaj, megfelelő keringés az oxigén beoldásához (bubi nem kell) megfelelő világítás, világításhoz választott növényzet, megfelelő növénytáp választás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!