Minimális szűrőanyag tapasztalati meghatározása?
Nos, azt szeretném meghatározni, hogy bizonyos akváriumtípusok esetében mekkora az a szűrőanyag mennyiség, ami elegendő az ammónia méréshatáron alul tartásához.
Tehát olyan jelentkezőket várok, akik vállalják, hogy pár naponta mérik az ammóniát(tehát rendelkeznek csepegtetős mérőfelszereléssel) Elsősorban külső szűrők esetében érdekes, de várok néhány belső szűrős tapasztalatot is.
Következő lenne a feladat(külső szűrősök esetében):
Egy alap érték mérése, lehetőleg ekkor méréshatáron alul legyen az ammónia.
Ezután kis adagokban szűrőanyag eltávolítása, közben naponta, kétnaponta mérni kellene az ammóniumot. Ezt addig folytatni, amíg az ammónia jól meghatározhatóan kicsit emelkedett, még a nem veszélyes zónában persze, de határozottan változott. Ez a legbiztonságosabban úgy kivitelezhető, hogy lefényképezitek az alap értéket, és ehhez a színhez történő változást nézitek.
Ezeket az adatokat itt közzétenni, vagy elküldeni nekem privátban.
A belső szűrősök esetében pedig a szűrő típusa, vagy DIY/módosított szűrő esetén a szűrőanyag mennyisége, fajtája érdekelne, és ugyanúgy az ammónia mérési eredményei.
Ezekből az adatokból ezután ki lehetne dolgozni egy tapasztalati minimális szűrőanyag mennyiséget.
Tehát amire szükségem lenne:
akvárium mérete, típusa
növényzet sűrűsége, típusa(lassú-gyorsan növő főleg)
halak, egyéb élőlények listája
szűrő típusa
szűrőanyagok fajtája, mennyisége, ahol az ammónia kis mértékű megugrása történt.
Igen, másik fórumon is felvetették, hogy nem lesz vállalkozó.
Még kevesebb ember tart otthon ammónia tesztet.
Tehát csak saját akváriummal kísérletezek, aztán kiderül, hogy lesz-e belőle valami hasznos dolog is.
Nekem szerencsére van itthon JBL-es, talán a legjobb hírű a csepegtetősök közt.
Ha nagyon akarnám laborba is vihetném, ahol van spektrofotométer, de nem éri meg a macerát.
Én egyszer beszélgettem a munkahelyen agrár gurukkal, java szak képzett, egyetemet végzett, amikor felvetettem, hogy a szivacsba baktériumok költöznek, finoman de kiröhögtek.
Ez volt talán 4-5 éve.
Semmilyen baktérium nem költözik sehova, rengeteg szakszó és halandzsa közepette elmagyarázták, hogy baktérium csak szerves anyagba költözik, szintetikusba nem.
A lényege az egésznek, hogy az ürülékben, növényi hulladékban lesz, van baktérium, ha ezt egy bármilyen jó vízáteresztő képességű anyaggal felfogod, lényegében az ürüléket, hulladékot, vagy akár a sima vízben is keletkezik bomló anyag, és körülötte áramoltatsz ammónia dús vizet akkor létre jön az ammónia lebontása, átalakulása.
Példa csinálsz egy komposzt rakást, lehet bármilyen anyag benne, sárga, fehér, piros, bármilyen színű halmazállapotú növényi, vagy állati eredetű anyag, nedvesség és oxigén biztosítása, szellőztetés hatására, szépen átalakul.
Fekete, érett szerves komposzt lesz belőle, szűrőanyag nélkül.
Egy konkrét kísérletről tudok, mini bioszféra néven létrehoztak egy üveg kínzókamrát, benne garnélákkal, 7 évig szavatolják a működését, nincs benne szűrő, be vannak csóróik zárva hermetikusan.
Gyakorlatilag ha fogsz egy szivacs szűrőt, kimosod a szivacsát meg fog csapni egy ammónia szag, istálló szag.
Ez csak a takarításnál érezhető, a vízen már nem érzed ezt a szagot.
A másik a porlasztós szivacs szűrő, nulla áramlással, jelentéktelen szűrőfelülettel.
A feleségem testvére ilyen mellet tartott fenn 20 évig akváriumot, 300 literest, olyan öreg vitorlások voltak benne amit a mai technikákkal szinte lehetetlen nevelni, teljesen esélytelennek tartok bárkit arra, hogy 10 év főlé menjen korban, külső szűrővel modern technikával.
Az ma a probléma, hogy mindenki kitakarítja az akváriumból a szerves hulladékot, agyon mossa a szűrőt, eltávolítva egy csomó értékes baktériumot, vizuálisan így szebb ez tény.
A konkrét késésedre válaszolva én szerintem bármilyen olyan szűrő, szűrőanyag alkalmas az ammónia lebontására amely legalább 60 nap takarítás nélküli üzemet tud, és mellette nem csökken a teljesítménye 2-3x vízforgatás alá.
Végül is alkalmas kell lennie a szerkezetének minél több szerves hulladék tárolására ami így melegágya a mikroorganizmusoknak.
Szűrő nélkül persze nem lehet, elég furcsán nézne ki ha hömpölyögne a kaki az akvában, papíron megfelelő áramlás, és oxigén dús víz teljesen elég, nem kell szűrőanyag, hogy az ammónia lebontása végbe menjen. Erre x 1000 példát fel lehet sorolni, akváriumban a komposztált végtermék már irritálná a halakat, belsőleg, külsőleg.
Persze végtermét akváriumban nincs, mivel folyamatos az utánpótlás.
Összegezve, nem a szűrőanyagba költöznek a baktériumok hanem a szerves anyagba ami bele ivódott a szűrőanyag pólusaiba, megtapadt a felületén.
Csak egy egyszerű megfigyelés, régóta olvasom a GY.K oldalt
Soknál megfigyeltem írja pusztulnak a halak, mellé meg írja hogy talajporszívózik rendszeresen, mindenre figyel.
A talajporszívózás mindig egyenlő a hal hullással, a mulmnak a szűrőben a helye, olyan áramlás kell ami oda viszi. Lehet porszívózni csak akkor erős áramlás kell, és jó nagy szűrőfelületű szűrő.
Nem szabad sterilre porszívózni soha a talajt, illetve lehet, csak akkor pár nap múlva írja mi lehet a halakkal miért betegek.
A 14 literesemnél egy ecsettel hátra söprőm a sarokba a mulmot a szivacs szűrő alá, ami felkeveredett a vízben abból leszívok 5 liter vizet, frissítek 5 litert, ez így eddig tökéletes, makk egészségesek a garnik.
Magához a szivacs szűrőhöz egyszer nyúltam finoman a lassan 6 hét alatt.
Ha az én akvám egy notórius takarító kezébe kerül már kipusztult volna minden, növényeket alga csinálta volna ki, a garnikat meg az ammónia.
Köszönöm a kifejtést, viszont nem teljesen a kérdésemre válaszoltál. Régóta köztudott, hogy a szivacs, de még az összegyűrt krumpliszsák is tökéletes szűrőanyag. Én azt fogom megnézni, hogy szám szerint mennyi liter viszi el az akváriumomat, jól beállt tm30-as kékszivacsból.
Azt a véleményt én is osztom, hogy az agyontakarítás káros. Sajnos a legtöbb belső szűrő, mire elérné a kívánt szervesanyag mennyiséget, már túlságosan lecsökken a teljesítménye, irány takarítani.
Én személy szerint sosem hittem a talajporszívózásban, sosem csináltam, ma már mérésekkel is alátámasztottam, hogy nem kötelező. Áramlás kell, és bizonyos mennyiségű szűrőfelület, a halakhoz illesztve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!