Hogy legyen a világításom?
Sziasztok! Olyan kérdésem van, hogy a t5 HE fénycsövek mennyire rosszabbak mint a HO. Csak annyi, hogy ugyanakkora méreten kisebb a teljesítménye?
Azért kérdezem, mert jelenleg a világításom így néz ki: 200 literes az akvárium! 4x39 W t5 HO 865, + 1 t8 30 W 860. A t8-as csövemet tervezem lecserélni. Ugyebár ha lecserélném egy t5 HO 39 W-osra kész is lenne. Csak ugyebár az olyan elektronikus előtét ami egy fénycsövet működtet nem sokkal olcsóbb mint ami 2-t :) Ezért gondoltam arra, hogy inkább 2 db t5 HE 21 W menne a t8 helyére. Jó lehet így a felállás? meg ugye sztem a 2x21 nél jobban eloszlik a fény mint az 1x39 nél. A másik kérdés, hogy a növények szempontjából jó-e ha mondjuk a 6 fénycsőből 4 db 6500 Kelvines a másik kettő meg 8000 kelvin. Nekem tetszik a 8000-es színvilága. Vagy inkább mind legyen 6500? Köszönöm előre is!
Ha összehasonlítod a két csövet:
HE: [link]
HO: [link]
A HE fénycsőnek jobb a felvett áramból kinyert lumen/watt aránya mint a HO csőnek, a HE 85 lumen/watt a HO 75lumen/watt.
Viszont a HE fénycsőnél elveszti a fénycső a t5 lényegét ami azonos hosszban a t8 fénycsőhöz képest 50%plusz fényt ad, tehát nem lesz értelme a t5 nek.
A jelenlegi t8 fénycsöved amit le akarsz cserélni ugyanazt tudja ha osram lumilux mint egy HE t5 fénycső, [link]
Söt, lumenben még több is a t8, [link]
2350 lumen fényerőt tud.
Nem véletlen a t5 HO fénycsövek használata, számit egy növényes akváriumban, hogy a fénycső milyen mélyre világit, ezt a lumen/hossz tükrözi leginkább.
Az előtét valóban nem sokkal drágább, de 8 vezeték kell a két csőhöz, és 4 db páramentes foglalat.
A 8000 kelvin egy színhőmérséklet, magába még nem jelet semmit, fontosabb a színspektrum.
Van a fénycsőnél egy grafikon, ha nincs a dobozon akkor a neten ki lehet keresni a képkeresőbe.
A színspektrum értelmezése példa itt: [link]
Példa egy 8500 kelvines sylvania grolux grafikonja: [link] erős a 610 manométer és 700 nanométer közötti tartományban.
A jelenlegi világításodhoz tartozik egy tápozási rendszer, vélhetőleg nagynyomású co2 rendszer, ezekhez társul egy világítási idő, ha jól el van találva minden akkor nem algásodsz.
A plusz lumen, fényerő, bele fog avatkozni ebbe, neked kell látni a jelenlegi világításod milyen vizuális látványt nyújt.
Ha 2 HE mellett döntesz akkor a jelenlegi t8 fénycsöved baráti fényét majdnem megduplázod, plusz 2 darab csőnek kell hely.
Ha 1 db HO kerül be akkor egy szúrós fényű mélyre világító fénycsövet teszel be, 5 ilyened lesz benn.
A növényes fénycsövek nem tartalmaznak vagy csak minimális zöld szint, a zöld szint a növények visszaverik nem használják, a 860-865 fénycsövek jelentős spektruma zöldből áll, egy 8000-8500 k növényes cső színeit szinte 100%-ig használják a növények így abból 1 db fénycső felér 2 db nappalival.
Tehát ha növényes cső az 5. akkor növények szempontjából vastagon van hasznos szín.
39 watt nincs, de 895mm fénycső t5-be van: [link]
Ha jelenleg elég a vizuális fényerő akkor 1 db HO fénycsővel arra még ráteszel bőven.
2 db HE fénycsővel adsz egy nagyobb felületen világító de nem olyan mélyre világtó fényt, lumenben lehet több mint 1 db ho, te látod menyi helyed van.
A legfontosabb, neked kell látni kell-e a plusz lumen az így sem kevés fényedhez.
Elbír-e a technikád alga nélkül a plusszal.
Növényes fénycsőnél pedig számolni kell, hogy minden lumen hasznos a növényeknek, míg egy nappali fénycső fényéből csak a töredéke hasznos, persze intenzív világításnál növényes csővel már jöhet az alga is.
Én a helyedben, ha tetszik amit látsz, nőnek a növények, nincs alga akkor 1 db HO fénycsővel oldanám meg, fele a kábel is.
Bocs 1 még kimaradt, ha jelengeg tuti minden, jó a vizuális látvány, szépen nőnek a növények akkor 1 db HE fénycsővel picit kevesebb lesz fényerő, de nem sokat kell módosítani a jelenlegi időzítéseken.
Te döntsd el menyire vagy merész.
Nagyon szépen köszönöm a hasznos válaszokat! Elgondolkodok még rajta. amiket én néztem 8000 Kelvines csövek, azok nem kimondottan növényes csövek. vagyis nem rózsaszínesek. sky white néven futnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!