Vélemények? Akvárium vásárlása előtt állva: szűrő
hali :)
kis háttérinfó, paraméterek, tervek: akváriumot készülök venni, szerintem ez a témából egyértelműen kiderült :D bruttó 112 literes verziót méghozzá. 100 wattos termosztátos, automata fűtőm lesz. a szűrésemről belső szűrő fog gondoskodni, de erről lejjebb lesz pár kérdéske :) azt tervezem, hogy sok sok jávai mohám lesz, pár gombóc gömböcmohával, néhány tő anubias nana-val, és elvileg a hólyagos vízikehely sem túl fényigényes (legalábbis azt olvastam) szóval az is szóba jöhet. világításról még nem sok elképzelésem van, hable azt mondta, hogy a jávainak elég 2 db 18 wattos 60 cmes neoncső, szóval valami ilyesmi lenne, bár én kicsit erősebbeket néztem olyan 28 watt körül. a lényeg, hogy sok növényt szeretnék nem nagy fényigénnyel. halakról még semmit nem döntöttem el :) de azt tuti, hogy lesznek csigák és red cherryk is, előbbiek az algák miatt és mert szerintem szépek és mert imádom s csigák osztályát :) utóbbiak pedig mert kell kertész a mohákhoz bár szerintem nem túl guszta élőlények az ízelt lábúak...
szóval a másik szitu az, hogy jó ideje zaklatom hable-t mindenféle kérdéssel (tényleg mindent megkérdezek tőle ami eszembe jut), rengeteg jó dolgot mondott...átjön a válaszain, hogy tudja miről beszél...DE ettől függetlenül több véleményre, tapasztalatra is kíváncsi vagyok ezért sok sok kérdést fogok kiírni akvarisztika témában :)
első ilyen kérdésem a szűrőkhöz kapcsolódik...szóval azt már eldöntöttem, hogy belső szűréssel indulok :) olyan szivacsossal. ez eddig szép és jó :D a teljesítményen problémázok egy ideje :) szóval először 800liter/órában állapodtam meg magammal, aztán hable egyik válaszát tovább gondolva (miszerint le lehet tekerni egy erősebb szűrőt, de a gyengébbet nem lehet feljebb tekerni) elgondolkodtam, hogy erősebbet veszek...mondjuk 1200 vagy 1800 liter/órás teljesítményűt. nem lennének ezek már túl erősek nekem? szerintetek melyik a jobb megoldás?
és honnan tudom, hogy mekkora szűrőfelülete van úgy kb egy belső szűrőnek ha neten rendelek? pl hogy mekkora benne a szivacs? érdekelne, meg úgy alapban is a méretei érdekelnének de nem nagyon találtam centiben mért méretet, csak műszaki paramétereket (pl teljesítmény, fogyasztás stb)
valamint gondolkozok azon is, hogy ugyan most még csak belső szűrésem lenne, de később kiegészíteném valami gyengébb külső szűrővel plusz biológiai szűrésként a dolgot, itt jön a képbe a másik kérdés. egy erős belső szűrés mellé kiegészítésnek megfelel szerintetek egy akasztós szűrő vagy egy gyengébb külső szűrőt szerezzek majd be?
ezt a gyakorlatban úgy képzelem el, hogy mondjuk a 800 liter/órás belső mellé később beszereznék egy olyan 300liter/óra körüli teljesítménnyel bíró külső szűrőt, vagy valami hasonló erejű akasztós verziót. tehát egy lassú szűrőt, amivel jobban tudnának ügyeskedni a baktériumok :)
vagy elegendő a belső szűrés és akkor legyen egy lassabb belső szűrőm a megfelelő biológiai szűréshez? azért is gondolkodok erősebb belső szűrésen, mert ugye akkor az aljzatról is valamennyi szennyeződést beszipkázna...legalábbis ezt olvastam, gyakorlatban ezt hogy kell elképzelni?
és igen, mindenképp belső szűrővel szeretném indítani. lehet nem a legesztétikusabb de ez van :)
köszike a segítséget, és kérlek legyetek türelmesek mert sok kérdésem lesz még :)
R.C.-ket csak 2 cm-es nanohalakkal lehet tartani, a nagyobbak megeszik őket.
Belső szűrőből nagyon ritka az 1200, meg 1800 l/h, nem tudom ezt honnan vetted. Konkrétan melyikre gondoltál?
A 800 l/h is elég ritka.
