Mi baja lehet a plattimnak?
1 hete vettem 3 plattit, úgyvolt, hogy 1 fiú 2 lány, de az arány megfordult,mert az eladós megcserélte őket. Most jöttünk haza a nyaralásblól, addig a nagymamámék etették őket, ők jól etették őket, nekik is voltak halaik.
Aztán észrevettem, hogy az egyik fiú kedvtelen, lesoványodott, most is néha a talajon van, néha felmegy úszkálni.
40 literbe van 4 guppi és 3 platti, ezt az eladós mondta, hogy jó lesz.
A szűrő 400l/h-t tesz meg.
A vízhőmérséklett 24 fok.
Ja és ahoz köze van, hogy mikor elmentem magasabb fokozatra állítottam a szűrőt?
Mert az egyik guppim is lesoványodott!
Lehet bél gyulladás, az lehet parazitás, és baktériumos is,
de sanszosabb a víz probléma.
Menyi idős az akvárium? És menyi vizet szoktál cserélni?
A magasabb áramlásnak nincs köze hozzá szerintem.
mindenképp javasolnám a nagyobb akváriumot, a 40l az ivadéknevelére jó, másra nem. A boltban az eladók meg mondanak mindenfélét, majd ahogy telik az idő te is meglátod hogy minden eladó közül a díszállatbolti eladók a legnagyobb barmok. Nem csak hogy fogalmuk sincsen a halakról, de emberként is a legalja banda. Én kisvárosban lakom, 4 itteni bolthoz volt szerencsém és csak egyetlen egy volt ahol nem tartottam kiképzést az eladóknak! Pedig én is csak 2 éve halazok és csak a legegyszerűbb halakkal(xifó, gurámi).
Mélységes tisztelet a kivételnek, de azt kell mondanom, hogy általánosságban egy szavukat sem szabad elhinni. Sőt, nagyon kérdezni sem érdemes.
De maradjunk szorosan a halaknál. A plattik hajlamosak agresszívan fellépni hím fajtársaikkal szemben, erre több tényező is rásegít: kevesebb nőstény mint hím, kis csoportlétszám, kis mozgástér, rossz vízkémia, zsúfolt akvárium. Esetedben ezek közül majdnem mindegyik megvan. Ilyenkor a nagyobbik hím terrorban tartja a kisebbet, nem hagyja enni, folyton tépkedi. A kisebb hím folyamatos és erős stressznek van kitéve, a halaknál ez egyenlő a halálos ítélettel mert a stresszes hal a legfogékonyabb a betegségekre.
Mióta halazol, és mióta megy ez az akvárium? A felszerelés?(külső v belső szűrő, levegőztetés)
Ha mindenképp ragaszkodsz a 40 literhez ezekkel a halakkal akkor vedd ki a betegeket és tegyél be növényeket, lapos köveket, bármit ami búvóhelyül szolgálhat.
Vagy fogd az egész bandát és cseréld el neonhalra. Vagy zebradánióra. De a legjobb lenne red cherry garnélára, egyedül azoknak ajánlok jó szívvel ekkora akváriumot.
HÁt először is köszi a válaszokat!
Ma cseréltem olyan 55%-t, és 1 éve lesz augusztusban, hogy megvan az akváriumom.
A vízminőséget nem tudom!
Kezdem az előző válaszoló javaslatának korrigálásával, a neon és a zebradánió rajhal, azoknak széles hosszú úszótér kell, mivel nem egymagukban bóklásznak az akvában hanem csapatosan közlekednek, és ha nincs meg a kellő csapatszám valamint az úszótér kötekednek, stresszesek, főleg a neonok, tehát 100 literes aksi minimum.
1 éves az aksid, 4 guppit írtál, vélhetőleg ez a kezdő gárda, ha emelted a létszámot akkor lehet ők többen voltak kezdésnek egy éve.
Guppit is írtál hogy sovány, két dolog lehet, az egyik hogy túlterhelted a vizet és a szűrődet, betettél 3 plattit ezzel együtt több táp kell, az több ürülék, több ammónia, több mérgező anyag.
A méreg anyagok amik a halak ürülékéből jönnek, rossz közérzetet, streszt okoznak a halaknál, ez immunrendszer gyengüléssel jár, így elkaphatják a betegségeket.
Egy éves a szűrőd, ilyenkor már össze esik annyira a szivacs hogy pótlást igényel, mellé, alá, köré kell tenni új szivacsot, a réginek maradni kell, baktériumok vannak benne amik lebontják a halak ürülékét.
Tehát lehet ez ammónia mérgezés is, kicsi, tömörödött szivacs, esetleg nem akvárium vízbe mosod ki, megnövelt hal állománynál kijöhet bármi, a feltöltött víz is fontos menyit pihent előtte, minimum a 24 óra.
Lehet behurcolt betegség is, mint elsőnek írtam bélgyulladás, valóban kicsi az akvárium és érzékeny is, heti 2x20X vízcsere kell egy ekkora akváriumban, 55% egyszerre az elég sok.
Ha már gubbaszt, és fekszik, sok mindent nem tudsz kezdeni, vedd külön, és a kereskedésbe vehetsz gyógyszert, de nem lehet tudni konkrétan az okot miért beteg.
Van még egy fontos tényező, a beltenyészet, túltenyésztés, betelepítés után 30 napon belül bármelyik hal elpusztulhat akármiért, általában belső szűrős akváriumoknak a flóra, maga az akváriumban kialakult egyensúly mondja azt hogy "köszi ez sok" és 1-2 hal pusztulásra ítéltetett, ez nem feltétlen az uj halak valamelyike, a leggyengébb immunrendszer halak közül kerülnek ki, nagyobb akváriumokban is előfordul.
Fontos még hogy tud alkalmazkodni a vized ásványi anyag összetételéhez, ez is az elején alakul ki, a ma kapható halak a kereskedésből alultápláltan, gyenge immunrendszerrel kerülnek ki, a tenyésztők akik ellátják a kereskedőket, az olcsóbb kategóriájú halakkal nem sokat foglalkoznak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!