Hogyan kell vizet cserélni egy hatalmas akváriumban?
A nagybátyámnak van egy meglehetősen nagy akváriuma, viszont már két hónapja elment Németországba dolgozni. Elkezdett algásodni az üveg, és picit poshadt szaga van a víznek. Egy hal már megdöglött, és nem szeretném, ha a többi is kinyúlna. Félreértés ne essék, nem vagyok állatkínzó, de nulla ismerettel nem mertem nekivágni ennek a (úgy hallottam, kicsit pepecselős) munkának.
Az nagy baj, ha az a kb. 40 hal egy pici akváriumba van téve pár órára?
horgázd ki a halakat,pár órát kibirnak azok bármiben,utána lehet tisztitani
vigyázz nehogy vegyszeres maradjon az akvárium,és amibe teszed őket mig tisztitod,abba a régi viz legyen,nehogy sima csapviz
A nagy akváriumoknak tisztitó és levegőztető berendezése is illik, hogy legyen. Ezek nélkül naponta lehet a vizet cserélni és tisztogatni. Nagybátyád nem mondta el, hogyan tartsd rendben? A viz hőfoka sem mindegy. A benne lévő halaktól és a szoba hőmérsékletétől függően van ahol melegiteni kell a vizet. A halak etetése is ismereteket kiván. A túl sok kaja ha nem eszik meg rohad. A tisztitó berendezések sem birnak mindent.
Nekem teknősöm van. Tisztitó berendezéssel, mégis kell néha nagytakaritást csinálnom. Melegben hamarabb büdös a vize. Átlátszó műanyagcsővel szivom le a vizet egy az akváriumnál alacsonyabban levő vödörbe. Bedugom a cső végét a vizbe, a másik végét megszivom addig amig a viz a cső leszálló részébe folyik és mielőtt a számba folyna, majd a vödörbe teszem. A viz mennyisége valamivel kevesebb kell, hogy legyen, mint a vödör űrtartalma, illetve ha több akkor amikor már tele van, a cső végét átteszem egy másik vödörbe. A halak valószinűleg kibirják egy-két órán át a szűkebb helyet, de ez fajtától is függ, meg a szűkebb hely méretétől is.
Jól mondja az első hszelő, 1 vödör vízben simán elvannak amíg kitakarítod őket. Mondjuk ha én nagy takarítást csinálok akkor én is így oldom meg.
Pecázd ki kis hálóval, bele a vödörbe, majd engedd le a vizet. Vagy fogod, és valamilyen kis csővel leszívod a vizet belőle, vagy fogod, és valamilyen kis flaskával kimered belőle, majd amikor már nem tudsz érdemben kimerni belőle, akkor fogod és megdöntöd az egyik oldalára, és úgy folytatod. Ha kiszedted belőle a vizet akkor átmosod a kavicsot. Ezt vagy benne az akváriumban fogod csinálni, de akkor karcolódhat az üveg, vagy kiszeded egy másik vödörbe, vagy valami nagy edénybe, és ott lemosod az algát róla. A kavicsot kifőzheted,ha gondolod, bár ez nem fontos itt.
Ezután fogj egy új még eddig nem használt szivacsot, és kezd elsikálni belülről az akvárium üvegét. Ez kitartóan addig csináld, amíg nem látod, hogy tiszta. Közben vízzel öblögesd, és így menni fog. Viszont, ha a nagybátyád akvarista akkor lehet van, sőt tuti van neki valamilyen tisztítója:
Ezekből gondolom van valamelyik, ha nincs akkor én ajánlom, hogy az első mágneses tisztítót szerezd be, és amikor már készen van az akvárium, és benne van minden jószág, akkor is tisztíthatod. (:
Tehát miután tiszta algától a kavics, és a belső üvegfal is ezután öblítsd át az akváriumot. A vizet kiöntöd belőle, és mehet vissza bele a kavics, de célszerű a kavics előtt egy 5 centire feltölteni az akváriumot vízzel. Miután benne van a kavics belerakod, és elhelyezed tetszés szerint a berendezési tárgyakat, mint pl. növényeket, minden kis gebasz hal futtatós kastélyos csilingelős vonyítós totem szobrot, és ezután elkezded feltölteni vízzel az egészet.
Mielőtt elkezdenéd az egészet tisztítani érdemes elmenni és venni néhány fertőtlenítőt az akváriumba pl.:én dezinfektet, és metilénkéket szoktam ilyenkor bele tenni a vízbe. Ezek adagolása értelemszerűen a feltüntetett mennyiségben általában 100l-re adják meg, és Te majd kiszámolod, hogy mennyi kell belőle. Ezt a hátoldalon lévő kis leírásban fogod látni, sőt érdemes még az eladót is nyaggatni ezekről, amikor veszed, hátha tud Ő is valami tanácsot adni, vagy ha több 100 literes akkor nagyobb kiszerelésben venni.
Szóval teletöltöd, bele ezeket a "vegyszereket", ezután bele a halakt, egy kevéske régi vizükkel. Vagyis sokan nem tesznek belőle az újba, de én szerény tapasztalatom azt mutatta eddig, hogy érdemes a régi vízből az újba tenni mondjuk min 5%-át.
Ezután bedugod a lélegeztetőt, vízmelegítőt, meg mindent amit van hozzá és \'tádám\' kész is vagy.
A lélegeztető, ha keringet is akkor érdemes azt is kimosni, na ezt hogy hogyan kell az már tényleg típus függő. (totál szivacsos, vagy kis szivacs+ aktív szén stb..)
Időt tekintve, egy 100literes akvárium ilyen kitakarítása, p*csöléstől függően 2-3 óra szerintem.
Remélem tudtam segíteni, ha kérdésed van írj pm-et, és válaszolok amint tudok!
Nekem 100 literes, én fél évente végzek nagyobb takarítást, az így zajlik: Fogok egy gumicsövet (erre a célra használom csak), egy vödröt, és leszívok a vízből kb. 80 litert, amit kiborítok. Fogok egy kisebb edényt, amiben tiszta, langyos víz van, és sok-sok türelemmel áthalászom ebbe a halakat, rákokat, csigákat. Ha mind megvan, leszívom a többi vizet, kiszedem a kavicsot, díszeket, mindent átmosok tiszta folyóvíz alatt. Ha nagyon algás, tiszta kefével átsikálom. Aztán jön az akvárium. Ha annyira nagy, hogy nem tudod mozgatni, akkor vizet bele, egy tiszta mosogatószivaccsal megtakarítod, és kezdődhet: szívás, újabb adag víz, megint leszívod, ... és így tovább. Ne tegyél bele tisztítószert, mert sosem fogod tudni teljesen kitakarítani. Aztán bele a kavics, díszek, lim-lom, felengeded vízzel (20-22 fokos legyen), halak vissza, és kész. Tegyél bele Aquatan-t, ami biztos van otthon. Rajta van a használati.
Ha csak részleges vízcserét akarsz, akkor a víznek egy részét leszívod, halak maradnak benne, felengeded tiszta vízzel, és kész. Ha van az akváriumban beépített szűrő, akkor azt is ki kell tisztítani. Írd meg milyen, szívesen segítek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!