Ezzekkel a lámpákkal ezeket a növényeket lehet szépen növeszteni?
Lámpák:
Hailea 18 W fehér védó nélkül
Hailea 18 W piros védóvel
Hailea 18 W piros védó nélkül
Növények:
Cabomba caroliniana
Myrophyllum mattogrosence
Anubias barteri var.nana
Vallisneria americana
Echinodorus tenellus
Barclaya longofolia
Taxiphyllum barbieri
További növekedési szerek:
Folyékony CO 2 4 ml naponta
Boltos:
Aztmondta ,hogy a CO 2 fontosabb,mint a sok fény és,hogyha kombináljuk a neoncsövek színeit pl.: fehéret a pirossal,akkor jobban fognak nóni a növények.
Ez igaz?
Akváriumnál minden összefügg mindennel, ha bármi gyengébb a képletben akkor az egész nem lesz jó, ugyanazt az eredményt hozza mintha minden rossz lenne, sokszor ezért nehéz elindulni.
A co2 a legfontosabb ez így nem igaz, 1 tétel csak az akváriumban, ha mellette nem passzol valami akkor ugyanúgy rossz lesz az egész.
A világításnál két dolog fontos, a fényerő, és a színspektrum.
Ha 0.5 wpl példa 50 watt egy 100 literes akváriumra számolva, akkor az már kellően világos, vizuálisan jó lehet, nem lesz sötét az akva
A fény wattszámát ki kell rakni fénycsövekből, vagy kompakt izzóból, esetleg led ből a lument, fényerőt figyelve.
Van növényes cső, és van nappali cső, a nappali cső sok zöld szint tartalmaz amit a növények nem használnak, tartalmaz sárgát is amit szintén nem használnak, tartalmaz kék és piros szint is ami kell a növényeknek kevesebbet mint a kimondott növényes cső.
Viszont! A a nappali mélyebbre világit, erősebb a fényereje mint a növényes csőnek, jobban szétoszlik az akvában, így megkapják a megfelelő kék piros szint.
Növényes cső, abba kevés a zöld, sárga szín, sok kék és piros van benne, a fényét teljesen használják a növények, de az algák is ha túl sok.
Co2 ha ezt a folyékonyra érted az nem co2 hanem szénforrás, a co2 az széndioxid gáz, palackról vagy házi barkás módszerekkel oldják be.
"fehér védó nélkül,piros védóvel,piros védó nélkül"
Fogalmam sincs ezek mik.
Van nappali fény, valósághűen jelenik meg az akva, 6000-6500 kelvin színhómérsékletű, nappali fényviszonyokat imitál, rendelkezik kék piros színekkel.
Van növényes fény, kék és piros szín van benne, amelyikből több van arra hajlik jobban a színe.
Alapból teljesen elég egy nappali, daylight fénnyel megvilágítani az akvát, nem kell növényes cső.
Ha bekerül növényes cső is akkor nagyobbra van tekerve a növekedési ütem fény ügyileg, így körültekintőbb tápozás és jóval erősebb szűrés is kell, különben alga háború van.
Példa: 0,5 watt nappali fény, jó belső szűrő, némi carbo, megfelelő növénytáp, ez így működőképes, a világításhoz kell igazítani a növényeket.
0,5 watt/l amiből harmadrész növényes oda erősebb szűrés, több carbó, körültekintőbb tápozás kell, másként alga háború van.
0,7 watt/liter amiből harmadrész növényes fény, ennek megfelel az 1 watt/liter nappali fény növények tekintetben. Beton szűrés, külső szűrő, körültekintő tápozás, co2 rendszer, lehet carbo is.
A boltostól kérj képet az akváriumáról, szerintem nincs neki.
98 literes akvára ez 54 watt azaz 0.55 watt/liter
A Vallisneria americana eléggé árnyékol így nem árt fényerőre, lumenre menni, nem tudom létezik-e kompakt izzó Hailea 18 wattban, gyanítom ez a 3x18 watt az 59 centis t8 fénycsövet jelent az 1300 lumen, nem érdekes a márka 6400-6500 kelvines nappali csöveket tegyél.
A leírásban szereplő két növényes, egy nappali verzió nem jó, alig látnál valamit az akvából, esetleg az 1 növényes 2 nappali elmegy az fényerőben kb mínusz 400-500 lumen, két növényesnél min 800-900 lumen és már algásodnál is rendesen.
Ha ez kompakt izzó akkor teljesen felejtős, koncentrált a fényük egy adott területre, tehát az ajzat közepén egy csík lenne piros.
Kompakt izzóban én icon 6400 kelvinest használok 1000-1200ft darabja 32 wattig van.
t8 18 watt meg a polylux is jó 500 forintért villamosságiból, tudja ugyanazt mint a sera vagy bármelyik nappali 5000ft ért.
Növényes csőben szerintem a sylvania grolux verhetetlen, 2990 ft darabja a katalógusomban, az tényleg jó cső, de max 1 darab mehet belőle az akvára.
De jó még az osram 865 csöve is 1000 ft körül van, jobb a színspektruma mint a polylux csőnek.
A lényeg jó a Hailea csak kérdés, hogy mit és menyiért akar rád sózni a boltos.
18 wattba van ilyen: [link]
Vagy ilyen is: [link]
Ha fénycső akkor a középső lehet növényes cső, a front üveghez vagy hátra nem célszerű mert algás lehet, a sylvania grolux csöve tényleg jó.
Nincs üzletem, az akvarisztika az egyik hobbim a sok közül, vannak akváriumok, és azoknál szerzett tapasztalatokat osztom meg másokkal.
"Bocs de ezta kelvint és stb-t nem értem."
Az akvarisztikában használt fénycsövekben megvan ami a növényeknek kell, tehát ha egy fénycső színe fehér nem azt jelenti, hogy csak fehér szín szerepel a fényének összetételében, van ott piros, kék, sárga, zöld.
Alap helyzetben egy 6000-6500 kelvin színhómérsékletű olcsó nappali fénycső teljesen jó.
Ha megy alga nélkül az akvárium akkor lehet gondolkodni drágább növényes fénycső behelyezésén később, de egy untig elég.
"Ezek a növények most így szépek,ezek így ilyen szépnek megmaradnak vagy ki fognak dögölni?"
Huu ez összetett kérdés, nehéz megmondani.
Kell:
Megfelelő fényerő.
Jó szűrés, hogy ne legyen ammónia ami kedvez az algáknak, ha gyenge szűrés van rátelepedhetnek a növényekre.
Megfelelő tápozás.
Megfelelő ültetés, már előre gondolkodva melyik növény fog árnyékolni melyik nem.
Laza szerkezetű talaj, hogy könnyen haladjanak a gyökerek.
Nehéz megmondani előre mi lesz a növényzetek, rengeteg a változó
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!