150-200 literes akváriumhoz mekkora legyen a külső szűrő?
Szeretnék egy külső szűrőt építeni. Még nincs meg az akvárium, de valószínű, hogy lesz benne egy belső szűrő is.
Mekkora legyen a szűrőfelülete (gondolom minél nagyobb, annál jobb) és mennyi l/h lenne az ajánlatos?
Én egy elég egyszerű bioszűrőt csináltam a tengeri akvihoz, de az tulajdonképpen jó édesvizihez is.
Egy 350 liter/órás szökőkútszivattyút raktam az akváriumba, rajta van egy cső (kertészeti boltból tömlő) ami fel nyomja a vizet egy vödörbe. Tehát ha bedugod a pumpát, megtellik a vödör vízzel. Idáig ok.
A vödör 30cm-vel följebb van mint az akvárium, én csak rátettem egy hangfalra az akvárium mellé.
Aztán vágtam a vödörre egy lukat, felülről kb 5 centire és egy mosógépcsövet beleragasztottam a lukba. FBS szilikonnal, és perlon vattát is tekertem köré és azt beszilikonoztam, úgy jó masszív lett a ragasztás.
Nos ezen a mosógépcsövön folyik vissza fentről a gravitáció által a víz az akváriumba.
Ha ennél nagyobb a szivattyúd, akkor kinyomja a vizet a vödörből, de így még nem. És telepakolhatod a vödröt szűrőanyagokkal, lávakő, siporax, perlonvatta, amivel akarod, és tök könnyű tisztítani, szét se kell szedni, mert a vödörnek nincs leezárva a teteje.
Annyi a baja, hogy elég ronda látvány, de ha az egészed beraknám egy magasabb szekrénybe, akkor nem látszana.
És azért elég jól szűri a vizet.
A szökőkút szivattyút a 1132 Bp., Visegrádi u. 14.-ben vettem, 3-4ezer Ft körül.
Minél nagyobb annál jobb, ahogy mondod :)
A minimum szerintem 10 liter legyen, ha nagyobb is elfér, meg pénztárcád is engedi, lehet nagyobb. Liter/órára pedig legyen meg 6-10X körüli vízforgatás. Ha lesz belső szűrő is, akkor 200 liter esetén lehet olyan 1000 l/ó belső, 600 l/ó külső már tökéletes. Ha kevés halad illetve növényed lesz, elég lehet kevesebb is.
A vödrös külső szűrőnél egy nagyobb pumpa esetén vastagabb csövet kell tenni visszafolyó csőnek.
Pl porszívó csövet, vagy lefolyócsővet.
---
Egy zárt külső szűrőtnél pedig lehet próbálkozni pl egy 30 literes (vecsési káposztalés) hordóval, tömlőcsatlakozókkal és egy 1200-as pumpával, de azt megcsinálni hogy légmentesen zárjon, elég lehetetlen feladat.
-------
Ha van rá pénzed, a kínlódás helyett akár vehetsz egy ilyet is, ezzel jobban jársz:
Atman CF-1000
Vagy ilyet:
Atman AT-3337
Köszönöm szépen mindkettőtöknek!
Én azt hittem, hogy jobb, ha kisebb a szűrő teljesítménye, mert akkor lassabban, de jobban megszűri a vizet. De ezek szerint tévedtem. Ma is tanultam vmit, mégegyszer köszönöm!
" Én azt hittem, hogy jobb, ha kisebb a szűrő teljesítménye, mert akkor lassabban, de jobban megszűri a vizet ".
És nem mondtál hülyeséget, én ezért a bio szűrőnek csak 350 liter/órás szökőkút szivattyút használok, szerintem az pont elég.
Ezen kívül még külön az akváriumba a túloldalra tettem egy 1200 liter/órás powerhead szivattyút is, amire csak ráhúztam egy kis szivacsot. Ez már nem sokat szűr, inkább csak arra jó, hogy csinál egy nagy sodrást, frissebben tartja a vizet, mert hullámoztatja a vízfelszínt ezáltal lesz a vízben elég oxigén és nem kell külön levegő buborékot fújni bele.
Más:
Ha te egy zárt szűrőt csinálnál egy hordóbol, abba már muszáj erős pumpát raknod, mert gyengével el se fog indulni, hisz a gyenge pumpa nem bír akkora (pl 1 méter) emelési magasságot.
Igen, ahogy mondod, bioszűrésre jobb a kisebb teljesítmény, mechanikaira kell a nagy. Ezért mondtam ha jól emlékszem belsőre 1000 l/ó-t, külsőre 600-at. Ha belegondolsz, a belső szűrő egy kb. 10 centis keresztmetszeten egy jó esetben fél liter-literes közegen dolgozik. A külsőnek pedig ott az emelési magasság, plusz hatalmas szűrőközeg, a 600 l/ó még kevés is lehet, ha sokkal lejjebb van az akváriumnál.
Hogy mivel töltöd meg, azt a pénztárca határozza meg. Alulra kellene befolynia a víznek, ott legyen egy ülepítő (például kerámia henger vagy biolabda). Felette lehet egy vastagabb szivacsréteg. A szűrő legnagyobb részét pedig a biológiai szűrőanyag töltse ki, a legjobb és legdrágább a sera siporax, vagy az ista quartzite glass. Ezeknél olcsóbb a lávakő, de az is elég jó, teheted vegyesen. A legolcsóbb a krumpliszsák, de annak a hatásfoka is elég kicsi. Vannak nagyon jó biolabdák is. Ezek közül válogass a pénztárcádhoz.
Nálam amúgy úgy néz ki, hogy 1 liter szivacs, 3 liter lávakő és 1 liter siporax az 5 literes szűrőben. Köztük pedig zsák, elválasztónak. Mindez 70 literes akihoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!