Javasolnátok olyan boltot/helyet, ahol ilyen akváriumot készítenének nekem?
Egy Fluval edge akváriumot használok most, ilyet: [link]
Nagyon elégedett vagyok vele, kivéve egy valamit: túl kicsi. Szeretnék több halat tartani, nem csak nanokat, viszont a nagyobb akváriumokból nem tetszik egy fajta sem, nem is illene itthon sehová.
Szóval arra gondoltam, hogy csináltatok nagyobb méretben egy hasonló üveget: [link] (ez a fluval üvege fedők nélkül). Üveges tudna ilyet csinálni? És csinálna is nekem? :) Mennyiért kb, ha egy max 100 literest akarok?
És lenne még egy-két kérdésem:
Hagen aquaclear 20 vagy 30 filter jó bele? (mert az van a fluvalban is, és nagyon tetszik, sokkal jobb mint a többi szűrő, amit eddig láttam)
És amivel teljesen nem vagyok képben a világítás. Tudnátok konkrét példákat mondani, linkelni hogyan és milyen lámpákat kell beszereznem, hogy jó legyen? Szeretnék sok növényt is.
Édesvizi akváriumról van szó.
Köszönöm a válaszokat :)
Na, akkor találj ki pontos méreteket az akváriumnak.
A T8-as fényforrás jó ötlet, mert egyszerű, hatékony, sokféle van, ami épp kell.
100 liter körül mindenképpen 60 cm-esekben kell gondolkozni, mert ami ennél kisebb, az csak 45 cm, nem szabvány, csak néhány fajta van belőle, psec. akvarisztikaiak, 5-6 ezer ft-ért.
Ezen kívül ha 2-t is raksz bele, még mindig csak 30 W-tal világít, ami alatt inkább csak árnyéktűrő fajtákat tarthatsz. Foglalatokkal együtt közel 70 cm-nél járunk!
És ha nem akarod lefedni az akváriumot, akkor az akvárium hossza már 1 méternél tart! Ha ezt beszorszom az általad mondott 50 cm-es szélességgel, és adok neki egy 40 cm-es magasságot, az már 200 liter!!!
Szóval konkrét dolgokkal tervezz, mert ez így nem lesz jó!
Közben nézegettem képeket az ilyen akvikról, szerintem a T8 az felejtős lesz! Max előre, a szűrő elé középre befér egy kicsi 15 W-os, de a szűrő 2 oldalára kompaktok kellenének.
Vagy még jobb lenne ilyen reflektoros halogén izzók, mint a gyáriakban, mert azzal irányítottan is tudsz világítani, kicsit kifelé, ahol árnyék van.
először is köszi, hogy ennyit foglalkozol a témával (:
Szval amit írtál 60cm-es cső miért kellene nekem?írtam hogy kb. 50 cm a aksi hossza olyan 50*40*40 körüliben gondolkodom az 80 liter, sztem nekem elég lenne.
A másik meg: olvastam sok helyen, hogy a watt/liter helyett jobb lumen/literben gondolkodni. "Korszerűbb" az elmondások szerint. Ha én 50*40*40-re számolok lument, akkor elvileg 2 t8-as 20 wattos cső már elég lenne. Hagenből van 36cm hosszú is, az pont beférne.
A fénycsövek hossza meghatározza a teljesítményüket!
A 20 w-osnak mondott, az 18 w-os, és 60 cm hosszú!
A 36 W-osak 120 cm hosszúak! A hagen csinál 36 w-osból 105 cm-eset is, de még ez is több mint duplája annak, mint ami beférne!
Ha 50 cm lenne az akvárium hossza, ha teles egészében lefednéd, még akkor is egy 45 cm-es 15 W-os is csak különlegesen vékony foglalattal férne el benne!
Ezeknél a fénycsöveknél pedig (T8, még a T5-is belefér) amik ugyanolyan elven működnek, nincs nagy eltérés az áram felvétel, és a leadott fényerő között.
Ha ehhez hozzáveszem, hogy akár a W/l, akár a lm/l és az akvi térfogata közt nem lineáris összefüggés van, hanem exponenciális, (tehát mindkettő csak viszonylagos értéket mutat, ill. tovább kéne számolni a pontos értékhez)
valamint hogy a színhőmérséklet, és annak a pontos összetevői (spektrulmép) nagyságrendekkel nagyobb befolyásoló tényező a növények és az akvárium szempontjából, akkor a w/l származtatott mérőszám tök ugyanúgy megállja a helyét, mint a lm/l.
Speciális T5-ösöknél, hqi lámpáknál esetleg érdemes utánanézni a W és a lm közti összefüggésnek, azoknál tényleg másabb.
najó, arra jutottam, hogy befedem az egész tetejét, hogy mindenhová jusson fény... inkább legyenek szép zöld növényeim az akváriumban, minthogy azon a pár centin felültől is be lehessen látni (mondjuk a fluval edge-ben ez a lehetőség sokszor segít megcsinálni 1-2 dolgot).
Szóval egy 50*40*40 80 literes aksiba ha rakok egy 15 wattos növényes-halas csövet meg egy napfény csövet?
Vagy beférne még egy harmadik? (foglalatok szempontjából)
na akkor mi van azokban az aksi szettekben, amiknél a tetőben van a világítás és ilyen 60-70 literesek? Akkor azok sem jók ahogy vannak?
Egyébként még halogénen gondolkodom, a fluvalban egész jól működik.
Ha pl. 65x35x35 lenne az akvi, akkor egy 50 cm széles körüli tetőbe beférne 2x15 W-os 45 cm es cső. Így 10-10 cm lenne a fénycső széle és az akvárium oldala közt az a rész, ami nincs bevilágítva. Ez még elfogadtahó. A tető, és az aki széle közt pedig olyan 7-8 cm lenne oldalanként a különbség, ami szerintem nem baj, hogy olyan kevés, mert így legalább nem lógna le annyira a talapzatról.
Ez annyi fény lenne, hogy árnyéktűrő, és néhány közepes fényerejű növénynek teljesen jó lenne.
Ehhez a 30-as szűrő is elég lenne.
Egyszerre írtunk.
Ha befeded az egészet, akkor viszont érdemesebb klasszikusabb arányúra csinálni az áramlás miatt. Amúgy elférne 3 db 15 w-os.
De nem árt végiggondolni, hogy a 15 w-osak nem szabvány csövek, ha tudod ezt finanszírozni akkor jó, de ha pl. 35x35x70 cm lenne, oda beférne a 60 cm-es is, amiből vannak olcsóbbak is.
Egyébként igen, a gyári szettek világítása általában egy rakás szar.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!