Az akvárium vizének összkménysége 8nk a karbonát keménység viszont 15nk mivel tudnám a karbonát keménységet lentebb vinni?
szerintem nem jól mérted :) olvasd el újra az utasítást.
bővebben most nem tudom kifejteni, de titrálással méred, majd leírom estefelé a hibákat, ha addig nem jöttél rá.
Tehát:
Szerintem nem keverted össze minden egyes csepp után. Ez a titirálás egyik alapja. Ha nem kevergeted állandóan, nem tudnak elreagálni az anyagok, és fals eredményt fogsz kapni.
Szóval minden egyes csepp után jól összerázod, és ha liláról halványsárgára váltott, már nagyon óvatosan adagolod a mérőoldatot. Ha a sárgára váltás után még adagolsz mérőoldatot, és a sárga szín nem változik semmit, akkor az utolsó cseppet már nem számolod bele, mert az előzővel elérted a végpontot.
wikipedia:
"A változó keménységet (más nevén karbonátkeménység) a kalcium-hidrogén-karbonát (Ca(HCO3)2), illetve a magnézium-hidrogén-karbonát (Mg(HCO3)2) mennyisége okozza. Ezek mennyisége forralással csökkenthető, mivel ilyenkor vízben oldhatatlan karbonátok formájában (CaCO3) kiválnak.
Az állandó keménységet a szulfátok, kloridok okozzák (kénsavas és sósavas sók, mint kalcium-szulfát, kalcium-klorid, magnézium-szulfát stb.) melyek hő hatására sem válnak ki.
A két keménység együttesen adja meg a víz összkeménységét."
Ergo logikai lehetetlenség, hogy a karbonát keménység nagyobb legyen az összkeménységnél.
Pendulum, a karbonátkeménység-teszt a karbonátot méri. Ha nátrium-hidrogénkarbonát van a vízben, azt beleméri a teszt a változó keménységbe. Viszont mivel nátriumvegyület, nem tartozik bele a keménységet ténylegesen adó kalcium és magnéziumvegyületek közé. Az összkeménység teszt a Ca és Mg ionok számát méri. Így fordulhat elő, hogy a KH teszt magasabb értéket hoz ki, mint a GH. Az alföldön gyakori, hogy a csapvízben van egy kevés(vagy nem annyira kevés) nátrium-hidrogénkarbonát, ami becsapja a teszteket, ha ilyen csapvizet vizsgálunk.
A probléma megoldása szerintem a tiszta RO víz+akvarisztikai GH növelő szerek használata. A magas KH(akár valódi, akár "hamis" KH) lúgos vizet is eredményez, ami nem szerencsés a lágy vizes halaknál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!