Hogy gondozzam az aranyhalakat?
Elöször is tudni kell rólam hogy egyáltalán nem értek a halakhoz. Tehát tegnap öcsém (5/F) kapott egy akváriumot benne 2 aranyhallal, kaptunk hozzá: Neptun Metilinkék (50 literre), Neptun Antiklór (50 literre), Rió aranyhaltáp, Lemezes díszhaltáp, és egy levegöztetőt. Tehát a kérdéseim:
Milyen idöközönként etetem öket, és mennyi táppal?
Mire használom a neptun termékeket, hogyan, és mennyi idöközönként?
Mennyi ideig kell hogy menyjen a levegöztető?
Milyen idöközönként, és hogyan kell takaritanom az akváriumot?
És most jelenleg még van egy problémám, tegnap mikor meghozták az akváriumot, a víz szép tiszta volt, most viszont kissé zavaros, mitöl lehet ez, és hogyan tehetek ellene?
Ha van kérdésetek ezzel kapcsolatban, megpróbálok rá válaszolni, de semmit sem tudok garantálni.:) Előre is köszönöm az értelmes válaszokat.:)
Hát ez így marhára nem jó.
Először is, nem tudom hány literes az akvárium, de gondolom 50 literes. Aranyhalnak minimum 150 literes akvárium szükséges, de inkább 200, és 4 db hal lenne a legjobb, 50 literes alkalmatlan haltartásra. 30 centisre is megnőhetnek, ha normálisan vannak tartva, meg se tudnának fordulni ekkora akváriumban, de mivel kis helyen vannak, idő előtt elpusztulnak a mérgezett víz miatt.
Egy akvárium beindításának menete pedig ez lenne:
- meghozod az akváriumot, beleteszed az alaposan kimosott aljazatot, feltöltöd vízzel, beülteted az ÉLŐ növényeket, beteszed a szűrőt és elindítod. Innentől kezdve SOHA nem kapcsolod ki a szűrőt, kivéve pár havonta takarításkor.
- vársz 2-3 hetet, hogy kialakuljon a megfelelő baktériumkultúra, ami biológiailag szűri a vizet. Ezért nem szabad kikapcsolni a szűrőt, mert ezek szűrik meg a méreganyagot, ami a halkakából, kajamaradékból és ilyenekből származik. És a baktériumoknak meg áramlás szükséges.
- 2-3 hét után lehet halat telepíteni, de figyelni kell rá, hogy ne legyen túltelepítve, mert nem bírják el a baktériumok a sok halat, és szintén a felhalmozódott méreganyagtól elkezdenek a halak dögleni
- ilyeneket, hogy metilénkék, antiklór, és hasonlók TILOS használni, mert a baktériumokat kipusztítják, megint ugyanott tartasz, hogy kidöglenek a halak
- ezek után csak annyi a dolgod, hogy mértékkel eteted a halakat, nem ilyen száraz haltápokkal, hanem fagyasztott vagy élő eleséggel, a száraz semmire se jó. Olyan, mintha te csak puffasztott kukoricán élnél kb...
- aztán kell még heti 30% vízcserét csinálni. Ez meg úgy működik, hogy veszel tiszta vödröket, amit csak erre használsz, kiszámolod a te akváriumodnak mennyi a 30%-a, annyi vizet engedsz a vödrökbe és állod hagyni 1 napig, vagy veszel JBL Biotopolt (vagy Sera Aquatan vagy Tetra Aquasafe, semmi más), és ebből teszel megfelelő mennyiséget a vízbe, így nem kell 1 napig várni, elég 1-2 órát. Aztán leszívsz 30%-ot, és visszatöltöd a friss vízzel.
2-3 havonta lehet a szűrőt kimosni, de nem szabad nagyon, csak a leszívott akváriumvízben szabad, folyó csapvíz alatt semmiképp. Amit te sárnak, trutyinak gondolsz, azok a baktériumtelepek, amiket nem igazán ajánlatos teljesen kimosni. Elég amúgy csak akkor kimosni a szűrőt, amikor már csökken az áramlása.
Kb. ennyi. Az aranyhalakat vigyétek vissza, rendezzétek, indítsátok be az akváriumot, ahogy leírtam és utána vegyetek olyan halakat, és annyit, ami jó 50 literre. Mert ha úgy csináljátok, ahogy most van, akkor 1-2 héten belül elpusztulnak a halak, ezért is zavaros a víz, mert nincs ami szűrje a vizet.
Teljesen korrekt választ kaptál az első hozzászólótól. A zavaros víz a túl korai haltelepítés jele. Az első dolgod, hogy visszaviszed az aranyhalakat. Sokan nem tudják, hogy hidegvízi faj és hatalmas akváriumot igényel. Ekkora helyen hipp-hopp leterheli a vizet és kimúlnak.
Vegyszert semmiképp ne rakj a vízbe. Az antiklórt se muszáj használni, 12-24 óra alatt elillant a klór a vízből. Fontos a változatos étrend. A halakat nem csak az akvárium mérete alapján válogatjuk. A legfontosabb a megfelelő hatásfoku szűrés. A bioszűrés mindennek az alapja. Itt egy e-könyv, ebben minden benne van pontról pontra.
A szűrésről:
Ha betartod az itt leírtakat, sok örömöt tud okozni az akvarisztika, mint hobbi. Ha viszont nem, inkább csak fejfájást.
Nem a szüleid a hibásak, teljesen érthető, hogy így vették, mert sajnos a kereskedőknek az a célja, hogy minél több mindent eladjanak, és a tudatlan vevőkre mindent rásózzanak. Nekik -csúnyán kifejezve- hasznuk az, ha nálatok döglenek a halak és folyton mentek vissza újabb és újabb halakért, gyógyszerekért stb. Ezért nem szabad rájuk hallgatni, hanem szakkönyvekből, szakhonlapokról kell tájékozódni.
Jó halazást, remélem örömötöket lelitek benne. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!