Miért nem szabad gyógyszeres kezelés alatt etetni? Meddig bírja ki így egy hal?
A gyógyszer gyártók és az akvaristák között van egy ellentét, az akvaristák tudják, hogy az akvárium biológiája nehezen áll fel, egy réz alapú gyógyszer ezt gajra vágja 5 perc alatt, ki irtja a nehezen felálló biológiai védekezést.
Egyik gyógyszergyártó sem vállalja, hogy a tájékoztatóban elmagyarázza az akváriumban élő baktérium jelentőségét.
Amiket javasolnak: állítsd le a szűrőt, azért mert így nem pusztulnak el a szűrőben lévő bacik.
Ne etess, így nem vécéznek a halak, nem képződik ammónia ami megöli a halakat bacik nélkül.
Cserélj többször 50% vizet, így csökkented a gyógyszer, koncentrációt.
A valóság azért más, a leállított szűrőben is elpusztulnak a bacik. A halak vizelnek, a kopoltyújukból is képződik ammónia. Az 50% vízcsere nem pótolja a kiirtott baktériumokat, sem a nitrátot ami kellene a növényeknek.
Egy rutinosabb akvarista vesz egy 1000-1500 ft-os akváriumot, kompresszort, porlasztót, majd a beteg halakat ott kezeli, nem irt ki a fő akváriumban semmit.
Első válaszoló: "Azért nem szabad etetni mert az a baktériumnak is élelmet ad és nem pusztulnak el"
Ez nekem nem áll össze, a baktériumoknak ammónia kell, akkor nem pusztulnak el, ha csökken az ammónia szint, csökken a számuk is.
Elsőre azt kell megállapítani mi a betegség, és mi az oka, az esetek jelentős részében hiba van.
Túl sok hal, kevés növény, vagy rossz karban lévő növények, gyenge szűrés, rossz minőségű kaja, gondozási hiba, korai telepítés, biológia ki irtása, stb
Sokszor a betegség nitrogén vegyületek okozta mérgezés, a halak immunrendszere legyengül, így viszont már sebezhetőek elkapnak bármit, szinte minden akváriumban van kórokozó csak nem kapják el a halak mert egészségesek.
Vannak kivételek példa nemrég voltak itt 4 éves neonok, hasvízkórosak lettek, öreg halaknál van ilyen.
A karanténosba etethetsz persze, de napi 50% állott vizes csere mellett, kivétel ha bél rendszeri probléma van, akkor nem javasolt etetni.
Ha valami extrém esetben az összes hal beteg akkor a fő akváriumba kell szórni kaját, így életben vannak tartva a baktériumok.
Létezik olyan betegség aminél az egész akváriumot kell kezelni, ilyen esetben átt kell állni kémiai védekezésre azaz aktiv szénre, de ehhez ismerni kell a többi dolgot, konkrétan azt mi okozta a betegséget ha egyáltalán betegség lehet mérgezés, vagy mérgezés utáni másodbetegség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!