Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Ez lehet úszórothadás?

Ez lehet úszórothadás?

Figyelt kérdés
Az aranyhalam farkán pár milliméter mélyen csak az úszósugarak maradtak meg. Ma vettem észre. Nem túl feltűnő, távolről nézve olyan, mintha semmi baja nem lenne az úszójának. Bágyadt, általában az akvárium alján van és nem csinál semmit. Eszik rendesen. Ma cseréltem a vizét is. Két algaevővel él, 22 fokos a 70 literes akváriuma vize. Kezelnem kell vagy várjak még egy kicsit? Ha igen mivel? Átterjedhet az algaevőkre?
2011. dec. 27. 20:40
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
nekem is az egyik guppimnak a farka vége átlátszó lett kicsit, azt mondták nekem h valószínűleg a stressz miatt alakul ki, vagy pedig nem megfelelő a víz keménysége, foka, vagy kevés vitamint kap a tápokban. nos nállam 3 féle kaját kapnak, tele vitaminnal szóval nem az a baj, hanem nállam a víz.
2011. dec. 27. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Láttam az előző kérdésed is, igen, lehet úszórothadás.


Külön kéne tenni a halat a mostani vizében, hogy ne okozz neki több változást. Levegőztetni neki, és kezelni aquafurannal, parakillel. A közösben azért nem célszerű, mert az algaevő nem bírja a sok gyógyszert, és az antibiotikumok megölik az amúgy is agonizáló szűrőbaktériumokat, amivel többet ártasz, mint használnál. Szóval a közösben ne gyógyszerezz!


Ezen kívül: Semmit nem érsz a gyógyszerezéssel, mert ennek a rothadásnak bizony oka van. Ha ezt az okot nem szünteted meg, akkor csak adsz a szarnak egy pofont. Ahogy ki tudtam venni az eddigiekből, túl "sterilen" tartod az akváriumot, amiben így nincs (elég) szűrőbaktérium. Gyakorlatilag a saját szarjukban rohadnak a halak. Ezen a végterméken szaporodtak el az egysejtűek, amitől zavaros a víz.

Ha ilyen kezdeti állapotban van az úszórothadás, akár gyógyszer nélkül is megúszhatod. Amit már írtam, sötétíteni kell, mert a papucsállatok a fényenergiát is tudják használni. Függeszd fel pár napra az etetést, hogy ne legyen utánpótlás. Levegőztess erősen. Használj nitrivec-et, az egy baktérium kultúra, segít kiegyensúlyozni az akvit.


Közben: Vedd ki a halat egy másik edénybe, és csinálj neki gyorsfürdős kezeléseket, akár naponta többször is. Lehet kapni pl. 35%-os formalint, abból 1 ml kell 5 liter vízbe. Ebben addig hagyd, amíg jól érzi magát, max. 1 óráig.


Utána: Tedd rendbe a szűrést, mert biztos, hogy nem megfelelő!!! Olvass az akvarisztikáról, mert az alapvető dolgok is hiányoznak (linket kaptál, szűrés, vízcsere, stb.)

Etess minőségi kajával, tápokat csak max 1-szer 1 héten kapjanak. Forrázott zöldségekkel etess, (és fagyasztott kajákkal) az algázók is örülni fognak.

2011. dec. 28. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 Salx Narval ***** válasza:
Igen nagy valószínűséggel. Kezelése SERA Baktopúr , vagy parakill-aquafurán, esetleg más antibiotikumok pl Sumetrolim.Nem elég a vízcsere, egy alapos talajporszívózásra és gyógyszeres kezelésre is szükség van. Igen sajnos a többi halra is veszélyes lehet.Ha még egészségesek az algázók nem ártana külön tenni őket a kezelés idejére, mert nem nagyon bírják a gyógyszert.Őket 5-10 perces parakill-turbó gyors fürdővel fertőtlenítsd kivételkor és a visszarakás előtt is.3- naponta csinálj 40%-os vízcserét és ismét adagolj gyógyszert.A kezelés alatt ne etess kb 1 hét.Ezután rendszeresen cserélj vizet, heti 30%-ot és a talajt is gyakrabban takarítsd.
2011. dec. 28. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Előző!

Távol álljon tőlem, hogy itt okoskodjak, vagy vitázzak, de biztos jó megoldás ez?

A kérdező teljes vízcseréket csinál, aljzatmosással együtt! Aljzatporszívózás pl biztos, hogy fölösleges.

Az akvárium mikroflórája botrányos, gyakorlatilag elvétve lehetnek benne szűrőbaktériumok. Ha ezt elkezdi antibiotikumozni, az életben nem lesz működőképes az akvi, még az algázók is veszélybe kerülhetnek.

Az aranyhal pedig elég kezdeti stádiumban van, szerintem elég lenne őt külön tenni, és para-turbóban fürdetni. Ha ezzel párhuzamosan rendbe van téve az akvárium, hamarabb lehet eredményes a kezelés.


De hangsúlyozom, nem akarok senkire semmit ráerőltetni, csak a mostani helyzet valószínűleg a rossz szűréstől alakult ki, és logikátlannak látom még egy kegyelemdöfést adni neki.

