Hogy voltak képesek életben maradni az ős-akvarisztika halai?
1856-tól indult az akvarisztika [link]
Régen egyszerűbb volt a kezdet, a természetből származott a víz, ma már hatalmas rizikó van a környezet szennyezés miatt, sokkal kevesebb hal volt az akváriumokban, illetve kevesebb maradt életben a kezdeti telepítésből.
Ma a lúgos kémhatású csapvíz kerül az akváriumokba, ennek viszont erős biológiai szűrés kell az ammónia miatt.
Mondjuk 1992, esővíz forralva, bele az akváriumba, bele a növények, növénytápsó, 1 nap múlva a halak, éltek 10 évet, szűrés az volt is meg nem is, kompresszor nyomta a levegőt egy szivacs szűrőbe.
A szűrőt estére szinte mindenki kihúzta, ne zúgjon.
Ma ha ezt valaki megcsinálja, kemény csapvízben, ph értéket emelő növénytáp mellett az keresztet vethet a halaira.
A mai akvarisztikai szaküzletek csak eladásra mennek, a háztartásokban túltelepített akváriumok vannak, szűrő nélkül elpusztulnak.
Röviden a mai akváriumok növényesebbek, több a hal, más a vízparaméter, mások a talajok, sok a növénytáp, ennek az árát fizetik amikor elpusztulnak a halaik szűrő nélkül.
Ez a haltartás dolog soha nem volt egyértelmű, ma a tesztekkel lehet ellenőrizni mi zajlik egy akváriumban.
Én falun laktam 16 évig, mint minden faluban volt nálunk is olyan aki tenyésztett halakat, a városban 1-2 halas bolt volt, szintén helyben tenyésztették a halakat.
A városban csapvízben tartották a halakat, mivel az volt ott elérhető.
Falun minden csatorna alatt volt, van hordó, a kerti növényeket is abból locsolják, a falusi halas mondta, hogy az akváriumba dunai sódert tegyünk, majd forralt esővizet bele, ha nincs akkor a "karcsibácsi" árul, nem emlékszem pontosan talán 1 fillér egy kanna.
Többet víz nem kellett soha, csak a párolgást pótoltuk, pár élő növény volt az akváriumban, egyszer csapvizet kellett rá tölteni, egyszer esővizet.
Ma, kicsit utána olvasva tudom, hogy az esővíz savas kémhasú ami oldja a régi akváriumok talaját, így az keményedett, de még nem érte el a lúgos kémhatást.
Szintén ma tisztázott az ammónia és az ammónium közötti különbség, egy frissen feltöltött savas kémhatást mutató vízben ammónium van ami nem annyira toxikus mint az ammónia, plusz a növények azonnal felveszik így meg van szakítva a nitrogén ciklus, csak egy kevés baktérium csinál az ammóniumból nitrátot.
Tehát a víz amit az akvárium feltöltésére használunk nem egyezik az akváriumban található vízzel, az vagy lágyabb vagy keményebb, vagy savasabb vagy lúgosabb.
Régen ezt nem tudatosan csinálták, nem mérték, egyik haltartónak bevált mondta a másiknak az meg úgy adta ki a halakat, hogy életben is maradjanak.
Bementél a kisállat kereskedésbe régen, teljes körű infót kaptál, mit hogyan csinálj, hogy lesz jó, ma ez nincs.
Ma bemész egy boltba, részleteiben megvan az eladó fejében a jó verzió, a gond az ha kicsit eltér a régi receptektől akkor elpusztulnak a halak.
Példa ma csapvízben a halak elpusztulnak szűrő nélkül a 7. vagy a 14. nap után, oda adják a cápamárnákat saját szememmel láttam a fiatal párnak 54 literbe, a dobozba amibe az új akvárium van, ezek a halak 1 héten belül sanszos, hogy elpusztulnak.
Tehát a guppik is elvoltak esővízben mert egy idő után keményedett az akvárium vize.
Sokszor a vevőkben van a hiba, nem vásárolnak ott ahol "belekotyognak" a dolgokba, a saját fejük után vásárolnak, tévhitek, és pillanatképek alapján.
Példa N.C.I.S, Dinozzo ügynök tündi bündi aranyhala, szűrő, fűtő nélkül, gömb akváriumban.
Tehát bemegy a boltba mert a filmben látta, fejben a "pillanatkép" kérem az, meg az aranyhalat, aztán otthon derül ki, hogy nem jött be a mutatvány.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!