Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hol van az (melyik jogszabályb...

Hol van az (melyik jogszabályban) leírva, hogy 30 liternél kisebb akváriumban nem lehet halakat tartani?

Figyelt kérdés
Ez ivadékhalakra is vonatkozik, vagy van valami kiskapu?

2012. jún. 7. 11:47
 1/5 anonim ***** válasza:

Ismereteim szerint az akváriumi haltartásra csak az alábbi szabályok vonatkoznak (itt több dolog is van, de érdemes egyszer elolvasni). Olyan, amit kérdezel, nincs, az állatkerti (bemutatásra szánt) halak akvárium méretére van rendelkezés a rendelet mellékletében, azt nem másolom be, mert lényegében egy képlet, és gondolom téged amúgy sem érint.


4/2010. (II.26.) Korm. rendelet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról


A kedvtelésből tartott állatok tartására és az állatokkal való bánásmódra vonatkozó rendelkezések


13. §14 Az állattartónak rendelkeznie kell a kötelező immunizálásra vonatkozó mindenkori adatokkal és dokumentumokkal, egyedi tartós megjelöléssel rendelkező állat esetében az állat azonosítására vonatkozó adatokkal és dokumentumokkal is. Amennyiben az állat új tulajdonoshoz kerül, részére e dokumentumokat át kell adni, illetve tájékoztatni kell az állat fajáról (fajtájáról), – ha ismert – az egyed neméről és koráról, továbbá az egyed tartásához szükséges minimális ismeretekről.


14. §15 (1) Az állatok számára a táplálékot, továbbá a nyulak és rágcsálók esetében a fogak koptatásához szükséges rágóanyagot az adott fajnak, az egyed korának és élettani állapotának megfelelő minőségben, mennyiségben és lehetőség szerint az adott faj természetes viselkedési szokásaihoz leginkább alkalmazkodó időközönként kell biztosítani.

(2) A kedvtelésből tartott állatot úgy kell tartani, hogy az állat tartása lehetővé tegye annak természetes viselkedését, ugyanakkor a környező lakóközösség kialakult élet- és szokásrendjét tartósan és szükségtelenül ne zavarja.

(3) A kedvtelésből tartott állatot és az állat tartási helyét az állat tartójának naponta legalább egy alkalommal ellenőrizni kell. Az állattartónak gondoskodnia kell arról, hogy az állatok tartási helyén a környezeti viszonyok megfeleljenek az állatok szükségleteinek. Állandó fényben vagy állandó sötétségben, valamint állandó zajban állatot tartani nem szabad.

(4) A kedvtelésből tartott állat tartási helyének olyan méretűnek kell lennie, hogy az állat fajára jellemző mozgási igényét ki tudja elégíteni. Lófélék és eb esetében a mozgási igény az állat mozgatása útján is kielégíthető, azonban esetükben is törekedni kell az olyan tartási módra, amely lehetővé teszi az állat kedve szerinti mozgását.

(5) Tilos

a) ebet tartósan 10 m2 -nél kisebb területen,

b) ebet tartósan 4 m-nél rövidebb eszközzel kikötve,

c) gerinces állatot kör alapú kalitkában,

d) gerinces állatot gömb alakú akváriumban

tartani.

(6) Ebek csoportos tartása esetén számukra egyedenként legalább 6 m2 akadálytalanul használható területet kell biztosítani. Nem minősül csoportos tartásnak a szuka együtt tartása a kölykeivel, azok hathetes koráig.

(7) Amennyiben ebet futólánccal – vagy ahhoz hasonló elven működő szerkezettel – kikötve tartanak, a feszített és futó részek hosszának összege nem lehet kevesebb 5 m-nél, valamint a futó rész nem lehet rövidebb 3 m-nél.

(8) A csoportosan tartott állatok esetében – hacsak az adott fajra vonatkozó tudományosan elfogadott ismeretekből más nem következik – a tartási helyet úgy kell kialakítani, hogy mindegyik egyed versengés és agresszió nélkül egy időben hozzáférjen az etető-, itató-, fürdő-, pihenő-, illetve búvóhelyhez.

(9) A talajszinten élő állatok hálós aljzaton nem tarthatók, kivéve, ha füves területen, illetve közvetlenül a talajon helyezik el a ketrecet.

(10) A nem kizárólag talajon, illetve vízben lakó fajok esetében legalább két olyan polcot vagy ágat, ülőrudat kell elhelyezni, amelyek mérete és kialakítása olyan, hogy az állat biztonságban és természetes testhelyzetben tud rajtuk ülni, pihenni.

(11) Az akváriumot, amelyben halat tartanak, üveglappal, hálóval vagy más arra alkalmas tárggyal kell lefedni, illetve az akvárium olyan mértékben tölthető fel vízzel, hogy a vízszint és az akvárium felső pereme közti távolság alkalmas legyen a hal kiugrásának megakadályozására.

(12) Patás állat és eb kivételével kedvtelésből tartott állatot kikötni tilos. Patás állatot és ebet állandó jelleggel kikötve tartani tilos.

