Hogy is van ez? Bruttó, nettó térfogat vagy a tényleges vízmennyiség?
Három fontos terület is van egy akváriumban, ahol az egyik viszonyszám a liter (szűrés, világítás és a halmennyiség).
Azonban nem mindegy, hogy melyik számhoz viszonyulunk.
Vegyünk példának egy standard méretet:
Bruttó: 80×35×40=112 liter
Nettó: [link] alapján 104,8 liter
DE: ha levonjuk az átlag 4,5 cm aljzatot és az 1,5 cm légréteget, akkor már csak 89 litert kapunk.
Szóval nem mindegy, hogy a 112 vagy a 89 literrel számolunk.
Szűrés: 500 liter/óra kapacitású szűrő, ha 112 literrel számolunk 4,46-szor forgatja meg a vizünket, míg 89 liternél már 5,62-szor.
Világítás: 2×18 W világítás esetén 112 liternél 0,32 W/l, 89 liternél 0,4 W/l arányszámot kapunk.
Halmennyiség: Ha az 1cm/liter arányszámot vesszük figyelembe (tudom, hogy ez nincs kőbe vésve, de egy ekkora akváriumnál szerintem elfogadható), akkor 112 cm-nyi halat, vagy 89 cm-nyi halat tarthatunk.
Nem mindegy!!!
Mi erről a véleményetek?
Az akvarisztikának nincsenek olyan szabályai, amihez foggal-körömmel kell ragaszkodni, irányelvek vannak csak. Ugyan mindegy, hogy 4,46-szor vagy 5,62-szer forgatod meg a vizet, egy sima halas akváriumnál kb. 6-10-szeres forgatásra, növényesnél 10-12-szeresre törekszünk, tehát nem azon a néhány tizeden fog múlni.
Halaknál az 1 cm/hal teljes butaság, soha életemben nem számoltam még vele, nem hszem, hogy bármi jól kisülne belőle. A világítás meg pláne csak ráérzésre működő dolog, tök mindegy, hogy 0,32 vagy 0,4 - mert fontos a vízoszlop magassága, a növények fajtája és mennyisége, satöbbi.
Viszont szűrésnél bruttóra tervezz, világításnál mindegy, halaknál meg valós vízmennyiségre - így nem hibázhatsz nagyot.
Ezeket értem, de szerintem, ha valaki a tényleges vízmennyiséggel számol, akkor sem fog mellényúlni.
Jelen esetben 89×10=890, tehát egy 900l/h- s szűrőt az jó választás.
A legjobb példa, ahogy Te is írtad a halmennyiség, amit mindig a tényleges vízmennyiségre kell tervezni.
A világítás az tényleg sántít egy kicsit, hiszen egy 100 liter körüli aksinál nem lesz nagy az eltérés. Azonban sem az aljzatot, sem a felső légrést nem világítjuk tudatosan, tehát itt is a tényleges vízmennyiség a döntő. Persze nagyon fontos szempont a világító test milyensége, minősége és a vízoszlop magassága is.
Viszont nem szeretnék kötekedni senkivel, főleg nem Veled, akinek ekkora tapasztalata és tudása van. Bocs,ha így tűnik.
Köszi hogy válaszoltál! :)
Nem veszem kötekedésnek, inkább kukacoskodás ez :)
Igazából egy idő után már nem fogsz számolgatni, maximum csak vízforgatásra gyorsan egy minimumot és egy maximumot - a többi mind szemre megy. Mind a halak darabszámára automatikusan ráérzel, mind a világításra az elképzelt növényekhez. Ráadásul mind úgy vagyunk vele, hogy porosodik a szekrényben 10 szűrő, 10 lámpa, meg egy rakat kacat, aztán addig pakolásszuk, míg jó nem lesz. Nekem mondjuk egyszerre csak 2-3 akváriumom üzemel, de vannak olyan elvetemültek, mint hable, akinek az egész lakása egy akvárium :) Fontos a kísérletezés, nincs két egyforma medence. Ami az egyik helyen beválik, a másik nem biztos, hogy befog. Ez a hobbi szépsége.
