Ha van szűrő, és növény az akváriumban miért kell
rendszeresen részleges vízcserét csinálni?
Mert a vízben (a haleleség és ürülék lebomlása miatt) felgyülemlik az ammónia, a nitritek és nitrátok, amik egy bizonyos szint fölött mérgezőek a halakra nézve.
2013. jan. 6. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
2/10 A kérdező kommentje:
Nem vagyok biológus, és még csak nem is okoskodni akarok csak megtudni a témából az ami érdekel. Elvileg a szűrő baktériumok lebontják az ammóniát, akkor nem halmozódhat fel nem?
A biológiai szűrés az ammóniát nitritté majd nitráttá bontja. A nitrát nem bomlik tovább átlagos akváriumi körülmények között. A növények valamennyit képesek megkötni, de vízcsere nélkül nem lehet fenntartani a növényi tápanyagok egyensúlyát sem.
2013. jan. 6. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
4/10 A kérdező kommentje:
És például ha hínár van a vízben? Annak tápanyag nem igen szükséges.
Dehogynem szükséges. Legfeljebb amíg kevés növény van sok vízben, nem feltűnő a hiány. Viszont ebben az esetben a nitrátból sem fogy sok. A liebig törvény alapján az a tápanyag határozza meg a növények növekedését, amelyikből a legkevesebb van. Tehát elég, hogy egyetlenegy hiányozzon, már lelassul a növények növekedése és így a nitrát sem fogy.
Egyébként az akváriumban zajló mindenféle biológiai folyamatok el is fogyasztanak dolgokat a vízből, például nyomelemeket vagy a vízkeménységet. Ez csak akkor gond, ha valaki hónapokig nem cserél vizet.
2013. jan. 6. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
6/10 A kérdező kommentje:
Értem. Van egy ismerősöm, akinek az akváriumában a víz tetején van hínár. Semmi extra tápanyagot nem adagol, mégis elég gyorsan nő. Fél évente cseréli le a víz felét, és totál hülyének néz, hogy én két hetente szenvedek vele. A halai rendben vannak.
Hogy a halai mennyire vannak rendben, azt nehéz kívülről megmondani. Ha nincs látványos nyavalya, általában mindenki ezt mondja. De ettől még lehet, hogy maximális élettartamuk töredékét élik csak meg. Egyes halfajok sokáig eltűrik a magas nitrátszintet, és nem szenvednek látványosan, csak éppen időnként elhullik egy-egy, kicsik maradnak és nem élnek sokáig.
Csak akkor hiheted el, hogy egy akvárium tényleg rendben van ilyen téren, ha megméred a nitrátszintet. Legfeljebb 30 mg/liter lehet egy egészséges akváriumban.
2013. jan. 6. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
8/10 A kérdező kommentje:
A halai rendben vannak az alapján írtam, hogy több olyan hala van ami már lassan 7 éve él. Köszönöm a válaszokat, így már értem is a vízcserék lényegét.
Még csak annyit, ha nincs növény, akkor nincs ami megkösse a nitrátot? Akkor ott a vízcseréket sűrűbbre kell venni?
Amit általában javasolunk ideális mennyiségnek, az a pesszimista verzió, a heti 30% (50-100 liter között) teljesen jó mennyiség, ha nincs túltelepítve egy akvárium. Egy dús, jól megvilágított és mikroelemekkel tápozott növényzet igen hatékony nitrátfogyasztó lehet, ami sokat segíthet, de mérés nélkül nem szabad erre hagyatkozni. Elég egy apró gikszer a tápozásban, például a vas nem elég stabil, és már lenullázódik a növények nitrátfogyasztása. A nitrátteszt meg drága és macerás ezért nem szeretik az emberek. A vízcsere egyszerűbb mint a nitrát méregetése, és más előnyei is vannak. Például a vízkeménység és a pH nagyon lassan, de állandóan csökken, ami hosszú távon szélsőséges különbséget hoz létre. Ha hónapok után szánod rá magad a vízcserére, akkor ez a különbség már hatalmas stresszt okoz a halaknak. Régen, amikor a ritka vízcsere volt az elfogadott, teljesen általános volt a vízcsere utáni halpusztulás meg a semmiből megjelenő betegségek.
2013. jan. 6. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
10/10 A kérdező kommentje:
Érte, köszönöm szépen a kiokosítást :)
Kapcsolódó kérdések: