Egy ilyen alsó polcos szűrőakváriumnál hogy lehet megoldani egy esetleges áramszünetnél az akvárium vízének teljes tartalmának a szobámba ürítését (kép lent)?
Felül van egy luk az akváriumon (jobbsarokban).
Csak odáig folyik le, ahol a luk van. Ott lesz a vízszint, annál lejjebb nem megy.
Alatta meg annyi víz lesz, amennyit öntesz az alsóba.
(De ehhez fúrni kell a felső akváriumot, anélkül nem megy. Én speciel ezt nem tudtam megoldani, nem volt aki kifúrja nekem, mert csak üveglapot fúr a hülye üveges itt a sarkon, kész akváriumot már nem hajandó, és akváriumot ragasztani se tud)
Ha áramszünet van, akkor csak leáll a szivattyú, és nem nyomja tovább fel a vizet az akváriumba.
Csak az akviban lévő pár liter folyik még le a szűrőbe, addig, amig el nem éri a lyuk alját. Annyi víznek bele kell férnie a szűrőbe, úgy kell megcsinálni.
Egyébként a legegyszerűbb valóban megfúrni az akvit, de elkerülhető.
Ha az akvárium mellé teszünk egy kis tartályt, amibe felül átfolyik a víz (közlekedő edények, mint egy oldalpolcosnál) akkor a mellette lévő edényt kell megfúrni. Itt látszik mire gondolok, bár túl van bonyolítva a jobb oldali rész, azért a lényeg látszik
A kis sárga csonkok furatok, ha addig lemegy a vízszint, belevegősödik az egész, és leáll a szűrés.
Hát igen, azt aminél figyelni kell a vízszintet azt nem szeretem, mert nem mernék elmenni nyaralni, félnék, hogy belevegősödik, akkor meg alulról felnyomja a pumpa a vizet és elárasztja a lakást és leég a motor. Azt nem merném itt hagyni egy hétre.
Én egy oldalsó szűrőakváriumot csináltatok ami fúrva van, annak olyan 12 centivel feljebb lesz a teteje mint a nagy akváriumnak. Egyelőre egy vödör van helyette ami betölti ezt a funkciót mert azt könnyű volt megfúrni és ragasztottam bele PVC csövet, csak az elég ronda. Gondoltam ikeás műanyag dobozra is, hogy abból csinálom meg, de néztem hogy milyen gyengék, inkább nem. Tényleg jó ha van egy fúrt akvárium. Sokat segít.
Átrajzoltam egyszerűbbre a jobb oldalt:
Hable!
A szűrőakváriumokban üveglapok vannak, amik ide-oda terelik a vizet, jobban mondva fel-le, mert egyszer alul kell helyet hagyni, egyszer felül.
Azt a rekeszt, amibe a pumpa van, alul zártra kell csinálni, tehát a víznek felülről kell belefolyni abba a részbe.
Így ha belevegősödik (bár erre alapból kevés az esély) a rendszer, és megszűnik a le (ki) folyás, akkor a pumpa csak az utolsó, saját rekeszéből tudja felnyomni a vizet az akviba. Azt úgy kell megcsinálni, hogy annyi beleférjen. (ki van ez taNálva...:))
A pumpa leégésére nem tudok mit mondani, valószínűleg tényleg nem tenne jót egy vízalatti pumpának a száraz járat.
Bár, hozzá teszem, a nagyobb teljesítményű búvárszivattyúkba a leggagyibb ruszki sz@rokba is építenek be egy hőkioldót, ami lezár, ha túlmelegszik a gép. Nem tudom, pl az Eheim gondol e erre annyi pénzért...
Ilyen nagy szűrőakváriumokat legtöbbször többszáz lityós akváriumokhoz éri meg csinálni, azokhoz meg általában külön állvány van.
Szögvasból, vagy zárt szelvényből, vagy ha fából, akkor is egyénileg legyártva. A vas, nyilván nem rohad szét, de amúgy ezeknek általában nem szokott hátulja lenni. Tök nyitott hátul.
7.! Ez jogos, pofon egyszerűen működik az a rendszer, és minél egyszerűbb, annál kevesebb a hiba lehetőség!
De azért vannak gyengéi is.
Pl az akvárium alatti állványt is meg kell fúrni, és az egész sokkal mozdíthatatlanabbul van összerakva.
A másik, hogy gyakorlatilag felszínleszívóként üzemelne, semmilyen mulmot, törmeléket nem szedne össze, kizárólag biológiai szűrés lenne, és ilyen méretekhez igen komoly belső szűrő teljesítmény kell még kiegészítésnek a jó szűréshez.
Az oldalt felül megfúrtat is inkább úgy csinálják, hogy a lyuk teljesen a vízfelszín alatt legyen, tehát ne legyen akkora az átmérő, hogy a vizet hirtelen elnyelve levegősen szívja be azt.
Ezután kell csinálni egy "V" alakú derékszögű hasábot üvegből, olyan hosszút, ami a akvárium tetejétől az aljzattól mért kb 5 cm-ig ér. Ezt, be kell ragasztani az akváriumba a lyukhoz a sarokba, ami így egy 4 szögletű üveghasábot formál, ebből folyik ki a víz a szűrőbe.
Így sokkal jobb az áramlás.
Ha elég erős a pumpa, a klasszikus felállásban is meg lehet csinálni, hogy azonos oldalon folyik ki, és jön vissza a víz, így az alján is végigmegy az áramlás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!