Mekkora térfogatú külső szűrő elég egy 50 literes akváriumhoz?
Házilag készítenék külső szűrőt egy növényes akváriumhoz. Garnélák és néhány kisebb hal lenne benne.
Arra gondoltam, hogy a szivattyú 300l/h lesz és a tartály 1-1,5 literes henger alakú átlátszó "keksz tartó" doboz.
Átlag a legkisebb gyári külső szűrőknek 6 watt körüli az áramelvétele példa tetra ex 400, ez alá ne add, legalább ennyi legyen.
A 300 liter/óra kevés, ez egy gyér növényzetű alacsony világítású akváriumba is kevés, példa aquael fan1 320 liter/óra teljesítményél inkább 20-30 literesbe jó.
Az 1-1,5 literes tartály nem túl nagy, esetleg 0.5 liter szivacs, mellé 1 liter bio szűrőanyag.
Őszintén ha nem akarsz sorozatos kudarcokat és feleslegesen pénzt kidobni akkor nézel egy tetra ex-et vagy olcsóbb példa az eheim 2011 - 2013 használtan, mire mindent megveszel lehet nem úszod meg egy használt gyári árából, a gyárik azért patentebbül dolgoznak mint a házi külsők.
Ez elég összetett dolog, nagytestű halakhoz a nagy szennyezés miatt erős biológiai szűrés kell nagy szűrőfelület.
Kemény 7ph feletti lúgos kémhatású keményebb vízben erős világításnál erős biológiai szűrés kell, lúgos kémhatású vízben ammónia van ami vonza az algákat.
Lágy, 7 ph alatti vízben, erős világításnál alább lehet adni a szűrést, 7 ph alatt ammónium van amit felvesznek a növények. Kevés halnál működik, példa nano halas vagy garnélás akvák belső szűrővel (nekem is van)
Erős világításnál, co2 adagolásnál, normál méretű akváriumoknál erős szűrés legalább 10X vízforgatás kell a co2 elosztása valamint a metszés utáni törmelék össze szedése miatt.
Ami közös az erős világítású akváriumoknál az a minimum 10X vízforgatás, minden apró kosz látszik, nem igazán lehet talaj porszívózni.
Nekem 1 db 1 watt/literesem van egyenlőre, egy kicsi 14 literes, aquael fan1 van 320liter/óra pont jó bele, 2-3 hét után maxon megy az áramlása.
115 literes 0.5 wpl társas akváriumot egy tetra ex 600 szűri mellé egy 650l/h szökőkút pumpa van, dús egybefüggő a növényzet.
200 literes dús növényzet, 900l/h külső mellé 400l/h belső rejtve, metszés után főleg vagy ha nagyon bedúsul a növényzet beteszek egy serafil 120 10 wattos belsőt.
Alapból mostmár minden kicsit növényesebb akváriumot minimum 10x névleges stabil vízforgatással kell számolni.
Belső !!! szűrőknél inkább állítható és 15X vízforgatás, a belsők csak pár hétig tudják a kezdeti teljesítményt.
Végül is a legdurvább szűrés és vízforgatás a kemény vízhez kell.
Te írtad, hogy adagolsz co2-t az nem lehet kemény vízbe, ingadozik a ph, bődületes károkat tud csinálni, a co2 leviszi savasba, így savassal kémhatású vízzel kell feltölteni az akváriumot, ha kemény a víz akkor a gáz leállítása után vissza megy lúgosba, ezt nem díjazzák a növények és a halak sem.
Korántsem, a vízforgatás nem egyenlő a sodrással, adapter kérdése az egész, példa a H.A.C verseny galériában meg van adva rengeteg akvárium adata, példa 40 literesekhez már sokan ex 700-at használnak, ha 1 db esőztetőt tennének rá kitépné a növényeket, kirepülnének a halak.
Helyette olyan adaptert tesznek a nyomó ágra ami nagy keresztmetszeten viszi be az akváriumba a vizet így nincs sodrás de sokszor át van forgatva a víz.
Pl a magasnyomású mosók sem használnak sok vizet csak kicsi keresztmetszeten van átpréselve a víz így erősek, hatékonyak.
Egy 50 literes növényes akváriumhoz egy 400liter/órás határeset, 700- 900 liter/órás a megszokott, bevált.
Ritka a kisebb szűrő High tech növényeseknél.
Példa a G.A 54 literes csomagjában a dual 2x24 watt fényhez ex 700 at most már 800 plusz van, pont jó hozzá.
Én simán rátettem a kicsi 10 literesre az ex 600 at, nyitott csapokkal nem csinált semmit vele, sima tömlőt lógattam be a nyomó részen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!