Mitől pusztulhatott el hirtelen a halam?
50 literes akvám van, benne 11 hal meg egy anci.
A 11 hal, 2 rajból áll.
Ékfoltos razbóra meg hamis neonok
Hamis neonból 6 VOLT, a razbórából 5
A vizük általában 24 fokos szokott lenni, de vasárnap beteg vtam, feltoltam a fűtést, volt bent 30 fok, így a víz is felmelegedett.
Tegnap hajnalban elmentem dolgozni, akkor még a halaknak semmi baja nem volt, ettek, úsztak rendesen. Este mikor haza értem, az egyik neonhal el volt pusztulva az akvárium aljában. Semmi előjel nem volt, napközben hirtelen kimúlt.
Betegség jele nem látszik rajtuk, esznek rendesen.
A víz, környezet felmelegedése okozhat ilyet, hogy hirtelen kimúlnak? :/
Egyetlen hal elpusztulásából semmiféle következtetés nem vonható le, annak oka akármi lehet.
A zöld neonok élettartama 3-5 év, de minden élőlénynél előfordulhat, hogy hirtelen, és minden előjel nélkül elpusztul.
Nem kizárható, hogy a csigákkal vittél be valakit, de nem is bizonyítható az összefüggés, ha csak ez az egy halad pusztult el, és remélhetőleg nem is lesz több elhullás.
Mindenesetre azt kerülni kellene, hogy máshonnan származó akváriumlakót előzetes karantén, megfigyelés, fertőtlenítő fürdő nélkül bedobj az akváriumba.
Az igaz ,hogy pár hal elpusztulásából még nem nagyon lehet messzemenő következtetéseket levonni. Viszont a körülmények miatt szerintem is a meleg lehet a ludas. 30 fok már önmagában sokacska sok fajnak, pláne ha 24 fokról lényegében hirtelen emelkedik. S ezzel együtt gondolom a vízmozgatást nem változtattad s melegben kevesebb az oldott oxigén, tehát amennyi felszín fodrozás elég volt 24 foknál az nem volt elég 30-nál s a leggyengébbeket kikezdte. A hirtelen pusztulás rendszerint valamilyen sokk vagy mérgezés következménye s ha más nem változott akkor jelen esetben a hirtelen meleg volt az oka.
Legközelebb vagy ne fűts be ennyire s mondjuk inkább öltözz fel vastagabban vagy ha muszáj befűteni akkor mozgasd jobban a felszínt. Akár extra levegőztető beiktatása sem hülyeség.
Sztem szívrohamot kaphatott... :/
Am ami még hirtelen szokott változni, az a fény. A led lámpa be van kötve egy wifis konnektorra, időzítve van a le és felkapcsolás.
Képzelj el tök sötét szobát ahol az akva van... hirtelen felkapcsolódik a lámpa... ez okozhat e akkora sokkot nekik, hogy szívleállásuk legyen?
“Képzelj el tök sötét szobát ahol az akva van... hirtelen felkapcsolódik a lámpa... ez okozhat e akkora sokkot nekik, hogy szívleállásuk legyen?”
Elvileg lehetséges, aztán a gyakorlatban fene tudja.
Ablaktalan szoba? Ha az akkor erről nem nagyon tudjuk megközelíteni a dolgot.
Programozható a LED? Sok típusnál lehet beállítani napkelte s napnyugta effektet aminek pont az a lényege ,hogy a fény lassan éri el a maximumot. Talán léteznek programozható dimmerek amikkel lehet ilyesmit összehozni, de ehhez nem értek szóval konkrétumokat nem tudok írni.
Esetleg kicsit barkácsolósabb megoldás, de működhet egy extra led beépítése. Valami teljesítményben gyengébb és meleg sárgás fényűre gondolok. Mondjuk kb fél órával-1 órával korábban bekapcsol mint a fő lámpa s mikor már ég a fő akkor lekapcsol, majd este fordítva ugyanezt.
Felszínen úszó/ felszínen elterülő növényzet még segíthet, azok árnyékolnak s akkor nem kapják telibe a fényt. Persze nem kell a teljes felszínt dugig pakolni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!