Betta tartásával kapcsolatos kérdések? Utána néztem, nem találtam hasonló kérdést.
Olvasgattam itt, és máshol is a bettákról. Tudom, hogy minél nagyobb élettér kell minden állatkának. Ezzel szemben itt sokan írják (és a boltban is úgy tartják őket) hogy elég nekik egy nagyon kicsi akvárium is. Jó állatkereskedésben nem sok időt töltenek, az tény, de láttam már pohárban is bettát (az első bettám pohárban lakott az üzletben) tegnap pedig egy 30 literes aksiból vadásztuk ki a második bettámat kb 20 társa közül. Mi az igazság? Jó, ha minél nagyobb az élettér, de elég neki a kicsi is? Továbbá itt vagdalóznak mindenkivel, aki nem tesz lélegeztetőt és fénycsövet az akváriumba. Nem épp ez a betta lényege, hogy labirithkopoltyús, ezért nem kell neki a buborékozó? Külső vízszűrő épp elég bubit nyomat neki nem? És mi a helyzet a fénnyel? Egyáltalán minek neki? Nappal világos van úgy is, amíg a nappaliban vagyunk, addig is van fény, éjszaka meg minek világítson ezerrel a neon? Sosem értettem ezeket a dolgokat, volt már halam, betta is, később gurámik. Mind megvolt azzal az egy vízszűrővel. A márvány gurámim 4 (!) évig élt egy 20 literes aksiban azzal az egy szál vízcserélővel, semmi baj nem volt vele soha. Szóval ezek érdekelnének, mi ez a nagy riogatás itt az emberek körében. Én megértem, hogy mindenki a legjobbat akarja a másik állatának, de azért néha kicsit sok, amiket leírnak az emberek (és a stílus is..)
Tegnap vettem egy lánykát, kicsike még, nincs 3 centi. 6 literes kiskockában van
opp lemaradt a vége...
Szóval: Tegnap vettem egy lánykát, kicsike még, nincs 3 centi. 6 literes kiskockában van, akkor ezek szerint neki az kicsi? Kínzás? Így is nagyobb az élettere, mint valaha volt...
1. törvény tiltja a 30 liter alatti akváriumban gerinces állat tartását, de ezt hagyjuk is, mert ebben az országban semmit nem szokás betartani, főleg az ilyesmit nem. forgalomban is kaphatóak, egyénileg is meg lehet csinálni pici üvegeket, amik kompótnak jók, de halaknak nem.
2. a labiritkopoltyú azért van, hogy az oxigénben szegény vízben élve a szükséges pluszt a levegőből is fel tudják venni. ez nem azt jelenti, hogy akkor lehetnek akármekkora helyen akármilyen vízben, úgyis a levegőből lélegeznek, mert ez nem igaz. Akkor tüdejük lenne és nem kopoltyújuk.
3. pici helyre ürített végtermék kiváló esély mindenféle betegség, nyavaja számára, mivel ilyen környezetben semmi nem tud lebomlani, ez olyan, mintha te a a kád vízben élnél, oda végeznéd a dolgod, guszta mi?
nem mellesleg pici hely, kevés mozgás, a halak még jobban hajlamosak az elhízásra (igen, ilyen is van)
4. ez a valami, amit akváriumnak nevezek egy borzalom, már ne is haragudj!
- csupa giccs, ráadásul még azoknak is kicsi (lásd azt a tornyot vagy mit)
- bettának illene tetőt rakni rá, mivel könnyen megfáznak ha különbözik a szobahőmérséklettől a víz hőmérséklete (bár ez ebben az esetben nem játszik, mert se fűtő se semmi, inkább a túl hideg víz miatt aggódnék)
- szűrő a salakanyag miatt is jó (lenne), mivel itt semmi nem bontja le a halkakát -> növény is biztos luxus, hogyne, hiszen nekik is kell ám oxigén és nem szipákolhatnak a levegőből, na meg nekik kevés lesz az ablakon besütő fényáradat
Azt hiszem ennyit akartam.
A természetben több hektáros rizsföldeken él, ahol a sűrű növényzet közt bújkál. Próbáld ezt leutánozni.
pl:
http://www.youtube.com/watch?v=MZokA6IMpjg&feature=related
Nálad hiányoznak a növények.
A fény a növénynek kell és nappal kell világítani.
Kell 26 fok, egy automata fűtővel.
És igazából szerintem 45 liter lenne ideális, abban tud egy kicsit úszkálni is, én abban tartottam régen.
Levegőztető nem kell, elég csak egy szűrő, viszont nem szabad neki erős áramlatot csinálni mert az elfújja.
Nagyjából ennyi szükséges a tartásához, szerintem elég egyszerű.
Abban az egyben igazad van, hogy a Bettának valóban nem kell levegőztető. Mivel a szűrő kötelező, az pedig ellátja a levegőztető funkcióját is.
A világítás a növények miatt fontos. A növények rengeteget jelentenek a vízminőség fenntartásában. Minél gyorsabban nőnek, annál hasznosabbak és annál több fényt igényelnek ehhez. Ezt nem jó tisztán napfénnyel megoldani, mert az abban található UV és IR fény túlságosan kedvez az algáknak. Mesterséges megvilágítással könnyebb algamentesen tartani az akváriumot és közben kedvezni a növényeknek. Ezen kívül a természetben felülről süt a nap, ezt imitálja a mesterséges megvilágítás.
