Hogyan tudnám megoldani hogy legyen egy szép növényes akváriumom amibe nem kell CO2?
Az akvárium 54 literes és egy aquael fan1 szűrőm van hozzá.
Az akvarisztikában a növények tartásával nem vagyok tisztában, ezért az is érdekelne hogy milyen növényt vegyek, milyen világítás kell (ha lehet akkor energiatakarékos izzó, mert az előtét elég drága a fénycsövekhez) és milyen táp kell és milyen rendszerességgel?
az akváriumban 10 neonhal lesz és más nem.
Nem lehet nagyobb mert a szűrő nme bírna nagyobbat.
esetleg 72 literes lehetne ha 2 fan1 menne benne? csak ilyen van, de ebből 2 is :)
Aquatic Nature Pro-Soil - Általános növénytalaj
54 literbe 1 zsákkal (8 liter).
2db 20 wattos 6500 K izzót:
Egy műanyag virágládába beépíted:
(így fektetve van jó fényük)
És ráteszed keresztbe a nyitott akváriumra, vagy fölé felakasztod a falra egy szögre.
Növények egy ilyen nyitott akváriumba, pl: Vizi hortenzia, a Ludvigia repens
Amival meg befuttathatod az alját, pl: Hydrocoryle sp japan
Alacsony fényigényű növényekkel is lehet szép akváriumot csinálni, van annyi videó youtubeon, ha rákeresel a lowtech aquarium kifejezésre találsz egy csomót.
Itt az enyém, nem profi munka, de meg van kötve a kezem a világítás és a majdnem teljesen zárt tető miatt: [link] (csak azóta persze már dzsungelesebb)
Ahogy látod ricciából szép gyepet lehet csinálni, de lehet bármilyen más mohból is, csak mások lassabban nőnek. Az anubias fajok nagyon szép kis bokrokat tudnak alkotni, nálam van még valiznéria (neki kicsit több fény kell) és bacopa is.
[link] ez pedig az 54 literes, ebben 30 watt fény van, echinodorus bleheri, valiznéria és különböző hygrophila-k vannak itt, illetve a kép készítése óta itt is van egy részen riccia szőnyeg. Nekik fontos a tápozás, Easy life Profitot és Carbot kapnak. A hygrophila-k elképesztően gyorsan kinövik az ekkora helyet, gyakran kell őket nyírnom.
Talajnak elég lehet a bazaltzúzalék is, vagy ha van rá pénzed, akkor ajánlom az Aquatic Nature pro soil-t, nagyon szép sötétbarna színe van, és jót is tesz a víznek. Nem táptalaj, hanem általános növénytalaj. (Nálam most van folyamatban mindkét fenti akváriumban a csere erre)
Energiatakarékos égőkkel vigyázz, azokat hermetikusan el kell zárni a párától, azokhoz nincs páramentes foglalat. Habár gyakorlatban sokaknál működik elszigetelés nélkül, én nem kockáztatnék. Nem kell 1 watt/liter, mert amellé kéne egy komolyabb szűrés, mikro+makró tápozás és CO2 is. Elég a 0,5watt, csak ezt ugye nem minden növény viseli el. Amiket fent említettem jól elvannak ennyi fényen, tapasztalatom szerint, mást nem tudok ajánlani biztosan, mert mást még nem igen próbáltam.
Első hónapban nem kell táp, mert van elég a talajban.
Aztán egy Easy life pro-fito folyékony táp (2000 Ft), ezt heti egyszer vízcsere után öntöd. Elég fél adag is, úgy tovább kitart. A halak úgyis tápozzák valamennyire :)
Nyitott akváriumban ha kicsit följebb teszed az izzót akkor nem párásodik semmit. Ennyi a titka.
Szigeteletlenül használom így évek óta és nem is lett rozsdás semmi.
Üveglapot is lehet rátenni, és arra a lámpát, ha valaki fedettet akar, csak akkor az üveglap biztos vízköves lesz, havonta le kell mosni... én azért nem rakok, szimplán lustaságból.
Volt olyan akvárium amit nem tápoztunk, barátomé.
Ott csak bazalt talaj volt, így a talajból sem kapott tápot semmi. Egy olyan közepes fény volt rajta.
Ami megmaradt nála az pl a Ludwigia repens, Bacopa monnieri és az Indiai vízicsillag. Jó azt nem mondom hogy olyan szépek voltak, de úgy megvoltak. Van olyan növény amin jelentkeznek hiánytünetek, de ezeken nem láttam még.
A Hydrocortyle-n viszont meglátszik ha nincs neki elég táp, annak elvékonyodnak a levelei. Nekem most 3 féle hyrdocortyle van.
Hydrocotyle leucocephala (ez nagy méretű), SP japan (ez ilyen kis törpe) és asszem Martina (az közepes méretű).
Ezeket tápozom rendesen, mert látom hogy igénylik, és 72 literes akvárumba kapnak majdnem 60W fényt. Így szépek és nőnek mint a dudva. A sok fényt is igénylik. És már elég sok van belőlük, majdnem tele van az akvárium.
Külön másik kis akváriumba van nekem még valamilyen cripto-ból kettő, meg anubias nana és nana petite, tehát ilyen kisebbek, és vödörbe külön jávai moha lámpa alatt, meg mindenféle kis cafat növények, amik kimaradtak amásik akváriumból, mert nem illenek bele a képbe a hydrocortyle-k mellé. És így azokkal nem is foglalkozom, nem tápozom őket, csak néha cserélek rajtuk vizet, de csak ennyi, és ahhoz képest simán jól elvannak :)
Tengeri növényeket is növesztek külön egy kis 37 literes akváriumba, mert azok olyan érdekesek. De ezek tulajdonképen algák. Van eddig 3 félém:
Caulerpa prolifera, Caulerpa racemosa és Chondrus crispus. Ezt tudtam beszerezni. Nem sokat vettem, csak keveset próbából. Nem kell nekik tengeri fény, csak sós víz és egy 6500K-s daylight izzó. Már mindegyik nőtt és a Caulerpából dupla annyi lett.
És amik csak belekerültek véletlenül az élőtalajjal együtt, egy rettentő ronda 1centis tengeri csiga és néhány 2 miliméteres apró fehér csiga, és vettem egy üvegrózsát, na az is olcsó volt, mert mások írtják, de szerintem jól néz ki és kajálja a szunyoglárvát, már egyre nagyobb az is.
Egy kis aquael fan 1 szűrő van benne. Semmi lehabzó, vagy ilyesmi, csak vizet cserélek benne hetente egy kicsit, ugyanúgy, mintha édesvizi lenne, csak ide sót is keverek.
hát köszönöm a válaszokat.
jó ez a kis vita féleség itt a világításról de én hable megoldásánál maradok mert a nagy akváriumom felett is ugyan így van csak ott 3x11 watt.
Azt esetleg ha valamelyikőtök megmondaná hogy a 2700kelvin és a 6500 kelvin között mi a különbség azt megköszönném.
A világításhoz még annyit hogy inkább ereszcsatornába rakom mert a henger alakból még több fény verődik vissza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!