Árthat a halaknak a nagyon zavaros akváriumvíz?
Az akkusav gondolom kénsav, ha vegyileg tiszta, akkor az még alapból nem gond. Az viszont igen, hogy az eladó nem világosított fel a pH és a vízkeménység összefüggéseiről. Az ilyen magas pH-jú víz vagy iszonyatosan kemény, vagy szikes. Ezeknek meg pufferhatása van, azaz beleöntöd a savat, és semlegesíti a hatását és visszaáll újra egy magasabb pH. pH-t eredményesen csökkenteni csak és kizárólag vízlágyítással együtt lehet és szabad. A természetben ez a két érték mindig együtt változik, tehát ha olyan halaid vannak, amiknek nem jó a magas pH, akkor azoknak az eredendő ok, a túl kemény víz is probléma.
A legegyszerűbb, ha veszel akvarisztikai vízlágyító gyantát. Ezzel közel desztillált vizet tudsz előállítani, így magában megölné a halakat. Szépen, fokozatosan kell adagolnod az akvárium vizéhez, az elején naponta pár litert, a végén elmehetsz addig, hogy a cserevíz 50%-a ioncserélt. Így már rendben lesz a pH és a keménység is.
Az eredeti kérdésedre válaszolva: ez a fajta zavarosság még nem baj, de az ugráló pH igen.
Azonnal állj le ezzel az értelmetlen ámokfutással!!!
Úristen, hogy lehet nulla tudással megba.szkurálni a ph-t?!?!
1. Lágyítás nélkül nem tudsz savasítani!
2. A lágyítás önmagában alacsonyabb ph-hoz vezet.
3. Lágyítás nélküli savasítással olyan ph-borulást csinálsz, hogy egyszer csak fél órán belül elpusztul az összes halad!
4. Ph borulás nélkül is elpusztulnak a halak az ingadozó kémhatás miatt, mert a karbonát keménység ph stabilizátorként működik. (amíg ki nem merül)
5. Nem a seránál, a világon nincs az a lötty, ami egy kemény víznek lágyítás nélkül levinné a ph-ját! Ez csak parasztvakítás, nem létezik ilyen anyag, ez kémiai lehetetlenség.
6. Ne egy dilettáns eladót kérdezz ilyenekről, az ő dolguk az eladás, nem az akvarisztika.
Soha nem csinálj teljes vízcserét.
1/3-os vízcseréket csinálj, hogy kiürüljön a sav a vízből.
Utána az elsődleges cél a víz lágyítása legyen.
Ha ilyen szélsőségesen magasak az értékek, lehet megérné beruházni egy RO szűrőre.
De ha kicsi az akvárium, akkor készen is lehet venni lágyvizet, a benzinkutas, vagy teszkós ioncserélt víz erre tökéletes megoldás.
Vagy ha van időd pancsolni, akkor kevert ágyas műgyantát is használhatsz, ami az anionokat, és a kationokat is cseréli.
Ez a gyanta betétes alapon működik, tehát a használtat leadhatod regenerálásra, és ezt beleszámítják a frissebb adag árába.
Ha stabilan lelágyítottad a vizet 10-12 nk-ra, akkor kell mérni ph értéket. Akkor a ph kb 7-7,5 körül lesz.
Ha ez még mindig magas, akkor adagolj CO2-t, a növények élvezni fogják.
Ha még úgyis túl magas (elképzelhetetlen) akkor tartsál más halakat, amiknek jó ez az érték.
Ha valami szélsőségesen lágy vizes halat akarsz ikráztatni, akkor vidd le a keménységet 5 nk-ra. Ha az nem fog megfelelő eredményt hozni ph csökkenés terén, na akkor lehet savat használni.
Ez viszont úgy működik, hogy híg sósav oldattal fokozatosan állítod be a vizet, több napon keresztül méred a ph-t, több napszakban, és amikor már tuti atom stabil a víz, akkor jöhet bele a hal.
" Ezeknek meg pufferhatása van, azaz beleöntöd a savat, és semlegesíti a hatását és visszaáll újra egy magasabb pH."
Folytatva Platypus gondolatmenetét, ez a semlegesítés mindaddig igaz, amíg ki nem merül ez a pufferhatás. (aminek látható jele nincs)
Onnantól viszont a következő adag legkisebb mennyiségű savra is drasztikusan zuhanni kezd a ph.
Egy erősen növényesített akváriumban ehhez az is elég, ha este lekapcsolod a világítást, leáll a fotoszintézis, felgyülemlik a CO2, és hajnalra átkeresztelheted az akváriumot hullaházra.
Igen ez így ingadozni fog. És a Sera ph minusszal is.
Vegyél 1 flakon ioncserélt vizet és fokozatosan öntsd hozzá. Kb 200 Ft egy 5 literes flakon a Tescóban, vagy bármelyik benzinkúton. Az ioncserélt víz ph ja 5 körül van, és az állandó. Így ha azt öntöd hozzá, akkor a beállított értéked nem fog elmászni később sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!