Ez lehet úszórothadás?
Láttam az előző kérdésed is, igen, lehet úszórothadás.
Külön kéne tenni a halat a mostani vizében, hogy ne okozz neki több változást. Levegőztetni neki, és kezelni aquafurannal, parakillel. A közösben azért nem célszerű, mert az algaevő nem bírja a sok gyógyszert, és az antibiotikumok megölik az amúgy is agonizáló szűrőbaktériumokat, amivel többet ártasz, mint használnál. Szóval a közösben ne gyógyszerezz!
Ezen kívül: Semmit nem érsz a gyógyszerezéssel, mert ennek a rothadásnak bizony oka van. Ha ezt az okot nem szünteted meg, akkor csak adsz a szarnak egy pofont. Ahogy ki tudtam venni az eddigiekből, túl "sterilen" tartod az akváriumot, amiben így nincs (elég) szűrőbaktérium. Gyakorlatilag a saját szarjukban rohadnak a halak. Ezen a végterméken szaporodtak el az egysejtűek, amitől zavaros a víz.
Ha ilyen kezdeti állapotban van az úszórothadás, akár gyógyszer nélkül is megúszhatod. Amit már írtam, sötétíteni kell, mert a papucsállatok a fényenergiát is tudják használni. Függeszd fel pár napra az etetést, hogy ne legyen utánpótlás. Levegőztess erősen. Használj nitrivec-et, az egy baktérium kultúra, segít kiegyensúlyozni az akvit.
Közben: Vedd ki a halat egy másik edénybe, és csinálj neki gyorsfürdős kezeléseket, akár naponta többször is. Lehet kapni pl. 35%-os formalint, abból 1 ml kell 5 liter vízbe. Ebben addig hagyd, amíg jól érzi magát, max. 1 óráig.
Utána: Tedd rendbe a szűrést, mert biztos, hogy nem megfelelő!!! Olvass az akvarisztikáról, mert az alapvető dolgok is hiányoznak (linket kaptál, szűrés, vízcsere, stb.)
Etess minőségi kajával, tápokat csak max 1-szer 1 héten kapjanak. Forrázott zöldségekkel etess, (és fagyasztott kajákkal) az algázók is örülni fognak.
Előző!
Távol álljon tőlem, hogy itt okoskodjak, vagy vitázzak, de biztos jó megoldás ez?
A kérdező teljes vízcseréket csinál, aljzatmosással együtt! Aljzatporszívózás pl biztos, hogy fölösleges.
Az akvárium mikroflórája botrányos, gyakorlatilag elvétve lehetnek benne szűrőbaktériumok. Ha ezt elkezdi antibiotikumozni, az életben nem lesz működőképes az akvi, még az algázók is veszélybe kerülhetnek.
Az aranyhal pedig elég kezdeti stádiumban van, szerintem elég lenne őt külön tenni, és para-turbóban fürdetni. Ha ezzel párhuzamosan rendbe van téve az akvárium, hamarabb lehet eredményes a kezelés.
De hangsúlyozom, nem akarok senkire semmit ráerőltetni, csak a mostani helyzet valószínűleg a rossz szűréstől alakult ki, és logikátlannak látom még egy kegyelemdöfést adni neki.
80%-os nak, erről beszéltem:
http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__2..
"Mondjuk én sokszor cserélem le az akvárium teljes vizét és akkor mindent átmosok (még a kavicsokat is). Ma is lecseréltem, mert egy kicsit már zavaros volt és azt hittem, hogy nem kap elég oxigént." tegnap 17:23
Az algaevőket is csak egy gyors fertőtlenítés után rakd át a másikba.
Néhány gondolat, a logikáról:
Ha nem járatod a szűrőt non-stop, akkor nem tudnak megfelelő számban kialakulni a szűrőbaktériumok. Ha teljes vízcseréket csinálsz, csak rontasz a helyzeten. A saját szarjukat nem kell föltétlenül szó szerint venni, tele van a víz ammóniával, nitrittel, ráadásul az eltérő vízminőség miatt halálra stresszeled az amúgy is megmérgezett halat.
Ez nem egy macska, hogy almot kell alatta cserélni, és úgy kell takarítani. Az akváriumban a természetes folyamatokat KELL kialakítani, különben nem működik. Ha nem tudsz venni egy normális belső szűrőt, annak a halnak annyi. Egy beteg halat elajándékozni sem szabad.
Kedves kérdező, amit csinálsz, az egy biztos út a halak kinyírására. A halak állandóan ürítik az ammóniát. A kopoltyújukon keresztül, a vizeletükben. Az ammónia olyan mérgező, hogy az egynapi mennyiség is árt a halaknak, rontja az ellenálló képességüket. Hiába pucolod te gyakran az akváriumot, az ammóniát azonnal el kell távolítani, nem pár naponta. Erre pedig csak és kizárólag a szűrőbaktériumok képesek, amiket te szorgalmasan irtasz. Ha a szűrő nem megy éjjel-nappal, akkor minden kikapcsoláskor megpurcannak az addig sikeresen megtelepült bacik. Ha meg valamennyi sikeresen meg is marad az ammóniabontók közül, következik a nitritmérgezés, mert a nitriteltüntető bacik nagyon lassan szaporodnak. Ha a szűrő hangos, vegyél egy másikat. Egy motoros belső szűrő teljesen hangtalanul működik, ha nincs rajta levegőztető feltét.
Ha a szűrést nem oldod meg, akkor hiába kezeled a halaid. Ez olyan, mintha valakinek adagolnád a megfázás elleni gyógyszereket, és elvárnád a gyógyulást, közben meg az illető állandóan alsóneműben járna hógolyózni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!