Mitöl hullanak a halaink 3 napja?
Szűrőtisztítás, újabb vízcsere...
Persze az is lehet hogy „túl tiszta” a víz, úgy értem nincsenek meg benne a természetes baktériumok amik kellenek a halaknak.
Ezt meg lehet oldani egy fekete színű vegyszerrel a legtöbb állatkereskedésben lehet kapni.
De nem biztos hogy ez a baj!!! Csak tippelni tudok.
Az elejét nem teljesen értem. Szóval most új helyre költöztek? Hol volt másfél hete részleges vízcsere? Hol voltak két napig? Totál homály, amit írtál. De a lényeg, hogy ezeket megválaszold:
- mióta üzemel az akvárium?
- hány literes?
- milyen halak lakják/lakták összesen?
- mennyi hal lakja/lakta összesen?
- milyen a szűréstechnika?
- milyen gyakran van piszkálva a szűrő?
Köszi a válaszokat,kérdéseket!
Kompkett akvárium szettet vettünk Diversa Startup 60 tipusu,ezért most nem tudom a szürö adatait.
54L-es.3 hónapja vettük,halakat beüzemelés utén csak 2 hét múlva vattünk bele.addig növényekkel,berendezve üzemeltettük.Vettünk 2arany mollyt,2fekete mollyt,8neont,4guppit,nem akartunk rögtön bezsúfolni öket,gondoltuk még 1-2 hónap múlva hozunk bele valamilyen alganyalót.Ez most elmarad egy ideig...A szüröt hetente,1.5 hetente tisztitom,vizcsere most volt elöször.A halakat az addigi vizükkel raktam át egy tiszta ideiglenes akváriumba.A viz 2/3át kivettem,ami nagyon algásnak tünk megtisztitottam,üveg...stb.Majd felengedtem tiszta vizzel.Beüzemeltem a szüröt és igy ment 2 napig,hogy ne legyen klóros a viz nekik és csak ez után 2nappal raktam vissza a halakat.Remélem igy már pontosabban fogalmaztam.Hát röviden ennyi.Amúgy a szürő müködése nekem nem stimmel,mert hol fúj levegöt hol nem,szerintem van valami baja,mert valamikor meg olyan vihart csinál az akváriumban hogy ki kell kapcsolni mert tiszta buborék.Viszont a vizcsere ota alig fúl egy egy bubit...
Ez az akvárium nem bír el ennyi halat és ami nem bírja az el fog hullani, de itt aránylag sűrűn kéne vizet cserélni, legalább hetente, vagy 5 naponta, de nézzed és amikor pihegnek akkor azonnal egy 30%-os vízcserét csinálj. Alganyalót ne vegyél bele. Ha ennyi hal kell, akkor vegyél egy külső szűrőt hozzá, de még úgy is sok.
Ne azt vedd alapul amit az állatkereskedésben látsz, mert ott is döglenek a halak nyugi, csak ott kiveszik azt ami elhullott, és ott vagy sűrűn cserélik a vizet, vagy pedig meg van csinálva erősre a szűrés, a halakat pedig folyamatosan adják el, tehát ott nincsenek sokáig, max 1-2 hétig szoktak ott lenni. Ezért neked több víz kell egy halra. Gondolj arra is, hogy még nőni akarnak a halak. Nem maradnak mindig ilyen picik.
Az ok valószínűleg nitrogénvegyület mérhezés. A hibák, amiket elkövettél:
- elsősorban a legfontosabb, nem informálódtál, vagy ha igen, rosszul.
- gyenge a szűrés, mihamarább csere
- túl sok a hal ilyen kis helyre, köztük olyan fajokkal, amiknek eleve egyedül is szűkös az akvárium
- a vízcserét hetente csináljuk, ennél tovább nem húzzuk. Heti 30 százalékot cserélünk pihentetett csapvízzel, ez pont ideális
- a halakat kihalásztad vízcserekor, amivel lestresszelted őket. Nem szabad.
- a szűrőt klóros víz érte, ami eleve a legnagyobb hiba. Az addig nehezen kialakult baktériumflórát kiirtottad vele a szűrőből.
Ahogy írtam, nitrogénvegyület, konkrétan ammóniamérgezés lesz a probléma. Nincs, ami lebontsa a halak által termelt ammóniát a vízben, így szépen kiirtottad őket. A végére ráadásként benyomtad a Parakillt, ami egy erős gyógyszer, és semmit sem használ e helyzet ellen, inkább csak rátesz egy lapáttal.
Minden boltban ugyanazt fogják mondani, mert a bevétel a cél. Kb. 10-12 kisebb méretű halnak ideális az akváriumod. A szutykot nem kell kipucolni a szűrőből, ugyanis az a szutyok az egésznek a kulcsa. Akkor kell hozzányúlni, ha a szűrő vízárama jelentősen lecsökkent. De akkor sem szabad csupán félig kinyomkodni, amit pedig az akváriumból leszívott vízben kell megcsinálni. Ezenkívül az akváriumba 24 óráig (mondjuk egy vödörben) állni hagyott vizet öntünk. Ennyi idő alatt a klór elillan a vízből, és nem nyírod ki a baktériumkultúrát, ami a vizeden dolgozik. Minden benne lesz az e-könyvekben.
Szűrővásárláskor arra figyelj, hogy a szűrőtartály térfogata sokkal fontosabb, mint a motor teljesítménye. Minél nagyobb a szivacsa, annál hatékonyabb. A biológiai szűrésen van a fő hangsúly, nem pedig a látható szennyeződések eltüntetésén. Persze a megfelelő vízáram is fontos, hogy a kula ne ülepedjen le, de sokkal kevésbé, mint a megfelelő mennyiségű szűrőanyag. Értelemszerűen fontosabb a halkakiból vízbe oldódó méreganyagok oxidálása, mint az apró lebegő szennyeződések tökéletes megszűrése.
A só felesleges, ahogy a parakill is az volt. Egy gyors vízcsere kéne. Ha használsz antiklórt, nincs szükség 24 órát várni a vízzel, csak arra kell figyelni, hogy azonos hőmérsékletű legyen a cserére szánt víz az akvárium vizével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!