(13) Az ebek kikötéséhez, illetve vezetéséhez használt eszközöknek az állatra történő rögzítésére kizárólag nyakörv vagy hám használható oly módon, hogy az az állat egészségét ne veszélyeztesse.

(14) Az (5) bekezdés a) pontjában, valamint a (6) bekezdésben foglalt rendelkezés nem terjed ki az állatmenhelyekre.


15. §16 (1) Az állatokat úgy kell tartani, hogy ne veszélyeztethessék más állatok – kivéve a ragadozó állatok táplálására szánt élő egyedek –, illetve az ember biztonságát.

(2) Különböző fajhoz tartozó állatok csak akkor tarthatók együtt – az (1) bekezdésben leírtak figyelembevételével –, ha az állatok egymás testi épségét nem veszélyeztetik, az együtt-tartás idegi megterhelést egyik fajhoz tartozó egyed számára sem okoz, továbbá ha minden egyed rendelkezik olyan tartózkodási hellyel, ahol zavarás nélkül nyugalomban táplálkozhat és pihenhet. Agresszív viselkedésű állatokat tilos más állatokkal együtt tartani.


16. §17 (1) A kedvtelésből tartott állatokkal kíméletesen kell bánni, azoknak szükségtelenül fájdalmat, szenvedést, illetve félelmet okozni nem szabad.

(2) A kedvtelésből tartott állat tartója köteles az állat életfeltételeinek kialakítása és a tartása során

a) az adott faj viselkedési és szociális igényeit is figyelembe venni,

b) az állatot a fajának (fajtájának), korának, fiziológiai állapotának és tartási céljának (használatának) megfelelően olyan takarmánnyal ellátni, amely annak jólétét szolgálja.

(3) A kedvtelésből tartott állat tartójának meg kell akadályozni azon állatok szaporodását, amelyeken olyan küllemi, illetve viselkedésbeli hibák fordulnak elő, melyek szenvedést okoznának az utódaiknak, vagy káros egészségügyi hatással lennének rájuk nézve.

(4) Reklám, bemutatás, illetve a figyelem felkeltése céljából tartott állat az állatkert és állatotthon létesítésének, működésének és fenntartásának részletes szabályairól szóló külön rendeletben meghatározott tartási feltételek mellett tartható.


17. §18 (1) Belterület közterületén – kivéve az ebek futtatására kijelölt területet – ebet csak pórázon lehet vezetni. Közterületen ebet csak olyan személy vezethet, aki az eb irányítására, kezelésére és féken tartására képes.

(2) Közterületen az eb tulajdonosának biztosítania kell, hogy az eb sem más állatot, sem embert harapásával ne veszélyeztethessen.

(3) Szájkosarat használni a (2) bekezdésben foglaltak végrehajtása érdekében – ha külön jogszabály a szájkosár használatát nem írja elő – kizárólag az egyed jellemzően agresszív magatartásának ismerete esetén kell.

2012. jún. 7. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Platypus ***** válasza:
Ez még csak egy jogszabálytervezet az új állatvédelmi törvényhez, még nem érvényes, sőt hivatalosan nem is létezik. Ha életbe lép, akkor nem lesz kiskapu, mert elegánsan úgy fogalmaz, hogy gerinces állatot nem lehet 30 liter alatt tartani. Természetesen egy eresztésnyi ma született guppinak tökéletes egy kisebb akvárium is, de meg lehet érteni azt is, miért így fogalmaznak a törvényben. Minél egyszerűbb és egyértelműbb, annál kevesebben próbálják kicselezni az állatok rovására. Mert ha az ivadékhalakat belefoglalják kivételként, akkor úgyis lesz valaki, aki kiscápát akar majd tartani 20 literben vagy valami hasonló.
2012. jún. 7. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:

ez az a törvény, ami tiltja:

41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet


14. §

d) gerinces állat kifejlett egyedét 30 liternél kisebb űrtartalmú térben


tartani.

2017. máj. 27. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
Hát de ez nem tiltja csak az ivadékot kell 30 liter alatt tartani istenem!
2019. ápr. 23. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Salx Narval ***** válasza:
Semmit nem ér a törvény amíg bárki bemehet a boltba, azt vesz amit akar és abban tartja amiben csak akarja. Mivel a törvény ellenőrizhetetlen és csak az egyén saját belátásán múlik az állat sorsa ezért gyakorlatilag értelmetlen is. A felelős állattartást, e téren jártas embereknek oktatni kellene már ovis szinttől ( itt nem az ovis és kisiskolás osztály kedvencet értem) akkor talán idővel felnőne egy olyan nemzedék akiknek nem kell előírni törvényileg, hogy kedvtelésből v tudatlanságból ne kínozzon állatokat, még halakat se. Olyan törvényre van szükség ami kötelezővé teszi és számon is kéri a felelős állattartás alapjainak az elsajátítását azoktól akik házi kedvencet szeretnének. Na ez az ami sohasem lesz.:D Ezért fontos az iskolában erre is felkészíteni az új nemzedéket, nyilván nem számonkérhető tantárgyként de legalább ismeretterjesztő jelleggel.
2020. jún. 30. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!