Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Teljesen kezdő vagyok, segítség?

Teljesen kezdő vagyok, segítség?

Figyelt kérdés

Most szeretnék venni egy komplett akváriumot, 54literes, van hozzá bubis szűrő, világítás, fűtő, hőmérő. De nem tudom sajnos hogy ezek a dolgok elegek e ahhoz,hogy nekikezdjek a nagy kalandnak. És nem is igazán tudom hogy kellene nekiállni. Igazi növényeket szeretnék bele, de nem tudom hogy kellene őket gondozni, vagy úgy az egész akváriumot milyen rendszerességgel kell takarítani és hasonlók. Szóval nagyon új az ötlet és még mérlegelés előtt áll, hogy egyáltalán belefogjak e vagy sem. Bármit mondhattok ami hasznos lehet!

Köszi!


2011. nov. 30. 08:33
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

Annyit találtam, - mert amikor nem kerestem mindig megtaláltam egy nagy jó oldalt ahol minden le van írva, most hogy kellene, nem találom - hogy egy kb 50 literes akváriumhoz egy olyan fél centis hungarocel vagy polifoam kell, hogy legyen alatta, hogy a szemcsék és a súly együttesen ne repesszék meg az akvárium alját.

Amikor megvan az akvárium meg kell tisztítani lehetőleg ne nagyon vegyszerrel, mert minden vegyszer nyomot el kell távolítani utána ami nehézkes. Aljzatot is ki kell mosni jól. Az akváriumot félig fel kell tölteni utána elrendezni az aljzatot, a hátuljánál a legvastagabban, előre meg csökkentve a magasságot a térhatás miatt. Teraszokat is lehet kialakítani a növényeknek, különböző díszköveket, fából készült díszeket használni, de ügyelve arra hogy ne legyen kifejezetten éles szél. Növény telepítésnél átnézni a gyökér nem rohadt e, ha egy része az, azt eltávolítani, az aljzatba lyukat fúrni, abba a gyökeret, de úgy hogy ne pöndörödjön vissza. Lehetőleg ne szimmetrikusan rendezzük be az akváriumot mert természetellenes. Szálas növényeket csoportosan, bokrosokat egyesével is lehet ültetni. Ezután lassan öntve a vizet teljesen feltöltjük az akváriumot, beizzitjuk a szűrőt, először bubis lesz a víz a klórgáz miatt, de az eltünik egy idő után. Üresjáratban járatjuk a szűrőt egy hétig, majd jöhetnek az első halak - de nem tudom milyen fajta? ... Kb egyszerre 4 db elsőre. Beopálosodhat a víz de ne izguljak mert majd kitisztul ha beérik - vagy mi. Hetente újabb adag amíg el nem érjük a végleges számot, ami egy liter vízre kb 1 cm "hal" max.

Az akvárium vízének 15-30%-át hetente cserélni, de azt is kell hagyni állni, vagy hogy?

Meg majd szeretnék almacsigát is meg kis garnélát azt hogy kell?

2011. nov. 30. 09:12
 2/12 anonim ***** válasza:

ez kb jó, amit leírtál... a legfontosabb azonban a "beérés" folyamata, ami a következő:

A nitrogén (N) azoknak a vízben oldott anyagoknak az egyik összetevője, amelyek főként a halak ürülékéből származnak. Többé-kevésbé összetett szerkezetűek, és gyorsan átalakulnak ammóniává (NH3 vagy NH4+), egy olyan anyaggá, amely nagyon mérgező az állatokra. Itt jelenik meg az oxigén és a nitrifikáló baktériumok szerepe, amelyek az ammóniát nitritekké (NO2-) alakítják, amelyek szintén mérgező hatásúak. Más baktériumok, amelyek szintén az oxigén jelenlétével átalakítják ezeket nitrátokká (NO3-), amelyek csak kicsit mérgezőek a halakra, és a növényeknél trágyaként lehet használni. Ezeknek az átalakulásoknak az egészét nitrogénkörforgásnak nevezik.


Ammóniából és nitritből már 0,25 mg/liter is egészségkárosodást okoz. A halak szervezetébe jutva meggátolják az oxigén szállítást ergo megfullad a hal.

Erre nagyon oda kell figyelni.

A ciklus kb. 2 hét, nem 1 ahogy írtad... A 10-14. nap környékén van egy tetőpont nitritből, utána indul meg a csökkenés egészen nulláig, ez után leeht halat telepíteni. Nem elég csak az ammóniát figyelni, hanem utána a nitritet is. Sok olyan embert ismerek, akik egy ammónia mérgezés után azt hitték túl vannak a nehezén és akkor jött a magas nitrit szint.


