Kaptam egy akváriumot, eddig sose volt és nem értek hozzá de nagyon megszerettem. Tanácsokat várok!?
"a ph értekkel pont nincs baj:) azt megoldottam:) minden mással talán lehet baj:S:D"
Igen, minden mással is valószínűleg baj van, meg a ph-val is, ha már hozzá kellett nyúlni.
Szükséges lenne tudni a szűrő pontos típusát, teljesítményét.
Vízcserékből heti 30% kell.
Nem kell 70 %-os vízcsere.
A szűrőt sem kell hetente kitakarítani, ha jó. Inkább havonta.
A víz tisztaságát nem tudod ránézésre megállapítani, átlátszóan is lehet mérgező.
Elsősorban a halak összeállítását kéne rendbe tenni, nem 54 literbe való halaid vannak.
A díszhalinfó-n nézz szét.
Xipho-t mollyt algázókat el kéne cserélni olyanra, ami egészségesen tartható 54 literben.
15 W litágítás alatt csak a legárnyéktűrőbb növények maradnak meg. 6.válasz:
http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__3..
54 literben nem egy nagy öröm, ha elkezdenek szaporodni az elevenszülők!
Ha ezek mellé még halat vásárolsz, úgy túlterheled a vizet, hogy az egész állományt kiirtod!
Ha nem csak kudarcokat akarsz hosszú távon, oda illő halakkal és növényekkel rendezd be az akváriumot.
Megtűrik egymást, hisz nem ragadozó sügért vettél melléjük, de akkor is kell nekik valamennyi magánterület.
A bettának kéne, mert ő több hektáros rizsföldön él, ahol nincs olyan nagy sodrás, nyugi van, arra megy amerre akar. Ha úgy tarja kedve, benyomja magát a sűrű fűszálak közé és ott elvan.
Viszont a xifo és a molli olyan csapathalak, akik elég gyorsan tudnak úszni. Folyókban élnek, a molly az barakkvizes részeken is, tehát neki sózni is kéne a vizet, a többinek nem, de mindegy. Ők a folyókban le tudják fárasztani magukat rendesen, így nem lesznek idegbajosak. Kis akváriumban viszont szerintem idővel azok lesznek, főleg ha még akarsz tenni melléjük többet.
Minimum 80 cm hosszú akvárium kéne hogy legalább 1 hosszt tudjanak úszni, de inkább 100 cm-t mondanék.
Nyilván állatkereskedésben nem a legnagyobb kifejlett állatot árulják, még fognak nőni. Persze nem is lesznek olyan rettentő nagyok, de ezeknek fiatalon is nagy mozgásigényük van, és nem tudod őket kiengedni, hogy nesze, szaladj, fuss egy kört, aztán gyere vissza.
"az is resun. a vízzel baj nincs én szerintem mert elég tiszta. hetente kitakarítom a szűrőt plusz a vizet 15% osan. havonta az egész akváriumot a vizet 70% osan."
Lefordítom.
Vízzel nincs baj, átlátszó és nem hagyom megfagyni.
Hetente takarítom a szűrő, mert nem csak hogy kicsi és nem belevaló, de ez a sok hal annyit sz..ik. :D
Világítás is van, de az is pici, mert a növénynek a levele sárgul. ( fűféléknek állt több fény kell, mert kevesebb fényt fognak fel azokkal a vékony levelekkel.) Különben is. Elég a halat életben tartanom. Majd jön az advent, akkor majd gyertyázok úgy is. Az pedig hogy most kaptad az akváriumot, és nem értesz hozzá, de havonta nagytakarítasz, úgy hangzik mint mikor a háziasszony azt mondja a férjének: Átugrok Juditkához a szomszédba 5 percre. Fél óránként kavard már meg a pörköltet!
