Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi a baj a Bio-lio liofilizált...

MCsperX kérdése:

Mi a baj a Bio-lio liofilizált haleleségekkel?

Figyelt kérdés
Itt a gyakorikérdéseken is többen leszólták, meg a Panzi márkát is. Érdekelne, hogy pl. a liofilizált vörös szúnyoglárva, illetve a tubifex ettől a gyártótól miért nem jó? (az ára nagyon jó egyébként)

2013. dec. 17. 22:13
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
mi az a liofizálás? nincs erre valami hétköznapi szó?
2013. dec. 17. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Bocsánat, ha nem volt egyértelmű, ez van a dobozra írva. A google szerint ez a fagyasztva szárítás. A technológia részletes leírásába nem mennék bele, mert nem olvastam tovább.
2013. dec. 17. 22:45
 3/11 anonim ***** válasza:

A Panzi valamikor jó volt, egy csomó termékét használtam szerintem abszolút piacvezető volt, ma már inkább az árakra figyel nem a minőségre, a multik polcaira is így tud csak bekerülni. Vehetsz tőle bármit bolhanyakörv (tele a kutya bolhával pár hét után) a csonterősítője ... (angol kóros lett a rotim pedig azért adtam hogy ne legyen)


A Bio -lio egy magyar cég, kicsi cég, lehet hogy jó amit csinálnak, de a szárított élő eleségnek semmi a tápértéke.

Vegyél 500 ft körül fagyasztott tubifexet vagy sórákot, és látható pár hét múlva a különbség.(eleven jó bőrben lévő halak)

2013. dec. 17. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 YourDestiny ***** válasza:
Alacsony tápanyagtartalom. Ez pedig a szárított eledelekre méginkább érvényes, még gyártótól függetlenül is.
2013. dec. 18. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

Mégis utánanéztem a liofilizálásnak. A lenti anyagot találtam. E szerint ez a legmegbízhatóbb technológia, és az ezzel az eljárással szárított termék tápanyagban gazdag marad.


Fagyasztva szárítás (liofilizálás)


A fagyasztva szárítás, mint eljárás, elsőre egy bonyolultnak tűnő folyamat, de a jelenség a természetben is megfigyelhető. A folyamat lényege, hogy a szárítani kívánt nedves (vizet tartalmazó) terméket először lefagyasztják, aztán nagyon alacsony nyomáson, nagyon lassan felmelegítve a terméket, a jéggé fagyott vizet „eltüntetik” belőle. Pontosabban a jég átmenet nélkül gőzzé változik (a folyadékfázist kihagyva!).


Nézzük az ipari alkalmazását, és a fizikai hátterét. A szárítás lényege, hogy a vizet eltávolítsuk a szárítani kívánt termékből.


Ezt megtehetjük minden nehézség nélkül, a legegyszerűbb módja a légszárítás: normál légköri nyomáson (1 bar), melegítéssel. Ez nem túl kíméletes eljárás, a szárítani kívánt terméket nagy hőhatás éri, hiszen a víz légköri nyomáson 100 oC-on forr. Gyümölcs esetén ez azt jelenti, hogy a gyümölcsben található értékes anyagok (vitaminok, ízanyagok, szín, gyümölcscukor, ásványi anyagok) nagy része károsodik: a cukor karamelizálódik, a szín és az íz megváltozik, a vitaminok elbomlanak. Továbbá párolgás közben, ezen vízben oldott értékes anyagok nagy része a vízzel együtt távozik is a termékből.


Ennél egy fokkal jobb a vákuumszárítás: alacsonyabb nyomáson történik a szárítás. Alacsonyabb nyomás mellett alacsonyabb hőmérsékleten forr a víz, tehát a száradáshoz nincs szükség 100 oC-ra, elég 60 – 70 oC. De még így is jelentős hőhatás éri a terméket, és még mindig jelen van a folyékony víz. Ez azt jelenti, hogy még mindig károsodnak az értékes anyagok, és azok nagy része el is távozik a víz párolgásakor.


FAGYASZTVA SZÁRÍTÁS más néven LIOFILIZÁLÁS: nagyon alacsony nyomáson a víz (azaz a H2O) szublimál: a szilárd halmazállapotú vízből (magyarul jégből) nagyon alacsony nyomáson, melegítés hatására, nem víz lesz, hanem rögtön gőz (kihagyva a folyadék állapotot). Ez a jelenség 6 millibar alatt megy végbe.

Tehát a szárítani kívánt terméket először le kell fagyasztani, vákuumkamrába helyezve le kell csökkenteni körülötte a nyomást 6 millibar alá. Ezután nem is kell nagyon fűteni, elég a terméket csak szobahőmérsékletűre melegíteni, ezt is csak nagyon lassan. Például ahhoz, hogy a fagyasztott eperből szárított eper legyen, 20-24 óra szükséges!


Két nagy előnye van a fagyasztva szárításnak a hagyományos szárításokkal szemben. Az első, hogy nem éri komoly hőhatás a szárítmányt, ennek köszönhetően az értékes összetevők nem károsodnak. A vitaminok nem bomlanak el, a termék színe és íze megmarad.


