Van egy sziámi harcoshalam, egyedül éldegél az akváriumomban. Szeretnék még egy ugyanilyen halat mellé. Ha azonos nemű halat vennék, bántanák egymást? Csak tegyem a vízbe a jövevényt, vagy szoktassam őket kicsit egymáshoz? Hogyan?
Igen, bántanák egymást. Ő nem magányos egyedül, nem kell neki haver :)
Egyénfüggő, hogy melyik betta tűr el más halakat maga mellett. Nekem 3 db volt, 1 volt amelyiket lehetett együtt tartani más díszhalakkal, a másik kettő mindenkit kinyírt maga körül.
Nem véletlenül hívják sziámi harcoshalnak. Az ellenkező neműt is megtépi.
Nem könnyű társítani, egyrészt, mert a hímek szép, hosszú úszóit előszeretettel csipkedik a halak, másrészt, mert ahogy az előző is mondja, egyedfüggő, hogy megtűr-e más halat maga mellett. De nagyban befolyásolja az akvárium mérete is.
A betta hímek általában nem agresszívek a többi halfajjal szemben, viszonylag szűk a territóriuma, a távolabb úszkáló semleges halakt békén hagyja, de erről nem felnőtt korában kell meggyőződni, ha eddig egyedül volt, jobb ha továbbra is egyedül marad.
Az sem kizárható, hogy a más fajok bántják a bettát, a fátyolos uszonyokat kezdik csipegetni.
A sziámi harcoshal saját fajtársaikkal szemben kimondottan agresszív, még a nőstényt sem tűri meg maga körül, leszámítva az ívást.
A betta viszonylag könnyen szaporítható akváriumban, megfelelő körülmények, és a nőstény közelsége a hímet arra készteti, hogy elkezdje építeni a habfészket, de a nőstényt elüldözi a közelből, annak megfelelő búvóhelyet kell kialakítani.
Az elkészült habfészekhez a hím násztáncot járva csalogatja a nőstényt, ilyenkor nem agresszív vele, de ez csak az ívás végéig tart, akkor ismét elüldözi - ki kell venni a nőstényt a medencéből.
Az ikrákat és a kb 24 óra múlva kikelő ivadékokat a hím gondozza, de az kérdéses, hogy meddig, előbb-utóbb felfalja őket, ezért a kikelés után ajánlott a hímet is eltávolítani.
Természetesen a szaporítás egy arra a célra kialakított medencében történik, elegendő egy 10-20 literes kis akvárium erre a célra, megfelelően berendezve.
A kitérőt azért tettem, mert benne van a válasz: a kifejlett betta hím sem másik hímet, de még nőstényt sem tűr meg saját fajából a közelében.
Társas medencében legfeljebb olyan más fajokat lehet mellé tenni, amelyek tápláléknak nagyok, de a méretükből adódóan a bettára sem jelentenek veszély, nem csipkedik az uszonyait.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!