Mit hogyan kell csinálni egy akváriummal? [lent]
Meg kapom vasárnap életem első akváriumát, ami érdekellne
milyen víz kell, (gondolom hal függő de első sorban betta vagy valami nagyobbacska hal),Hogyan tudok én magam szerezni az akvárium aljába követ,ágat,vizínövényeket. Az akvárium 50L-s lesz. Terveim szerint 4 betta lesz benne 1 hím 3 nőstény.Szeretném őket a lehető legjobban el látni mit hagytam ki ami egy kezdő számára fontos lenne? [természetesen nem várom el, hogy mindent le írjatok szerzek az nCoreról ebookot hozzá csak nem tudom mennyit tudok belőle el olvasni]
Bőven lesz időd olvasgatni, mivel az akváriumot 2 hétig üresen kell járatni az első halak megvásárlása előtt.
Ajánlom olvasásra a Horn-Zsilinszky: Akvarisztika c. könyvét, illetve akvarista.hu főoldalán az e-bookokat.
Aljzatot legjobb, ha te veszel, például bazaltzúzalékot. Nem érdemes szedni.
Szőlőtőkét szedhetsz te, ha tudsz olyan helyet, ahol legalább 2 éve nem volt permetezve. Le kell drótkefézni, alaposan kiforrázni és 1 hónapig áztatni.
Vízinövényeket csak boltban tudsz venni, alacsony fényigényűekkel próbálkozz.
Ne tarts együtt ennyi bettát, csak verekedés meg bújkálás lesz. Inkább 1 hímet vegyél, néhány endler guppival társítva.
De ahogy mondtam, még rengeteget kell olvasnod, mert amit leírtam, elhanyagolható töredéke a szükséges tudásnak.
Először is kell egy fűtő meg egy szűrő. A betta 27-28 fokot igényel. Le kell takarni az akváriumot, műanyag tetővel, vagy üveglappal, mert a betta arról híres, hogy könnyen megfázik.
Kavicsot, növényt boltban lehet venni. A talajokról nem tudok tanácsot adni, arról majd ír valaki más, bocsi :)
Hetente részleges vízcserét kell csinálni, a tiedből mondjuk úgy 15 litert kéne lecserélni hetente. Érdemes talajporszívózással csinálni, az olyan, hogy egy gumicső és a végén egy tölcsér. A tölcséres végét lerakod az aljzatra, a másik vége alá teszel egy vödröt, és abba folyatod. Úgy a kosz is kijön az aljzatból.
Az új vizet mindig hagyd állni legalább egy napig, és úgy öntsd bele, hogy azonos legyen a hőfoka az akvárium vizével. De ha használsz vízelőkészítőt, akkor egy órát is elég állni hagyni.
Az akváriumot 2-3 hétig szűrővel-mindennel járatni kell, mielőtt halakat raksz bele. Ha baktériumkultúrát veszel, pl. Sera Nitrivec, elég egy-másfél hétig is. A szűrőnek mindig menni kell, éjjel-nappal, csak etetésnél szabad kikapcsolni, illetve amikor takarítasz. A szűrőt úgy pucold, hogy a leszívott akváriumvízben kinyomkodod, ne csap alatt!
Etetni fagyasztottal etess, napi egy koplalónappal.
Remélem, érthetően leírtam. Jó halazást! (:
Kavics lehet pl. fekete bazalt:
Vagy a drapp színű apró sóder is tökéletes és nem mellesleg az az egyik legolcsóbb aljzat.
Vagy növénytáptalaj, csak az drága:
A növényeknek az egyik legfontosabb a fény:
Pl az 50 litereshez ezt mondanám:
Én vettem egy ilyet nemrég a 45-ösömbe és nekem nagyon bejön:
Nem foglal sok helyet, 26wattos izzó van benne, és a búrán fényvisszaverő ami felerősíti az izzó fényét.
Elég jó fénye van. A növények szeretik.
Neked ventillátor nem kell rá, csak én hűtöm a vizet a törpeszívó harcsáknak, mert ők 27 fok felett kidöglenek és itt már most 28fok van alapból.
Ha elég gyorsan pörög a venti, sikerül lehűtenem 24 fokra ezzel és az nekik pont jó :)
A betta persze bírja a meleget, de nyáron fölösleges fűteni mert halászlé lesz belőle.
A homokot könnyebb felkavarni vízcserélnél, a bazaltot és bármilyen kavicsot nehezebb. Mielőtt berakod akváriumba, mosd ki jó egy vödörben. Könnyebb, ha kis részletekben mosod. Első alkalommal így is ködös lesz a víz, de másnapra leülepszik és a későbbiekben tiszta lesz.
Így ha benne van a kavics, meg a víz, a szűrőt már el is indíthatod.
Szerintem egy kis vékony ágtól nem hiszem hogy baj lenne, de majd megmondják a szakértők :)
Én raktam bele valamit, nem tudom ez milyen ág. Előszőr fehér penész lett rajta, letöröltem szivaccsal, visszaraktam. Köv alkalommal meg lefoszlott róla a kérge pár helyen, végül lehámoztam az egészet, és most világos színű. Semmilyen gondot nem okozott a halaknak.
A gyökereket igazán a formájuk miatt szeretik jobban. Az ágakat lehet csersavban áztatni, így tartósak lesznek ezek is, ha jól tudom patikából lehet szerezni.
A gyümölcsfáink ágai használhatóak, pontosabban a rózsafélék közé tartozóak, amennyiben elhagyott, nem permetezett kertből valók. A cseresznyeszilvát ajánlom leginkább, ezt sokan vadringlónak is nevezik, rengeteg helyen nő vadon. Eleve nagyon csersavas a kérge, ezért jó sokáig bírja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!