Milyen nem akvarisztikai lámpát használhatok?
Gondolom 3 szempont van watt,lumen és kelvin.
Nemrég vettünk a konyhába egy 23w-os kompakt fénycsövet világít mint őrült elég fehér a fénye 4300 K.
A növények miatt szeretnék valami kis tuningot és ahogy néztem a Sera növényes csövek 4900 kelvint tudnak viszont 10-szer többe kerülnek.
Jelenleg van két 18w-os csövem amik világítnak egy 200 literes akváriumot bár a kompakt izzó nem elég hosszú de nekem elég lenne az egyik oldalon növelni a fényerőt,mivel oda koncentrálom a növényeket .
És ez a watt/liter arányt ez most hogy kell érteni hagyomágyos égő wattban vagy fénycsöves wattban csak mert nagy a külömbség.
A wattnál fontosabb a lumen (tehát fényerő), csak az egyszerűség kedvéért szoktunk wattról beszélni, mert abból már lehet következtetni a fényerőre. A másik a kelvin (színmelegség), nem minden sera cső 4900-as és ez nem is a legjobb érték. Ha igazán növényes csövet szeretnél, akkor mondjuk egy 10000K-s rózsaszín csőre van szükséged. A másik, a watt/liter arány, ez sem egészen pontos, mert a fényigény az akvárium méretével és mélységével nem lineáris, hanem exponenciális viszonyban áll. Ez azt jelenti, hogy minnél nagyobb az akváriumod, annál kisebb értékekkel kell növelned a világítás mértékét (például 50 liter 25 watt, 100 liter 40 watt, 200 liter 50 watt).
Tehát amit javaslok, hogy olcsón megúszd, például:
Persze ezekhez vagy barkácsolsz, vagy veszel egy T8-as armatúrát, vagy pedig lecseréled a mostani csöveidet nagyobb teljesítményűre.
Van még egy negyedik szempont is, ami nagyon fontos, ez pedig, hogy milyen hullámhosszokon sugároz a fénycsöved. A növényes fénycsövek a teljes spektrumban adnak le valamennyi fényt, de a vörösben és a kékben különösen sokat. Ez nagyon fontos a növények számára, mert ezt a két tartományt igénylik a legjobban. A hagyományos fénycsövek erre nem képesek.
Ezért mindenképpen megéri egy kicsit többet költeni egy rendes növényes fénycsőre, és simán lehet találni a seránál olcsóbbat is, pl. itt nézz körbe:
A watt/liter arányt T8 fénycsőre kell érteni.
Ettől nőnek a növények nagyon, de a zöld alga is sajnos:
----------
2db Kompakt fénycső Dulux (36W) Daylight 6500K
Azonosító: 01041 1.790 Ft/db
+ 1db Helvar elektronikus T5 fénycsőelőtét (2x36W)
Azonosító: 00907 4.990 Ft
+ FOGLALAT
+ TARTÓBILINCS
+ 1 ERES KÁBEL
+ TÁPKÁBEL
Összesen kb 10ezer Ft, de kicsi és durva fénye van.
és itt lehet kapni:
A TUNGSRAM bolt
nyitva: Hétfő-Péntek 10-17:30h
Bécsi út 67.
Mobil: +36-70-31-00-878
E-mail: tungsrambolt@gmail.com
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!