Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » A halak hogy tudnak beszélgetni?

A halak hogy tudnak beszélgetni?

Figyelt kérdés

#a koportyun
2013. ápr. 1. 08:28
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
Csak chatelni tudnak pl. a facebukon.
2013. ápr. 1. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
90%
Beszélgetni sehogy, kommunikálni azért tudnak, általában fajtársaikkal teszik, oldalazó mozgás, borzolt úszók, alulról csipkerés, kopoltyú meresztés, szembe úszás, habfészek építés, csápokkal tapogatás,stb egyes halak fajtársaikon kívül más halakkal is kommunikálnak, velük kell vigyázni társas akváriumban.
2013. ápr. 1. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Borzolt úszókkal én is kommunikálok-
2013. ápr. 1. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Az utolsó válaszoló miatt egy érdekesség, humor így húsvétkor, munkába menet előtt adtam reggel 5-kor élő kaját ezt a nejem nem tudta, 6-kor felkelt kérdezte "adtál enni a halaknak" mondtam nem, ő adott záraz tápot erre a gurámik heves köpködésbe kezdtek (kb egy méteres víz sugár, vízipisztoly szerű,jól tudnak célozni) én meg röhögve, "na ma reggel duplán meglocsoltak"
2013. ápr. 1. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Platypus ***** válasza:

A díszhalak élénk színei a kommunikácót szolgálják. Így ismerik fel a fajtársakat, a másik nemét, fejlettségi és hormonális állapotát, például az ívásra készülő halak színe gyakran megváltozik.


Az oldalvonaluk nagyon érzékeny, így a fajtársak mozdulatait nem csak látják, de tapintják is. Főleg íváskor használnak ilyen jelzéseket, de a rajmozgáshoz is kell.


Továbbá vannak még kémiai jelzéseik is, például sok fajnál egy sérült egyed olyan anyagot enged a vízbe, amitől pánikolni kezd a többi is, így felkészülnek az esetleges támadásra.

2013. ápr. 1. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
milyen gúrami ez?
2013. ápr. 1. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 KovA1963 ***** válasza:

Kérdés mit értsünk beszélgetésnek...

Mert mi általában a kommunikációnak arra a formájára gondolunk, hogy szájjal hangképzés útján sőt emberi fogalomhalmaz használatával...


De tágabb értelemben beszélgetésnek kétirányú információs kapcsolatot is lehet érteni - aminek szempontjából mindegy annak a fizikai módja - hogy levegőben terjedő hang vagy látvány útján esetleg írásban vagy másképp történik.


Ha a kérdés az, hogy a halak hogy tudnak beszélgetni - itt is külön kell választani, hogy mi mit tudunk arról milyen közléskapcsolat van közöttük - illetve mi az ami lehet még de nem tudunk.


Volt idő, amikor az ember azt hitte a halak egyáltalán nem beszélgetnek hiszen némák :-)

Ez jellemző az ember gondolkodására egyébként - amiről nem tud - az nincs.


A többiek néhány dolgot felsoroltak - színváltás - mozgás - testbeszéd - jelzések.

Hogy miképp cserélnek közléseket egymással én sem tudom, inkább csak felsorolnék néhány lehetőséget ami elképzelhető az életmódjuk és a közeg szempontjából ahol élnek.


Az egyik dolog a fogalomhalmazra vonatkozó hipotézis - mi lehet amit egyáltalán közölnek egymással. Feltehetőleg minden olyan dologból állhat amire szükségük van - veszéllyel, táplálkozással szaporodás céljából történő közeledés szándékával - együttmozgással raj-együttműködéssel kapcsolatos dolgok speciálisan az ő életmódjukra szabva.

A másik a közlés sajátos fizikai lehetőségei - levegőrezgések helyett vízrezgések keltése - látvány, testbeszéd - kémiai jelzések, elektromos jelzések - és a nagy ismeretlen ami meghaladja fantáziánkat tudásunkat és érzékeinket :-) mellyel mindig illendő számolni a természet iránti alázat okán is aminek mi is csak részei vagyunk :-)


És ezek alapján lehet sokat kísérletezni - milyen körülmények között képesek milyen információkat egymásnak átadni - ha kimutatták hogy átadódott - lehet próbálni kifigyelni hogyan és dekódolni próbálni.

Olyan ismereteket kell nekik adni amiben feltehetőleg érdekeltek pl táplálék megszerzésével kapcsolatos és együttműködés is szükséges ... pl kettőnek együtt kell csinálni valamit - együtt megtanulják együttműködnek.

Majd ez egiket kicseréled tudatlanra - a másiknak tanítani kell, hogy kapjon csemegét - ilyesmi...

És beteszel különböző fizikai gátakat amivel behatárolható, hogy látvány, fizikai rezgés, kémiai jelzés vagy egyéb úton képes-e az együttműködéshez szükséges kommunikációra ... megkeresed a közlés fizikai csatornáját - aztán megpróbálod "lehallgatni", megfigyelni, értelmezni...


Valahogy így kutatható a téma.

2013. ápr. 10. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!