A nitrát kevésbé mérgező, de ha felgyűlik 25 mg/l főlé az sem jó hosszú távon. Ezt a heti vízcsere előzheti meg. Betelelpítettségtől függően heti 20-30% állott csapvízzel, ozmózis vízzel vagy vízelőkészítővel előkészített vízzel kell feltölteni az akváriumot, azt, hogy a három közül melyiket használd az akváriumban lévő vízparaméter határozza meg: a feltöltő víznek ugyanolyannak kell lennie, mint az akváriumban lévőnek.


A növényeknél a fény a fontos meg a tápozás. Vannak alacsony fényigényű növények amik nem igényelnek semmilyen tápozást, de ők lassan nőnek. A gyorsan növőknek viszont sok fény, táp és CO2 kell, anélkül csak elrohadnának, ami szintén ammóniát termelne.

2011. nov. 30. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Köszi szépen az eddigi infókat!


De hogyha én megcsinálom az aljzatot, beleteszek növényeket satöbbi, és beindítom a szűrőt és akkor az jár két hétig akkor maguktól ott lesznek azok a baktériumok a vízben ami nekem kell, vagy bele kell őket tenni külön? Mármint azt kérdezem hogyha áll a víz ott két hétig akkor magától kialakul egy olyan környezet amibe már mehetnek a halak vagy se?

Azt találtam még, hogy :


- ajánlatos ugye olyan 25 fokra beállítani a melegítést

- növények nappal termelnek csak oxigént

- a víz áramoltatása (mi csinálja az áramoltatást, a bubi fújó?) csökkenti a víz széndioxid szintjét

- fontos a ph, valamilyen teszttel ellenőrizhető, meg hogy milyen kemény a víz, általában keményebb szokott lenni mint ami kell, akkor bele kell tenni egy kis desztvizet, hogy lágyítsa, de a túl lágy már megint nem jó, szóval sajnos nem tudom milyen arányban kellene, vagy erre is kapható valamilyen teszt?


- igen, időközben én is megtaláltam hogy a nitrogénre oda kell figyelni ami a halkakiból meg az esetlegesen rohadó ebből abból jön ki, ezért nem szabad túl sok halat beletenni a vízbe és túletetni őket, és hogy majd a nitrifikáló baktériumok megoldják meg a részleges vízcserék


- azt is olvastam hogy természetes édesvízből simán beleönthetek az akváriumba? (??)


- a cserevizet is állni kell hagyni egy olyan 24 órát


- és a tőzegről még annyit hogy sárgássá teszi egy kicsit a vizet, meg savasabbá és enyhén fertőtlenít, de hogy 15percig forralni kell mielőtt beleteszem az akváriumba? (jól értem?)


Meg mit jelent az hogy tőzegen átszűrt víz? o.O"

2011. nov. 30. 10:24
 4/12 anonim ***** válasza:

54 literes szettet? Abba 1 fénycső van.


Abba csak alacsony fényigényű növényt tehetsz. Más nem marad meg benne.


Növények közül "jávai moha".

[link]

A mohát damillal kötözd egy vasfára.

Vehetsz néhány "gömbmohát" is - ezt csak bedobod a vízbe.

Esetleg "anubias nana", ennek a gyökerét ne ásd el, mert elrothad csak kösd egy kőre, vagy fára, hogy ne repüljön fel. [link]


------------


Veszel kb 5 liter kavicsot, egy vödörben átmosod, kisebb adagokban. Beleöntesz vizet, kevergeted és leöntöd a vizet róla és csinálod addig, amíg tiszta víz nem jön le. Majd öntheted az akviba.


Az akvárium kimosásához használhatsz ecetet, de új akváriumnál nem kell, csak kiöblíted csapvízzel. Én szoktam szárazna törölni egy wc papírral, hogy ne legyen a rászáradt vízcseppektől foltos.


Akvárium alá teszel egy polifóamot, körbevágod méretre.


Tehát raksz az akváriumba kavicsot, feltöltöd vízzel és elindítod a szűrőt. Aztán pakolászol bele növényeket, szépen berendezed, ahogy szeretnéd.


Veszel 2-3 tiszta vödröt, egy halhálót, egy leszívócsövet. Ez később kelleni fog.

A csövet ki is próbálhatod (leszívod vele a vizet egy vödörbe) azzal majd lehet az akvárium alján porszívózgatni amikor koszos lesz a kavics.


Várj 2-3 hetet a halak előtt, hetente csinálj egy harmad vízcserét és nem lesz gond.



------------


Ha veszel 10db Red cherry garnélát, azok strapabírók.

Nekik kell egy "Shrimps natural" garnéla kaja, 1 bogyó egy garnéláknak 1 nap.


Garnélák mellé, pl az egyik legstrapabíróbb csapathal (8-10db kell belőle) "Boraras Urophthalmoides". Kis sárga 1 centis halak, nem fognak sokat kakálni.


Na most itt már problémás lehet a szűrőd. Ezek a gyári szűrők, amiket szettekhez adnak, Halilea, meg ilyenek lehet, hogy beszívják a kis halakat és garnélákat.