2011. dec. 28. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 Salx Narval ***** válasza:
Tőlem is távol áll az okoskodás, de én nem nevezném kezdeti stádiumnak, ha csak az úszósugarak maradtak meg.Fenntartom amit írtam, mert szerintem a talaj is tele lehet rothadó kajamaradékkal, nyilván a szűrés is gyenge lehet.Teljes vízcseréről én nem olvastam sehol, csak vízcseréről én viszont részlegeset említettem a gyógyszerezés után.Abban egyet értek, hogy külön akváriumban is kezelheti az aranyhalat, viszont az algázókat akkor is ki kellene venni.Én egy ilyen esetben a bontóbacikat is feláldoznám, mert vízcserékkel és óvatos etetéssel nélkülük is megvan egy akvárium pár hétig.Nyilván én sem akarom ráerőltetni a dolgot a kérdezőre, csak leírtam, hogy én mit csinálnék.Örülök, hogy írtál, hiszen abból csak tanulhatunk, ha megismerjük mások bevált módszereit.
2011. dec. 28. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
És ha az algaevőket átrakom egy közös akváriumba, hogy az aranyhal egyedül maradjon? Megfertőzhetik a többieket? Merthát lényegében a legutóbbi vízcsere után áttettem az aranyhalat egy karanténakváriumba és az új vízbe nem piszkított bele. Így is elkaphatják az algaevők?
2011. dec. 28. 08:42
 7/16 anonim ***** válasza:

80%-os nak, erről beszéltem:

http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__2..


"Mondjuk én sokszor cserélem le az akvárium teljes vizét és akkor mindent átmosok (még a kavicsokat is). Ma is lecseréltem, mert egy kicsit már zavaros volt és azt hittem, hogy nem kap elég oxigént." tegnap 17:23

2011. dec. 28. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Nem akarok vitatkozni, de logikusan akkor úszkálna a saját szarában, ha éppenséggel nem cserélem le a teljes vizet. De az igaz, hogy így nem tud beállni a biológiai egyensúly, dehát ha egyszer homályos marad a víz. A szűrőt sajnos nem menetem 24 órán keresztül, mert nagyon hangos (légpumpával működik). Az aranyhalat hamarosan visszateszem a régi vizébe, hogy kezeljem, de az algaevőket ki szeretném venni. Egy közös akváriumba tenném őket, ahol vitorlások, páncélosharcsák és rózsalazacok élnek. Az a kérdésem, hogy ha az aranyhal még nem szart bele a tegnap 100%-osan lecserélt vízbe (úgy hogy mindent átmostam), akkor az algaevők, ha átteszem őket a közösbe, megfertőzhetik a többi halat?
2011. dec. 28. 10:03
 9/16 anonim ***** válasza:

Az algaevőket is csak egy gyors fertőtlenítés után rakd át a másikba.

Néhány gondolat, a logikáról:

Ha nem járatod a szűrőt non-stop, akkor nem tudnak megfelelő számban kialakulni a szűrőbaktériumok. Ha teljes vízcseréket csinálsz, csak rontasz a helyzeten. A saját szarjukat nem kell föltétlenül szó szerint venni, tele van a víz ammóniával, nitrittel, ráadásul az eltérő vízminőség miatt halálra stresszeled az amúgy is megmérgezett halat.

Ez nem egy macska, hogy almot kell alatta cserélni, és úgy kell takarítani. Az akváriumban a természetes folyamatokat KELL kialakítani, különben nem működik. Ha nem tudsz venni egy normális belső szűrőt, annak a halnak annyi. Egy beteg halat elajándékozni sem szabad.

2011. dec. 28. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Platypus ***** válasza:

Kedves kérdező, amit csinálsz, az egy biztos út a halak kinyírására. A halak állandóan ürítik az ammóniát. A kopoltyújukon keresztül, a vizeletükben. Az ammónia olyan mérgező, hogy az egynapi mennyiség is árt a halaknak, rontja az ellenálló képességüket. Hiába pucolod te gyakran az akváriumot, az ammóniát azonnal el kell távolítani, nem pár naponta. Erre pedig csak és kizárólag a szűrőbaktériumok képesek, amiket te szorgalmasan irtasz. Ha a szűrő nem megy éjjel-nappal, akkor minden kikapcsoláskor megpurcannak az addig sikeresen megtelepült bacik. Ha meg valamennyi sikeresen meg is marad az ammóniabontók közül, következik a nitritmérgezés, mert a nitriteltüntető bacik nagyon lassan szaporodnak. Ha a szűrő hangos, vegyél egy másikat. Egy motoros belső szűrő teljesen hangtalanul működik, ha nincs rajta levegőztető feltét.


Ha a szűrést nem oldod meg, akkor hiába kezeled a halaid. Ez olyan, mintha valakinek adagolnád a megfázás elleni gyógyszereket, és elvárnád a gyógyulást, közben meg az illető állandóan alsóneműben járna hógolyózni.

2011. dec. 28. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!