Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Levegőztetős szűrőt ajánlanáto...

Levegőztetős szűrőt ajánlanátok 200L vízhez ?

Figyelt kérdés
200L-es tartályban kárászokat tartok. Jelenleg csak levegőztető megy nekik de szeretnék szűrőt is hogy megszabaduljak a mindennapos vízcserétől. Tudnátok ajánlani olyan levegőztetőt ami egyben tartalmaz szűrőt is ? Főképpen olyan emberek segítségét várom akik rendelkeznek az álltalam említett eszközzel nagyon köszönöm.
nov. 3. 21:10
 1/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

A levegőztető csak annyit csinál ,hogy a buborékokkal mozgatja a vizet. Ezt egy szűrő is tudja, tehát gázcsere szempontjából nem feltétlenül muszáj külön levegőztető. Esetleg ha jól zárt fedelű az akvárium vagy ilyesmi akkor van némi plusz haszna.


A szűrő (mindegy ,hogy levegővel vagy rotorral hajtott, akármilyen) meg annyit csinál ,hogy valamilyen szűrőközegen (pl: szivacs, porózus felületű cuccok stb) intenzíven szívja át a vizet. A szűrőközegben baktériumok telepednek meg amik lebontják a halak által termelt nagyon mérgező ammóniát nitritre, majd nitrátra. Tehát önmagában a bomlástermékek nem csökkennek, csak kevésbé mérgezővé alakulnak amiket végül növényekkel s vízcserével lehet biztonságos szinten tartani.


Mivel elég nagy helyről s nagy halakról van szó ezért szerintem nem lesz elég mondjuk egy nagyobb szivacsot ráhúzni a levegőztetőre. Ami igazán hatékony lenne az például egy alsópolcos szűrőrendszer, benne mindenféle szűrőanyag mellett növényekkel gyökerükkel vízbe lógatva (pl: szobai futóka s hasonlók; buzogányvirág s monsztera-félék; csokrosinda/ zöldike; stb, tehát vízszerető fajok). Persze jó eséllyel még így is szükség lenne mondjuk heti 1x részleges vízcserére.


Viszont itt az is képbe jön ,hogy mi a terv a halakkal meg úgy az egész akváriummal? Úgy értem ha például csak x hétig-hónapig nevelgeted s utána nem fogsz többet akvarizálni akkor nem tudom megéri-e ekkora projektbe fogni. Úgy lehet elég lenne csak ráhúzni egy nagyobb szivacsot, vagy kicsit komolyabb kivitelezésben matten, cseh emelős, ilyesmik.

nov. 4. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Tisztázni kéne a rendszer célját mert teljesen más dimenzió egy időszakos horgász-hentes akvárium mint egy esztétikai. A szűrés hetek alatt alakul ki tehát időszakosan nem ér semmit. Az esztétikai esetében egy másik 200L-es tartály tele növényekkel, szivaccsal, ülepítő kavicsággyal, a vízmozgatás csobogósan. A kárászok nagyra nőnek a 200L hosszútávon nagyon szűkös.
nov. 4. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes kifejtéseket de szó sincs akváriumról és esztétikáról. Egy 200L-es tartályban vannak a kárászok és csalihalakként vannak tartva ragadozó hal horgászathoz. Egy nagyon egyszerű és olcsó megoldás kellene a vízszűréshez ugyanis jelenleg naponta kell róluk a teljes 200L vizet lecserélni mert másnapra mindig teljesen bezavarosodik a vizük.
nov. 4. 21:31
 4/8 anonim ***** válasza:
Tehetsz egy külső szűrőbe jó sok aktívszenet amit sűrűn cserélgetsz de én az automata víz újrahasznosítást javaslom. Ehhez persze barkácsolni kell, a wc tartályba elhelyezett úszókapcsoló minden lehúzáskor a kárászos vízzel tölti fel. Fokozva a kényelmet, egy előszellőztető tartályban lévő wc-betöltő szelep pótolja a 200L-est.
nov. 5. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
A lehető legegyszerűbb és legolcsóbb megoldást szeretném. Tudnál kérlek segíteni ebben hogy mi lenne ez ? Konkrét termék(ek) linkje nagyon jól jönne.
nov. 5. 17:43
 6/8 anonim ***** válasza:
A legtöbb belső szűrő tud levegőztetni is. Bármelyik díszállatkereskedésben tudsz ilyet venni.
nov. 8. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Olcsó megoldás nem nagyon létezik, se gyors.