A jelenlegi kis akváriumnak nevezett izéd arra jó, hogy "tüdőgyulladást" kapjon a halad, később meg ammóniamérgezést. A Bettának kötelező a fűtő, és az akvárium lefedése is, hogy a levegő is meleg legyen a víz fölött. Ekkora helyen nem lehet stabil biológiai egyensúlyt kialakítani, még ha benne lenne a szűrő, akkor sem. Így a hal a saját vizeletében úszik, azt lélegzi be. A nagyméretű akvárium azért is fontos, hogy ne legyen túl tömény az ammóniaoldat és a szűrőbaktériumok elbontsák, mielőtt bajt okozna. Ebben az edényben ez nem tud bekövetkezni, így a halat folyamatosan mérgezi a saját anyagcseréje.
Hogy ez túlzás-e? Van, aki szerint a kutyája boldog, ha két méteres láncra kikötve éli az életét, és mondjuk 6 évbe telik, mire elpusztul. A hal se szenved kevésbé a kis akváriumban a nem megfelelő körülmények között, csak nem tud fájdalmasan nyüszíteni meg kiskutyaszemekkel nézni. Ugyanúgy vannak a halaknak is igényei, és ha nem adod meg nekik a minimumot se, akkor szenvednek. És nem csak az a szenvedés, amibe rövid időn belül bele is pusztul.
Köszönöm hable! És köszönöm az előtte szólónak is, bár épp erről beszéltem, hogy akárki akármilyen állatbarát legyen, egy alapvető TISZTELETTUDÓ stílust engedjen már meg a másik állattartóval szemben, még ha nem is egyezik a véleményük.
Van egy 40 literes aksi itthon, és mivel ennyi a negatív reakció, természetesen átrakom abba.
Van szűrőm. külső, de még nem tettem be, mert fertőtlenítem. Ezért nincs ott a képen.
Az állattartás nem arról szól, hogy meddig él? Hát szerintem pedig erősen benne van a pakliban, ugyanis ha olyan szarul élne, nem lenne megfelelő a környezete, megfázna, meleg lenne a vize, fertőzött lenne, akkor bizony nem él annyit.
30 liter kell neki, és még abban sem könnyű kialakítani, fenntartani a biológiai egyensúlyt. Kisebb helyen túl nagy lehet a vízminőség-változás, előbb-utóbb elpusztul.
A levegőztető fölösleges, a vízfelszín hullámzása által a legtöbb esetben elegendő oxigént köt meg a víz. Ezt a szűrő elvégzi. A SZŰRŐ ELENGEDHETETLEN!
Mesterséges fényre is szükség van. Ha túl sok közvetlen napfény éri az akváriumot, akkor zöld- és pontalgával fogsz küszködni. Persze ebben a gyenge szűrésnek is szerepe van. Ha túl kevés a fény vagy a mesterséges fény, akkor viszont a barna algával kell szenbesülnöd.
Egy másik dolog, hogy miért elengedhetetlen a fény:
A vízi növények számára elengedhetetlen a jelenléte. Legalább napi 8 órát illene világítani. Nálad az akváriumban élő növény sincs, ami egy ekkora akváriumban nagy baj. Nitrátot vonnak el a vízből, így kisebb a nitrátmérgezés esélye. A nitrátot lebontó nitrobacter baktériumok lassan szaporodnak el, ellentétben az ammónialebontó nitrosomonasokkal. Ez utóbbiak az alakítják nitritté az ammóniát, majd a nitrobacterek végzik a nitrit nitráttá való alakítását. Ez nitrátot a halak már nagyobb mennyiségben képesek tolerálni, éppen ezért is létfontosságú ezeknek a baktériumoknak a jelenléte, amik legnagyobb részben a szűrőszivacsban vannak jelen, éppen ezért nem tisztítjuk a szűrőt csapvíz alatt. A nitrátszint az, amit a heti vízcserékkel tartunk kordában.
Az következő dolog a tető. A labirintkopoltyús halak a labirint-szerv segítségével veszik fel a hiányzó oxigénmennyiséget a vízfelszín felett. Ebből adódóan ha az itt lévő levegő hőmérséklete hidegebb a víznél, megfáznak, ez pedig a halak pusztulásához vezet. Éppen ezért fontos az akvárium lefedése.
Az utolsó, de legnagyobb hiba, amit elkövettél, hogy nem informálódtál, csak cselekedtél. A fényképet látva nyilvánvaló, hogy klóros vízbe tetted a halat, ami tilos. Nem elég, hogy nincs szűrő, még arra sem voltál hajlandó, hogy egy napig állott vízbe telepítsd a szerencsétlen állatot, amiből addigra elillan a klór. Egy akváriumot a halak betelepítése előtt 2-3 hétig kellene kész állapotban járatni.
Ezzel kellett volna kezdeni, így elkerülhető lett volna az állat megkínzása:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!