Ez a ledes világítás megfelelő lenne növényes akváriumba? Milyen fényigényű növényeket telepíthetnék?
Én úgy vagyok ezzel, hogy nem veszem 100%-osan igaznak amit olvasok, hanem kipróbálom és nézem a növényt, tengeribe nézem a virágállatot, és látni lehet rajta hogy jól érzi e magát. Ha nem érzi jól magát akkor emelem a fényt. Ha meg túl emelem, akkor algásodik ezért csökkentem. Tehát így játszadozok vele, amíg be nem állítom pont jóra a fényt, az adott szűréshez képest.
Van egy ledes szarom, amit kb 5 éve én forrasztgattam össze nagyfényerejű ledekből de nem 1 wattosakból, valószínűleg kisebből. Az nem világított jobban mint a T8, amit ugyanakkora felületre tettem egy 90 literes akvárium tetejére anno. Viszont a ledsor fénye zavart engem, mert pontokban tükröződött a víz tetejéről vissza a szemembe, ezért kidobtam a sufniba és jól elástam.
A szobanövények fölé is tettem ledeket, de megcsoffadtak alatta. Aztán tettem föléjük T8 neonokat, azalatt vegetáltak egy évig, sosem voltak igazán szépek.
Most 35 wattos dulux világítja őket és az a legjobb, mert annak már van egy sokkal nagyobb fényerőssége ugyanazon a Watt számon, kb annyi, mint amennyi egy T5-nek lenne.
A dulux az akváriumomat algásította, és ugyan a növények szépen nőttek alatta, de mivel az alga is növény, így az is szépen nőtt, főleg ha nem cseréltem elég sűrűn vizet.
Persze fémhalogén lenne a legtutibb szobanövényhez, az már olyan lenne, mint egy erős napsütés. Ha fémhalogént akar valaki használni akváriumhoz, akkor viszont már jól meg kell csinálni a szűrést, lámpához a hűtést, kiszámolni a magasságot hogy milyen magasról világítson be és az akvárium mérethez választani a megfelelő fénymennyiséget úgy használható, igen.
És akkor nem kell fogkefével levakarni a zöldalgát a kövekről, vagy csigákkal, rákokkal lezabáltatni és az üveget pengével vakargatni minden hónapban.
Még egyszer mondom, egy jól működő tengeri akvárium NEM ZÖLDALGÁSODIK egyáltalán, teljesen mindegy mennyi fényt kap.
Az alapján pedig, hogy te összegányoltál otthon egy ki tudja milyen ledekből egy ki tudja milyen világítást kár lenne véleményt alkotni bármiről is - én sem alkotok véleményt egy ferrariról az alapján, hogy én itthon összetákoltam egy trabantot. pedig mindkettőt benzin motor hajtja...
Az üzletünkben egy 150W-os fémhalogén van egy 91L-es bemutatóakváriumon és nincs benne alga.
Szerintem ne erőlködj - én próbáltam neked már akkor is segíteni, mikor gányoltad a teknődet, akkor sem fogadtál meg egy tanácsot sem. Most sem várom, hogy bármit megfogadj csak ne beszélj baromságokat, mert még a végén valaki utánad csinálja. Köszönöm.
Gondolom mert magason van az a fényetek.
Gányoltam egy teknőt. Ezt inkább úgy mondanám, hogy olcsón csináltam, és ebben a szar teknőben is minden szépen növekszik. Tudom szaporítani benne a dolgokat és ajándékoztam el belőle. Ha kevés fényen is lehet nevelni őket, akkor mi a fenének fizetnék több villanyszámlát?
A fénnyel kapcsolatban pedig az izzó annál gazdaságosabb, minél több lumen fényáramot sugároz wattonként.
Tehát ha van egy leded, vagy van egy izzód, és tudod, hogy hány wattos és hány lumenes, abból ki tudod számolni hogy milyen hatékony. Minél magasabb a lumen/Watt érték, annyival energiatakarékosabb a fényforrás.
Így kiszámolva nem minden esetben a ledek a győznek, sőt sokszor elég rossz eredmények jönnek ki. Attól függ, hogy milyen ledet, vagy milyen neont izzót hasonlítasz össze.
Általánosan a T5 és a dulux neon kb egyformán jó hatásfokú, még lehet hogy a 10 Wattos power led is arra már nem emlékszem, de egyszer kiszámolgattam.
Eggyel alacsonyabb szinten vannak a T8 és az 1-3 wattos power ledek. Ennél még gyengébbek a nagyfényerejű ledek (ezekre nem raknak lencsét, csak egy pontba világítanak) a kúpos fejükkel. A sima halogén lámpa mégrosszabb és a sima led is, aztán jön a hagyományos izzó, amit nem használ már senki. Nagyjából ilyen sorrendben van, de számolgasd ki ha érdekel.
1., 20 centi magason van a fényünk
2., Olyan lágykorallokat tartasz, amit a budiban is tudnék szaporítani kis túlzással. Betennél egy komolyabb SPS-t abba a medencébe akkor nemhogy színes nem lenne és nem nőne, de 2 hét alatt meg is döglene kb.
3., Fogalmad nincs róla hogy működik a LED, sőt, ahogy látom arról se sok, hogy miként működik egy fotoszintetizálásra tervezett világítás. A lumen / watt érték semmit nem számít. Egy dolog számít, a PAR érték. Egy erre a célra készített powerled világít PAR értéke watt szám tekintetében kb. 3,5x hatékonyabb, mint egy HQI és jó 2,5x hatékonyabb, mint egy T5 világítás. A T8 meg még a T5-nél is siralmasabb értékeket produkál, ráadásul egy épkézláb koralloknak való T8 fénycső sem létezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!