Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi az a CO2 körrendszer, és...

Mi az a CO2 körrendszer, és hogyan kapcsolódik a díszhal tartáshoz?

Figyelt kérdés
Előre is kösz.
2011. jan. 23. 07:39
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A halak Oxigént szívnak, és CO2-t (széndioxidot )lélegeznek ki.


A növények nappal CO2-t vesznek fel, és Oxigént termelnek.


Este meg mindenki csak oxigént vesz fel.

2011. jan. 23. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
89%
Én úgy pótoltam a széndioxidot hogy egy szifon szóda vizet eresztettm hozzá.200L akvárium.A CO" nem körfolyamat hanem ami széndioxidot a szellőztetés ki szorítja a vízből,azt pótolja.Szépen letisztul a víz és fejlődnek a növények,de nagyon óvatosan kell bánni vele mert halpusztulást is okozhat.A szódavíz mennyiségét és gyakoriságát ki kell kísérletezni.
2011. jan. 23. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Platypus ***** válasza:
Ha a CO2 körforgásra gondolsz, akkor a halak oxigént lélegeznek be, CO2-t lélegeznek ki. A növények nappal a CO2-t felhasználják a fotoszintézishez, és oxigént adnak le. Éjjel viszont a növények is lélegeznek, felveszik az oxigént és CO2-t adnak le. Ezért kell sok növény mellett is levegőztető. A levegőztető az akváriumban felgyorsítja a gázok oldódását, ha bármelyikből hiány alakul ki, akkor kiegyenlítődik a levegőből. Az akváriumban élnek még baktériumok, az aerobok oxigént lélegeznek be és co2-t ki, a szerves anyagok lebontása is igen oxigénigényes folyamat.
2011. jan. 23. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Igen, ez eddig világos, sőt a napi tápanyagfelvételből még a halak CO2 kibocsátását is meg lehet határozni.

Akkor már nagy a baj, ha ez akkora, hogy toxikussá válik. De a növényeknek mindig kell hogy legyen elegendő co2, mert a vízben abból sztem. van elég,

( főleg ha az szerves anyaggal szórt),és a halak is kilélegzik, meg a fölösleget lebontó anaerobok.


Amit itt olvastam, az egy diszhaltartó szintén, és kieszelt valami ördögi masinériát, ami CO2-t termel élesztővel-cukorral, hőmérsékletszabályozással, és ezt ciklonnal benyomja a vízbe. Azon aggódott, hogy nem lesz-e sok az "egy bubi/sec", és h. kapcsolja e ki éjjelre?

Többen írtak neki, látszott h. ők is mozognak a témában, és végül arra jutottak, h. éjjelre kapcsolja azért le, a levegőt persze tolja tovább.

Bocs h. hosszú voltam, szal. mi ez a cucc, és miért nyom valaki széndioxidot a vízbe??? Talán a növényeket akarja szépíteni? Jelenleg ez az egyetlen értelmesség amit ki tudok okoskodni... Még 1x kösz.

2011. jan. 24. 03:49
 5/8 anonim ***** válasza:

hát igen, a növényeket akarja szépíteni


Pl a "Hemianthus" az egy gyönyörű növény, de neki szüksége van CO2 beoldásra pluszban, mert ez anélkül hamar elfogy. Azon kívül nagyon sok fény is kell neki.


Ezért választok én olyan növényeket, aminek nem kell CO2, és akkor nincs velük gond. Hát egyes növények igénylik.

2011. jan. 24. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Viszont a CO2 adagolással óvatosan kell bánni, mert a halak megfulladhatnak tőle ha túl sokat nyom valaki a vízbe.


CO2-t lehet többféleképpen is adagolni, pl létezik CO2 tabletta ezt lehet beledobálni, de ettől fehér réteg képződik a víz tetején.


Vagy szokták úgy is, hogy 1 kanál élesztőt másfél liter vízzel és sok cukorral összekeverik, bele egy 2 literes kólásüvegbe, az hamar elkezd erjedni, ha azt bezárod ki is durran, mert nagy nyomás lesz benne, de ha az üvegből kivezetsz egy vékony műanyag csövet, akkor ott jön ki a csőből a széndioxid = CO2. Mellesleg ez rohadt büdös.


Aztán a harmadik verzió, hogy szénsavas ásványvizet öntesz a vízbe, és kész. Csak nem sokat, asszem 100 literbe fél litert, attól még úgy a halak se döglenek meg remélhetőleg. Viszont ez ugye nem állandó, tehát minden nap kéne öntözgetni, mert a CO2 hamar kipárolog a vízből.



A negyedik verzió: Lehet venni CO2 palackot akár hegesztéstecnika boltban is, de nagyobb díszhalasnál is árulják, és hozzá diffuzor, reduktor, buborékszámláló meg én nem tom mik kellenek még, szóval olyan szerkezetek, amivel állítod a nyomást, számlálod a buborékokat... nos ezzel már be lehet állítani egy optimális mennyiséget, ami folyamatosan adagolja azt a kevés CO2-t amire szükség van, akár egy éven keresztül is ha elég nagy a palack. De egy ilyen rendszert összerakni nagyjából 70ezer Ft.

2011. jan. 24. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Platypus ***** válasza:

Ha van egy lélegeztetőd, az olyan szinten meggyorsítja a gázok oldódását, hogy a termelt CO2 és a kialakult oxigénhiány miatt sem kell aggódni, mintkettő hamar kiegyenlítődik a levegővel. Ezért az akvárium CO2 tartalmát alapvetően nem a halak meg a mikroorganizmusok által termelt CO2 határozza meg, hanem a levegő CO2 tartalma. Ez egy nagyjából állandó érték lesz a vízben, de függ a vízkeménységtől és a hőmérséklettől is, mivel mindkettő befolyásolja az oldódást.

A lényeg, hogy a levegőből vízbe került CO2 minden tisztességes vízinövénynek elég átlagos akváriumi körülmények között. Csak akkor van ezzel gond, ha mesterségesen, erős fénnyel és tápozással olyan erős növekedésre hajtjuk a növényeket, hogy már több CO2-t kéne nekik felvenni adott idő alatt, mint amit a vízből tudnak. Ilyenkor szoktak a rafinált növényesek extra CO2-t adagolni.

2011. jan. 24. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Oké, tiszta, köszönöm. Nekem még nem volt olyan növényem, ami sorvadozott volna, én ettől az érdekességtől eltekintek.

De jó tudni róla. Cső, szép halat.

2011. jan. 25. 03:22

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!