És még valami:
"Jelen esetben 89×10=890, tehát egy 900l/h- s szűrőt az jó választás. "
Francokat. Egy gyéren telepített akváriumba néhány hallal a 700 l/ó a tökéletes, egy co2-s növényesbe pedig 1200 l/ó. Az sem mindegy, hogy külső vagy belső szűrőből célzod meg ezt az értéket. Sőt, még a márka sem mindegy.
Tehát milyen pontos számításokról is beszélünk?
A 112 literesbe 2db 600 l/órás külsőt tettem, mert az volt itthon, a tetejére kezdetben 2 izzót, aztán 3-mat, majd 4db 26 Wattosat. [link] Aztán elterjedt az ecsetalga, juhú :D
A halak átúsztak egy kisebb akváriumba és most a géb van benne 1db 15 Wattos izzóval, gömbmohákkal, kis vízben, kis szűrővel. [link]
Tervezem kicserélni a talaját homokra és lehet hogy kéne neki egy társ.
Számolgatni tényleg nem szoktam, és a halakat sem szeretem túlzsúfolni. Legyenek szellősen, mert így is kínzás nekik. A folyókhoz képest mi ez az egy csepp víz.
Számolgatás helyett vegyél növényt, olvass utána az igényeinek, mert minden növény más. Állíts be egy nagyjából megfelelő fényt a számára, majd figyeld hogyan reagál, és megfogod látni hogy mit akar.
Ha barnul a növény, akkor fényhiánya van.
Ha sárgul vagy dobálja le a leveleit, akkor táphiányos.
Ha zöldalgásodik, akkor vissza kell venni a fényből, és sűrűbb vízcsere, esetleg erősebb szűrés kell.
Ha nagyon egyszerű akarok lenni, akkor:
1 cső a sötétzöldeknek (co2 nem kell)
2-3 cső a világoszöldeknek (co2 növényfüggő)
3-4 cső a gyepeknek (co2 kell)
Ha csinálsz egy erős fényt és veszel mindenféle növényt, akkor úgy kell pakolgatni őket, hogy a fényigényest középre rakod a lámpa alá közvetlen. Ami meg alacsony fényigényű (sötétzöld), azt oldalra eldugod másik növény alá / mellé árnyékba, szélére, nehogy bealgásodjon.
Az a legjobb ha van sok csöved, nézed a növényeket és hozzájuk mérten kapcsolgatod.
Hűha!!!
Egy 36 éves, heteroszexuális, kétgyermekes apuka vagyok!
Remélem nem gondolod, hogy nőies a gondolkodásmódom! :)
Ajaj, ezt még gyakorolnom kell :D
Biztos nem nőies, csak eddig 2 fiatalabb lánnyal találkoztam, akik hasonló részletességgel és mentalitással álltak az akvarisztikához. Persze ez nem jelent semmit, csak én általánosítottam ennyi alapján.
A heteroszexuálist fölösleges volt hozzátenni, nem azért kérdeztem, csak érdekelt :D
A heteroszexuálist csak viccből írtam oda. :)
Amúgy mi is most kezdtük el a családdal. Szerintem minden kezdőnek szüksége van mankóra, ezért ragaszkodik annyira a megoldást jelentő adatokhoz (l/h; W/l; cm/l; stb...) És azt szeretné, ha minél pontosabbak lennének ezek a számok.
Azután jöttök Ti a rengeteg gyakorlati tapasztalattal és közlitek velünk, hogy így és így csináljátok, mert Nektek ez bejött.
És mondok mást! Azt ajánljátok mindenkinek, hogy az akvarista oldal ingyenes e book-jait olvassuk!
Szerintem meg aki kezdő az itt keresgéljen a gyakorikérdéseken, mert itt sokkal többet tanulhat! Én kb. a 230. oldalnál tartok és rengeteg információhoz jutottam.
És ez mind Nektek köszönhetően!
Köszi mindenkinek a hozzászólást!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!