Légyszi ne sértődj meg. Csak próbáltam poénosan nagyképűre venni a figurát. Az hogy sok ellentmondást olvasol azért van mert innen is megjegyzel dolgokat, meg onnan is. Aztán mindig megkérdezel valami eladót aki úgy is el fog adni neked valamit. Halak sokan vannak, és nem pici akváriumba valók sajnálom. Xifó 120 literbe minimum, és 6 darab. De semmi harcsa meg fekete molly. Max 2 anci meg néhány csiga. Tapasztalat. Most lehúzol, de évek múlva változhat az álláspontod.
hmm...na most megosztom minden tudásom amit az elmúlt pár hónapban magamba szívtam (és persze ami idevág) :)
szerintem is passzold el a teljes halállományod mert ez így nekik nem jó...nagyon nem jó...
valahogy így kéne eljárnod:
www.akvarista.hu-n ajándékozd vagy add el a halaid (az összeset...mindet!)
járasd az akváriumod 1-2 hétig üresen, hogy a bacik ki tudják takarítani a vizet (ez alatt is csináld a heti vízcseréket, hogy rásegíts kicsit)
amíg üresjáratban fut a dolog nézd meg az ebook-okat akvarista.hu-n, illetve olvasgass a témában (ha gondolod dobj egy pm-et és megosztom a link gyűjteményem -> elég sokat olvastam a vásárlás előtt)
szerezz be pár tő növényt: anubiast, néhány gömb mohát és némi jávai mohát (a mohák azért hasznosak, mert több oxigént termelnek, mint az anubias). az anubiast ne ültesd be, hanem kösd hozzá valamihez (pl kőhöz), a gömb moha az gömb formában fog úszkálni, a jávai mohát is kösd oda valamihez (nálam mondjuk a nevelőben nincs lerögzítve, formás kis gombócot csináltam belőle és szabadon úszkál, mint a gömb moha). nekem ajánlották a boltban még a Cryptocoryne wendtii (Wendt-vízikehely) nevű növénykét is, hogy az se nagy fényigényű. esetleg megpróbálhatod azt is :)
vízcsere+szűrő: hetente 30% (kis akvárium esetén jobb a heti 2X15%) és havonta picit átöblíteni a szűrő szivacsát a leszívott akvárium vízben. lehetőleg szerezz be egy motoros szűrőt mert a leírásból arra következtetek, hogy légpumpás szivacsos szűrőd van (ami nem rossz, de kb nevelő akváriumokba szoktak ilyet rakni). és nem csinálunk 70% vízcserét és véletlenül sem sikáljuk fényesre az egész akváriumot :)
az új halakról röviden:
szerintem hanyagold az álelevenszülőket (vagy pl csak hím guppikat tarts (5-6 darabot), így nem lesz szaporulat), ilyen kis helyen nagyon hamar túl szaporodnak. szerintem keresgélj a nano halak között ( [link] belőlük egy 10-12 halból álló csapatot tarthatnál.
nano halakon kívül még elviselhető körülmények között tartható (a népszerűbb, könnyen beszerezhető fajták közül): zebra dánió, leopárd dánió, hím guppik (így nem tud szaporodni), törpe szívóharcsa. viszont nekik sem épp ideális a méret, így maximum egyikből tarthatsz egy 5-6 fős csapatot gond nélkül. illetve még lehet benne egy darab hím vagy nőstény betta + 3-4 törpe szívóharcsa vagy az egy darab betta mellé 3-4 törpe páncélos harcsa (ahogy olvastam őket nem kergetik a betták).
talajlakó hal helyett szerintem amano garnélákat érdemesebb lenne tartani ilyen pici talajon. aranyosak, ahogy matatnak és nem árasztanak el picikkel (ahogy pl a népszerű red cherry garnik teszik) :).
illetve hasznos lehet néhány csiga is. közülük is talán a zebra csiga a legjobb mert nem legeli le a növényeket és nem szaporodik (és persze szinte mindenhol lehet kapni amennyire tudom). de nem lényeges a csiga ha van valami ami megeszi az algát.
ha valamit rosszul írtam akkor a nálam tapasztaltabbak remélem kijavítanak :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!