Nekem az "Aquael fan-1" egy jól bevált szűrő, ez kb4ezer Ft.


Ha nem ilyen halat veszel, hanem 4db "endler guppit", az nagyobb, de ezeknek szokott lenni néha a boltban uszórothadásuk. Így ha ilyet veszel, nézz utána a betegségnek, hogy meg tudd állapítani, egészségeset vegyél.

[link]

Ne legyen a hátsó uszonya szakadozott.


---------------------------


Heti harmad vizet illik cserélni. A vízcseréhez 1 napra állni hagyod a csapvizet egy vödörben, azért kell állott víz, mert a halak kopoltyúja piros lesz, begyullad a kórtól, viszont a klór 1 nap alatt a vödörben kipárolog és az már jó. Azért van benne a klór, mert a zárt vízvezetékrendszerből nem tud elpárologni, és mert klórral tisztítják a csapvizet.


Na csá, többet nem írok :)

2011. nov. 30. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

A két hét alatt azért kell, hogy maguktól beálljanak. Vannak ilyen szűrő indító folyadékok, ami ezeket a bacikat tartalmazza és az van ráírva, hogy a két hét helyett 12 nap alatt előkészíti a vizet, de biztosabb, ha azzal is várj egy ideig. Esetleg néha bedobhatsz 1-2 szem halkaját, hogy valami szerves anyag termeljen ammóniát, hogy jobban szaporodjanak.


A melegítés a halaktól függ majd, pl. az aranyhal hidegvizi 15-22 fokos vízben szeret lenni, a trópusi halaknál meg szintén változó mit szeretnek.


A növények oxigén termelése annyiból lényeges, hogy mivel csak nappal fotoszintetizálnak (co2-ből oxigént termelnek) ezért csak nappal érdemes 8-10 órát világítani őket, illetve a co2 tápozás is csak akkor kell (ha használsz, de nem muszáj, mert emellé nagy fény kell)


A víz áramoltatása alatt szerintem a szűrőt értik, a jelentősége az, hogy az akvárium minden pontjában megmozgassa a vizet, hogy a halkaki ne tudjon leülepedni és később ammóniát termelni. Illetve ha fodrozza a vízfelszínt azzal oxigént juttat a vízbe és akkor nem kell "bubi fújó"


Vannak lakmusz papíros gyorstesztek (6 az egyben) ezek mérnek nitritet, nitrátot, pH-t, keménységek stb... egy mp-re bedugok az vízbe, kiveszed, lerázod, és egy perc múlva a színeket összehasonlítod a táblázattal... a pH-t úgy tudod magadtól kiszámolni, hogy az állot csapvíz pH-ja kb 8 az ozmó vízé pedig 5.


Mit jelent az, hogy természetes édesvíz? a folyóból vagy tóból akarsz belerakni? az nem jó, mert sok fertőzést, kórokozót, élősködőt behurcolhatsz vele.


A tőzegről nem sokat tudok, úgyhogy azt másra bízom... de az nem "alapfelszereltség"...

2011. nov. 30. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Nyúlós lónyál ***** válasza:
akvarista.hu főoldalárol szedd le az e-book-okat. Abban mindent megtalálsz.
2011. nov. 30. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Platypus ***** válasza:

A víz áramoltatása csak akkor csökkenti a CO2 szintjét, ha külön adagolod a gázta az akváriumba. Ha nem, akkor pont növeli, mert amit elhasználnak a növények, az gyorsan pótlódik a légkörből.

A pH-t kemény víznél nem kell figyelni, mert a kemény víz pH-ja nagyon stabil, enyhén lúgos. Minél lágyabb a víz, a pH annál hajlamosabb ingadozásra. 10 nk keménység fölött nem kell a pH miatt aggódni. Vízkeménységre is vehetsz tesztet, kb. 300 Ft. Ha kezdő vagy, akkor nem érdemes vízlágyítással szórakoznod, inkább válassz olyan halakat, amiknek jó a kemény csapvíz. Ilyen például az endler guppi vagy az amanda lazac a kis testű halak közül. Tőzegezni sem kell, ez csak olyan halaknak jó, amik a természetben az úgynevezett fekete vizekből származnak. Ez a víztípus nagyon lágy és savas, és teaszínű a csersavtól. Nem árt, ha van némi tapasztalatod ha ilyet szeretnél, mert a szűrőbaktériumoknak sem ideális ez a közeg.

2011. nov. 30. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek az eddigi segítséget, nagyon sok az információ, próbálom feldolgozni :-)
2011. nov. 30. 20:01
 9/12 A kérdező kommentje:
Zöld kezet adtam mindenkinek! :-)
2011. nov. 30. 20:02
 10/12 anonim ***** válasza:
A zebradánió, tetra, karcsú díszmárna is elég erős immunrendszerű hal, de azok olyan 100 literbe, vagy nagyobba valók, szeretnek úszni.
2011. nov. 30. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!