Ráadásul a nagyobb teljesítményűek méretre is akkorák, hogy nem férnek el egy 112-es ben.
A szűrőfelület vagy meg van adva a gyári adatok közt, vagy nincs.
20 körül már egész jó külső szűrőket lehet kapni 600-800 l/h-s teljesítménnyel (pl.Tetratec), nagy szűrőtérfogattal ekkora akihoz. Ha mindenképpen belső kell, akkor nagyteljesítményű belsőt nem érdemes venni mert az is 12-15 körül van és akkor már minek ha majdnem annyiért külső is van. A megfelelő kompromisszum egy vízpumpa egy szivaccsal, ezeknek már van akár többliteres szűrőtérfogata. Pl.
Így néz ki powerheaddel:
Ez így kijöhet 6-8 ezerből.
Üdv,
konkrétan az [link] találtam 1200 és 1800 liter/órás teljesítményű belső szűrőket. asszem az Aqua Nova szűrők között, bár ez nem száz :)
de akkor maradok az eredeti 600-800 liter/órás verziós tervemnél :)
igen a powerheadet én is néztem, de ez sajnos a mechanikai szennyeződésektől nem szabadít meg és nekem az is fontos szempont :)
külső szűrőt nem szeretnék még, max majd csak később. utána kérdezősködtem, utána olvastam és tisztában vagyok vele, hogy a külső szűrő mellett túl is lehet telepíteni valamennyivel az akváriumot DE nem tervezem túltelepíteni :)
azért még várom a véleményeket, hamarosan újabb kérdést is kiírok...mindennek utána kell járni :)
szóval most lehetőleg csak a szűrésről kérek véleményeket, mivel mindenre rá fogok kérdezni a nagyközönség előtt is :)
Ha mindenképpen belsőt akarsz akkor én is a powerhead+szivacs megoldást javaslom. Összeszedi az az összes mechanikai szennyezőt meg bioban sem rossz.
De amennyiért kapsz egy !JÓ! belsőszűrőt annyiért már vehetsz használtan vagy olcsóbb boltokban külsőt is. Nem éri meg megvenni a belsőt, csak a powerhead-et.
Miért nem szabadít meg a powerhead a mechanikai szennyeződésektől? Hát pedig pont attól szabadít meg, ráadásul pl. egy 10*10*30-as szivacs 3 liternyi szűrőfelületet képez, nyilván nem veszi fel a külső szűrőtöltetekkel a versenyt de ezerszer jobb egy 300 ml-s belsőnél, mind a teljesítménye, mind a hatásfoka, és ráadásul a teljesítményük állítható.
Üdv,
Szerintem az eheim 2012 nem olyan rossz (legalásó)
Ennek nincs olyan bazi nagy vízforgatása, csak 570 l/h, de nekem van ilyenem és elég jó volt amíg be nem döglött.
Mondjuk ez a nano halakhoz nem jó, mert túl nagyok rajta a rések, de úgy egyéb szennyeződéseket azt mindent jól beszív. A garnélák belemásztak és ki-be mentek a lukakon, tehát e mellé RC garnélákat nem érdemes, mert mikor kivettem a szivacsát, ott lógtak rajta a garnélák.
Egy powerhead az biztos hogy nem szívja be a garnélákat, de mivel kívül van a szivacsa, a halkakát sem tudja, hisz lepereg róla, és az esetleges elhalt növényeket sem, az is csak rátapad, aztán kiveszed és leesik.
Az csak úgy szívná be jól, hogyha lenne egy tartálya, pl egy félbevágott kólás flakonba berakod a powerheadot szivaccsal együtt, akkor a flakon alján gyűlik a kosz. Tehát ott úgy megmarad. Úgy meg lehet csinálni.
Viszont a kólás flakon és a szivacs közé meg simán beszorulhat egy hal.
Mert a szivacs az négyzet alapú hasáb és nem teljesen passzol a henger alakú kólásflaknonba. Így be tud mellé úszni egy törpeszívóharcsa (az direkt szeret is bemászni ilyen kis lyukakba) és ha nem tud kijönni, akkor ott döglik meg.
Nekem pl egy sima műanyag cső darab volt csak az akváriumba, de a vége az le volt zárva. Aztán a kis törpeszívó beleúszott, és mivel hátra felé nem tudott kijönni, és ott fulladt meg szegény, csak később vettem észre. Szóval ilyen csődarabokat se jó benthagyni. Csak valamit fabrikáltam az akváriumba, aztán az úgy ottmaradt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!