A másik nagy előnye, hogy száradás közben egy pillanatra sincs jelen folyékony víz, tehát nincs párolgás sem. Emiatt az értékes anyagok nem is távoznak a párolgó vízzel, hanem teljes mértékben benne maradnak. Azaz később nem kell „pótolni” semmit, ezért az így szárított termékek nem tartalmaznak semmilyen hozzáadott aromát, vitamint, ásványianyagot, minden „eredeti” bennük.


Még egy nagy előnye a liofilizálásnak, hogy a termékek szerkezete száradáskor megmarad, hiszen a sejtekből a jég „eltűnik”, a késztermék porózus, ropogós lesz.

2013. dec. 18. 20:11
 6/11 YourDestiny ***** válasza:
Sok haladó halas tapasztalata, hogy ezek egy kalap sz@rt nem érnek.
2013. dec. 18. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Platypus ***** válasza:

Az a gond, hogy a liofilizálás egyszerűen nem alkalmas a tápérték megőrzésére. Amikor megjelent, jónak számított, mert még mindig jobb volt mint az akkori lehetőségek, de ma már messze túlhaladott eljárás. A különböző lárvák nagyságrendekkel jobb minőségűek simán fagyasztva, mint liofilizálva. A tubifex kivétel, mert az fagyasztva egy nyúlós undormány lesz.


A gyári tápok meg gondosan kimatekozott keverékek, különböző növényi anyagok, algák, meg mindenféle koncentrátumok, hozzáadott vitaminok és állati izék vannak benne, így még mindig többet érnek, mint a liofilizált vackok. Kábé mintha a nasa űrkaját vetnéd össze a szárított hússal. Haltápból persze van ócska is, figyelmesnek kell lenni a választásnál.

2013. dec. 19. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Nos az a helyzet, hogy az akváriumomban beállt egy érdekes rend. A dániók elsősorban a bio-lio szúnyoglárvát szeretik, meg a tubifex kockát. A JBL Novo GranColor minit eszegetik, de jellemzően a harmadát megeszik, másik harmadát megkóstolás után kiköpik, a többi meg halat se érve az aljzatra potyog (egyszerre egy kis csipetet szórok, tehát bőven lenne idejük megenni ennyit, ha tényleg ízlene nekik). Egyszerűen hiába mondom nekik, hogy ez a jó, meg drága stb., hát egyék. Nem értik. A CPO-k viszont örülnek, mert a nagy része lepotyog, és ők szeretik, áttúrják a kavicsot egy-egy jó falatért. Bementem a halashoz kínomban, és kértem, hogy olyan tápot adjanak, amit ők adnak a halaknak, és tuti megeszik.Kaptam egy cseh SAK nevű darálékot, haramdannyiért, mint a JBL, és tényleg, ezt talán jobban eszegetik. (ha nincs szúnyog)


Ami nem ide tartozik, csak érdekesség, hogy a JBL NovoPleco algatablettára tojnak az algázóim (algázó gép + törpe szívóharcsa), a rákok viszont képesek egy tablettán összeakaszkodni egyszerre, hogy ki szaladjon el vele a kuckójába. A Sera ráktablettát viszont nem a rákok, hanem az algázó gébek imádják, de még az egyik leopárd dánió is képes az aljazton kutakodni utána, hogy bele-belecsípjen (csak gondolom rosszul lát lefelé, ezért nehezen találja meg).

2013. dec. 20. 21:50
 9/11 A kérdező kommentje:
Platypus, nem értem a válaszodat. A NASA-sra gondolok. a NASA űrkaja fagyasztva szárított jellemzően. Úgy érted, hogy az SZ&r?
2013. dec. 20. 21:54
 10/11 Platypus ***** válasza:

Fagyasztva szárítással is lehetne normális kaját csinálni, de nem úgy, hogy egy lárvából kikapják a vizet. Az űrhajóskaját rengeteg összetevőből állítják elő, kiszámolt arányokkal, hozzáadott vitaminokkal meg hasonlók. A liofilizált tubifex viszont egy gyenge minőségű tubifex lesz, semmi több. Tulajdonképpen a szemcsés meg a lemezes kaják is valami hasonló eljárással vannak tartósítva, mégis sokkal jobban működnek, mint a natúr liofilizált gerinctelenek. Érdekes módon a halak szaporodási kondícióját simán el lehet érni egy egysíkú élő/fagyasztott etetéssel, de a szárított cuccok erre nem alkalmasak, még ha változatosak, akkor sem.


Ha továbbra is adod a liofilizált kaját, és a halak erre vannak rácuppanva, akkor persze hogy nem fogadják el a szemcséset. Olyanok, mint a kisgyerek, aki nem akarja megenni a spenótot, mert már korábban jóllakott csokival. Ha elhagyod a liofilizáltat, rá fognak fanyalodni a szemcsésre, és meg fogják enni rendesen.

2013. dec. 21. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!