Nano tengeri akvárium! Mik szükségesek hozzá? Mit gondoltaok róla?
Kell tengeri só, azt összekeverni ozmo vízzel.
Egy hydrometer (sómérő), amivel méred a sósűrűséget.
Az élőkő és a korall nem marad meg benne, de lehet beletenni mást is.
Nekem egy ilyen szettem van, csak nem ez a szűrő kerreg benne, hanem ennél eggyel kisebb:
Itt vannak képek, van egy 200 literesem és
egy nano 18 literes:
A nagy akváriumból nem szoktam vizet átrakni a kicsibe. Nem keverem a kettőt. A nano az teljesen külön van.
Van benne üvegrózsa, díszalgák (caulerpa) és vörös alga, kb fél zsák élőtalaj és néhány kis csiga. A kígyókarú tengericsillagok ott születtek benne a semmiből. Lehet, hogy valamelyik algán volt pete.
Kb havonta cserélem a víz felét. A díszalgák tisztítják a vizet valamilyen szinten. A csillagok azon lógnak. Nem sűrűn etetem őket, kb heti egyszer. De úgy tűnik hogy valamit esznek. Néha kapnak egy kis tubifexet, azt elkapják a karjukkal, a kígyókarú is, meg az üvegrózsa is. Néha egy kevés fagyasztott akármit is adok nekik. Fő a változatosság. A csillag az algaevő és dögevő.
Vannak benne kb 1mm-es mászkáló, verekedő kis planktonok is. De ha az üveg bealgásodik, nem szoktam törölgetni, hogy legyen az állatoknak kaja.
Amikor kitakarítottam kb a fele népség kihalt. Ők azt szeretik ha nem nyúlok hozzájuk és akkor újratermelődnek.
Ilyen díszalgák léteznek:
Ilyen makro algából eddig 4 félét sikerült szereznem.
Ezek gyorsan nőnek daylight izzó alatt.
A csillag megmarad.
Egy xenia sp (lágykorallt) próbáltam beletenni, meg egy lapanemónát, mert ezek elég igénytelenek, de mielőtt majdnem megdöglöttek, inkább visszatettem őket a nagyba.
Hát ezek a virágállatok nem bírják a szűk helyet, vagy a daylight fényt, ezeknek kell a kék fény úgy látszik. Az élőköveken is van mészalga, ami csak a kék fényben marad meg. A korallok is a kék fényt szeretik, illetve, pl lehet hogy ezzel az izzóval meg lehetne próbálni.
De én szeretem a zöld díszalgákat is, és azok meg csak a daylight fény alatt maradnak meg.
De hát egy kis akváriumra meg olyan sokféle lámpát nem tudsz tenni.
De ha olyan kék fényt használnék akkor megmaradna?
Már ösze is irtam nagyábol mikell:
Kelenek hozzá a következő dolgok:
-tengeri só
-víz sűrűség mérő
-egy akasztós külső szűrő
-egy tetra vizmelegitő (fűtő)
-1-2 kicsi szivattyú(elég egy is)
-világitás kék és fehér fényű 10000 KELVINES
-talaj (homok)
-élőkő
-egy hőmérő
- valamijen biológiai szűrőanyag
Veszel egy neptun keménység tesztet, abban van 3 lötty.
Ha csak kettőt használsz, a kék löttyből 4cseppet teszel bele, az átlátszó sárgás löttyöt meg elkezded csepegtetni bele, és figyeled, h mikor színeződik el lilára a folyadék.
Ha ozmo vizet mérsz, ott már 1 cseppnél elszíneződik, így az megközelítőleg 1 NK keménységű, tehát ez nagyon lágy.
---------------
Van a neptunnak pH tesztje is, azzal mérve a ozmo víz nálam 5-6 pH, tehát kicsit savas.
--------------
Az ozmo víz sóval együtt olyan 7.2 ph körül van elvileg, de én sóval együtt nem szoktam mérni, csak üresen az ozmo vizet kb félévente egyszer. Azt is csak azért, hogy tudjam jó e még az ozmozis szűrőm. De egyébként amíg azt látom, hogy az állatok élnek benne és a lágykorallok ki vannak nyílva, addig biztos hogy nincs vele gond.
Legyen akkor egy kék-fehér fény, plusz mellette egy kisebb daylight 6500K.
A Daylight a díszalgáknak kell, és a Díszalgák azért kellenek, mert gyorsan nőnek, így felhasználják a nitrátot, a foszfátot és a szerves anyagokat a vízből. Ha van sok alga, akkor a fehérje lehabzó nem szükséges. A lehabzó, egy kicsi akváriumba be se fér, az algák viszont beférnek és hasznosak. 2 jó funkciójuk van, egyik az, hogy tisztítják a vizet, a másik pedig, hogy eleségül szolgálnak a kis állatoknak. A kígyókarú csillagok pl a vörös algát kajálják szerintem, mert mindig abban bujkálnak és onnan nyúlkálnak kifelé.
Kicsibe nekem nem maradtak meg a lágy korallok, csak a nagyba. De a kicsibe nem volt kék fényem.
Ha te kipróbálod mégis, akkor azt még elmondanám, hogy a korallok érzékenyek arra is, hogy merről fúj a szél. Hogy milyenek az áramlatok. Pl van amelyik huzatban szeret lenni, szereti ha ráfúj a sodrás, van ami meg nem.
Így ezeket helyileg sem mindegy, hogy hova tesszük.
30 literes akváriumba az akasztós szűrő nem csinál nagy sodrást.
Mondjuk a lapanenoma nem érzékeny a sodrásra, azt bárhova teszem a nagy akváriumba, mindenhol nő és szaporodik, szerintem elég neki csak ha van egy kis kék fény, és máris gyártja a kis anemónákat maga mellé. Azt meg lehet próbálni. Csak leteszed a talajra.
A xenia az olyan félig sodrásban szeret lenni, de ez társas virágállat, pl ha van belőle 2db és az egyikhez hozzányúlsz, a másik is becsukódik, mert idegi kommunikációval társalognak egymással. Lehet hogyha ez egyedül van akkor nem marad meg, azt nem tudom, mert nekem 4db volt kezdetben. Aztán szaporodott, több lett. De ezt a nagy akváriumba tartom.
A Lithopiton mérgező toxinokat bocsájt ki, emellé jó ha egy kis aktív szenet is használsz. Őt nem próbáltam a kis akváriumba tenni. Mert úgy egyébként szerintem nem nagyon érzékeny semmire.
A clavulária a nagy sodrást szereti, akkor nyílik csak ki, és napok mulva csak, hogyha kicsit lobognak a nyúlványai. Ő az erős fényt kedveli, ezért magasra kell tenni, fel is lehet lógatni egy damilra a lámpa alá, de ott viszont hajlamos bealgásodni.
A karélyanemóna is sok fény igényel, ha lent van a talajon, hónapok alatt elfogy.
A fákja korallt etetni kell és ha éhes, vagy ha nem kap elég fényt, könnyen megdöglik és olyankor nagyon gusztustalan és ha nem veszed ki gyorsan, szétcseszi a vizet.
Szóval kis vízbe nehéz így a korallokkal bánni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!