150 literes akvárium túltelepített lenne az alábbi állománnyal? 1000 l/ó külső szűrővel és 800 l/ó belsővel.10db ékfoltos razbóra,10db neonhal,8db platti,4db cory,1db torekátum,1db anci,1db repülőróka,1db bendzsó harcsa
Ha ezeket egybe rakom mire számíthatok?
Tippek tanácsok?
"Ha ezeket egybe rakom mire számíthatok?"
Sok sebből vérzik a dolog, javaslom a keresőbe vésd be a halaid nevét, a diszhal infós találatokat nézegesd, van lágy vizes hal, van aminek inkább közép kemény víz javasolt, van ami 23 c.fok körül érzi jól magát, van ami 26 c.fok körül, van amiből inkább 6 kéne nem 1 mivel csapathal, eleven szülőnél probléma társasban a szülés, sokszor megtámadják közben, végeznek vele.
Szerintem siralmas összeállítás, sok a hal, max 20 darab raj elég az úszótérbe, 1-2 harcsa az aljzaton.
Vagy 12-14 raj, mellé 1-2 harcsa, és a köreiket nem zavaró sziámi ormányos márna, de abból legalább 4-5.
A technika jónak hangzik.
Lehúzni azért nem kell a wc-n, megpróbálhatod berakni egybe őket, a nitrát lesz a legfőbb gondod és az alga.
Mondjuk 10 raj+ 2 nagyobb az kéthetente 20% vízcsere.
20 raj+ 2 nagyobb az heti 20%
30 kicsi+ 2 nagyobb az heti 30% ba belefér.
Nálad lenne 28 kicsi, a 4 darab páncélos harcsa már inkább közepes, bár nem tudni milyen fajta. A három harcsa plusz a sziámi ormányos márna nagytestűnek számít, ezt így kb 40% vízcserével tudnád megfogni.
A fentiekből lejön a növényzet segítsége, példa a te állományod terhelésének kb 80%-a ekkora növekedés idéz elő 3 hónap alatt, 200 literben: [link]
Csak káliumot és micro elemeket adok pluszba a halaktól származó szerves nitrogén mellé.
De példa ebből : [link]
Ez lesz: [link]
30 nap alatt 5X levéltömeg a tündér hínárnál.
A lényeg, ha nem tudod kordában tartani a sok hal miatt a nitrátot, vízcserével, növényzettel, akkor alga háború lesz.
A 30% heti vízcserébe meg hamar bele lehet unni, fölötte már sokkoló lehet a halaknak is, én ha nem cserélek 2 hétig akkor sincs semmi, max többet kell metszeni a vallisneriat, meg a tavi tündér hínárt.
"A 30% heti vízcserébe meg hamar bele lehet unni"
Úgy érem lehet rohangálni 40-50 liter vizeket cserélni hetente, megy egy darabig de gyorsan bele lehet unni.
Szívesen.
Lényegében az akvárium vízben főként a halak ürülékéből, vizeletéből, és kopoltyúiból ammónia keletkezik, az algák helyből hasznosítják, csak a nagyon egészséges jól fejlődő növények vesznek fel ammóniát, de csak keveset.
Ha jó a szűrés, nálad ígéretes, az ammónia átalakul nitráttá, ez már hasznos a növényeknek, de az algák is szeretik, a koncentrációját a növények csökkentik, és a részleges vízcsere.
Akkor optimális a nitrát szint ha a példa 30% vízcsere alkalmával eltávolítasz annyi nitrátot ami a következő vízcseréig termelődik, ez milligrammban/literben mérhető mennyiség.
Ha túl van valaki telepítve akkor fönti manőver nem jön össze, hétről hétre beragad egy nitrát mennyiség, 5-10 mg/liternél még jó, 20mg/liter okozhat problémát érzékenyebb halaknál, fölötte már probléma lehet, főként ha halmozódás folyamatos, 100 mg/liter a vége.
Növények tekintetében vannak macro elemek, alap az N.P.K azaz nitrogén, foszfor, kálium, ebből sok kell, egy átlagos zöld tömeg kb 15%-a nitrogén, ehhez 2-3% foszfor, 15-20%kálium társul, kellenek még micro elemek a legtöbb a kalcium és a magnézium igény, a csapvízben van elég így nem szokás adagolni, vas jön sorban a tápanyag szükségletben, ezt már tartalmazza egy átlagos növénytáp, majd változó menyiségben kell növényfajtától függően a többi micro elem, jód, bór, réz, cink, stb
Foszfor egy átlagosan etetett akváriumban van, főként ha növényi összetételű táp is kerül az étrendbe, példa lemezes, vagy száraz táp.
Növényeknek fontos még a co2, ezt alapból a légkörből nyerik a szűrő segítségével, mivel mozgatja a vizet, keringeti, szellőzteti, így oldódik be co2 az oxigén mellett. A halak kopoltyúiból is származik a karbamidon kívül co2, a baktérium tevékenység mellékterméke is co2. Egy átlagosan 0.5 watt/literig a te esetedben 75 wattig elég a fenti, ha mégis gyorsítani akarod a növények tápanyag felvételét akkor hasznos lehet egy szénforrás, erre carbo van.
Lehet soknak tűnik az infó amit írtam, viszont ha megtartod ezt az állományt, intenzív növekedésű heti szinten metszhető növények nélkül akkor igen komoly algásodásra számíthatsz, az algák tönkre teszik a jelenlegi növényzeted, így borulhat az egész akvárium.
A magas nitrát szint,(szerves nitrogén) a halaknál rossz közérzetet okoz, immunrendszer leépüléssel jár, majd betegségek ütik fel fejüket.
Probléma még a nitrát mérgezés, ami valójában nitrit mérgezés, a halak evés közben vizet nyelnek, főleg ha száraz táp van, az egyébként számukra még elviselhető nitrát dús víz a gyomorba kerül, ott baktériumok által bomlani kezd és mérgező nitritté alakul, bekerül a vér rendszerbe, a halak lefogynak, "össze mennek" össze vissza úsznak, elpusztulnak, az ammónia mérgezés tüneteit hozzák tökéletes szűrésnél is.
Összegezve, ha megtartod a halakat, növényzet, növényzet...
Tápozásra easy life profitot használok, mint sokan társas, halas akvákban bizonyított.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!