Akváriumi világítást ki lehet egészíteni nem akváriumi világítással?
35 literes 2x9 wattos akváriumom világítását kiegészíteném egy 9 wattos energia takarékos Tungsram izzóval, vagy egy 12 wattos asztali lámpáéval. Mind kettő "sárga" fényű.
Megfelelne?
6500-1000 K között minden lámpa jó szerintem :)
A fehéret szokták rózsaszín cső mellé rakni, mert az úgy még jól is néz ki, de láttam már rózsaszín kompaktot is, persze nem élőben, de megmutatom ha megtalálom a linket.
Murr! Valóban sok téves infó elhangzott.
-Egy 2700-2800 K-es cső fényét ugyanolyan jól hasznosítják a növények, mint egy 6000-7000 K-est, mert míg az első a vörös (meleg fehér) tatományban világít, utóbbi a kék, (hideg fehér) tartományban.
Pontosan ezért csinálnak ilyen színhőmérsékletű növényes csöveket, amikel általában kékkel is kiegészítenek, ezért hatnak többnyire lilának.
Önmagukban azonban sárgák.
-6700 K, valóban napfényes, ami arra jó, hogy látványban kompenzálja a növényes csövek színét, de miután általában a spektrum közepén található zöld fényből is gazdagon van bennül, pont alkalmatlanok növénytartásra.
Nem a 6700 K miatt, mert azt másképp is el lehet érni, hanem azért, mert daylight.
- Attól, hogy a sárga csúnya, azt nem lehet rámondani, hogy ne lenne jó növényekhez. Az eddigi egyik legjobb "növényes" csövem pl. egy osram relax volt.
Ezek (kék, lila, sárga) színét kell elnyomni napfényes semleges fénnyel.
Bár, egy barna vizes amazonaszi akiban még ez se fontos, mert van, akinek kifejezetten ez tetszik. :)
Kevés fény mellett is vidáman algásodhat egy akvárium, ha túl van telepítve vagy hanyagolják a takarítást és a vízcseréket. Sajnos látni erre elég példát.
A nátriumlámpa valóban sárga és valóban alkalmas, de ez még nem jelenti azt, hogy a sárga fénycső is alkalmas. A sárga fény önmagában nem árt, csak nem hasznos. Az alkalmasságát az dönti el, hogy mi van még a sárga mellett. A nátriumlámba ilyen szempontból megfelelő, a sárga fénycső meg csak korlátozottan. Valójában bármilyen fény alkalmas a növényeknek, ha elég erős, csak éppen a rossz hullámhosszú azonos teljesítmény mellett sokkal kevesebbnek számít a növény szempontjából, tehát nem minden fényforrást gazdaságos használni. Na meg az algák nagyon sokféle színanyaggal rendelkeznek, gyakorlatilag bármilyen hullámhosszra akad egy faj, ami remekül elfotoszintetizálgat, a tisztességes növények viszont mind azonos hullámhosszokat szeretnek, ezek a kék és a vörös környékén mozognak.
Nálunk volt 72 literesben 2db dulux 35wattos sárga fényű daylight 5600 K-s cső. Kvajól nőttek tőle a növények és nem adagoltunk semmit a növényeknek.
Viszont egy hátránya volt, hogy a zöld alga is iszonyat beindult tőle.
Ugyanez a helyzet a 6500 K-s daylight kompakt izzóval is, mert olyanom is van. Nőnek a növényenk szépen, de az alga is.
Na ezt értelmesen leírtam, mégegyszer:
Most azért szedtem szét a duluxos fényt, mert inkább beraktam a tetejére 2db rózsaszín csövet, ami 72 literbe most össz: 36 Watt.
Remélem, hogy ez segít a zöld alga csökkentésben :)
Nagyon köszönöm a sok választ!
Nem is számítottam rá, hogy ennyi válasz fog érkezni:)
Azt hiszem, akkor maradok az akváriumi világításnál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!