Nem olyan egyszerű a képlet.

Az egyik dolog ami bonyolítja, hogy zavarosságról beszélsz, ami egy fizikai szennyeződés, de az igazi gyilkos egyáltalán nem látható, kristálytisztának is látható mellette a víz. Ez az ammónia, és a nitrit, végső soron pedig a nitrát. Ezért a biológiai szűrés az, ami fontosabb.

És máris képbe jön a másik komplikáló tényező, hogy hány literről beszélünk.

Te 200 literhez való szűrésről beszélsz, de a szűrőket 5 cm-es melegvízű halakhoz mérten nevezik el úgy, hogy hány literhez jó biológiailag.

200 l-ben kárászokat tartani... több, mint túlterhelt biológiailag.

Ha az ammónia terhelést nézem, akkor "hagyományos" akvarisztikai értelemben véve, neked akár 1000 literhez való szűrés is reális lehetne, mert egy trópusi díszakváriumban, a víztömeg, a növényzet, és a halak ammónia terhelésének az aránya, mondjuk 1000 literben akkora, mint a te hidegvízű , növénytelen, kárászos tartályodban.


Innentől viszont inkább tószűrő kategóriában kéne keresgélned.


Egyébként ha akváriumszűrőben gondolkodsz, akkor csakis a legnagyobban!

És ez nem lesz olcsó! Se nem fog gyorsan beérni, mert 2-3 hét simán kell a lebontóbaktériumok beérésének!

És még csodát tenni ez se fog, mert csak nitráttá alakítja az ammóniát és a nitritet, de a nitráttól akkor is meg kell szabadulnod.

Úgyhogy ilyen heti 1-2-szer 50-60 liternyi részleges vízcserére lehet szűkíteni a vízcseréket. De ehhez is olyan brutál kapacitású szűrő kell, mint egy túlterhelt aranyhalas tartályhoz.


Ha ezen belül olcsóbb megoldást akarsz, nem is mutatok drágább dolgokat, ez az egyik legjobb ár/érték arányú szűrő:

[link]

nov. 13. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Van ennél kisebb szűrő is, olcsóbban, ebből a márkából. Attól is függ, hány hal van, mekkorák a halak, stb...

Ha hosszú távra terveznék, én a legnagyobbat venném, vagy a kockázat megosztás miatt, egyel kisebbet, de abból 2 db-ot. Az mondjuk úgy már több, mint 100.000 ft... ez van... egy kárászos akvárium , díszakváriumnak megcsinálva, 500-600 liter minimum, szóval ebből kell kiindulni, nem 200 literből.


Vagy... tószűrők között nézz szét, hátha van olcsóbb megoldás, azokban nem vagyok otthon.

Arra figyelj, hogy tószűrőknél még jobban kispórolják a szűrőanyagot, mint a gyári akváriumszűrőknél, úgyhogy egy extra költség.

Tószűrőkhöz sokszor adnak "szűrőhomokot" vagy még azt se, ami majdnem ugyanaz, mert a homok semmit nem szűr, úgy is ki kéne dobni a p1csába.

A minimum szűrőközeg az az akvarisztikai "kékszivacs", szintén legjobb ár/érték arányú szűrőközeg. Nagy táblákban kapható, ennél olcsóbb és jobb szűrőközeg nem létezik. Ha tószűrőt veszel, minimum ilyet vegyél bele.


És van még lehetőség, attól függően, mekkora istencsászár vagy barkácsolásban.

Mivel vízterhelés szempontjából ez simán 500+ os kategória, így életképes lehet az 500+ os akváriumok szűrési megoldása.

Ezek között pedig léteznek házilag gyártott szűrők.


De ebbe már nem megyek bele, mert 100 oldalt is írhatnék a témában.

Létezik nyitott rendszerű szűrés, külön szűrőakváriummal, oldalpolcos, vagy alsópolcos verzióban, (felső is van, kisebb aksikhoz)

vagy zárt rendszerű , ami gyakorlatilag olyan, mint egy gyári külső szűrő, házilag megépítve.

DIY külső szűrő építésre, vagy alsó polcos szűrőakvárium építésre keress rá.


De a lényeg, hogy egy trópusi díszhalas/növényes akváriumhoz képest egy hideg vízi kárászos tartály, kategóriákkal erősebb vegyi szennyeződéssel jár, és ettől nem egyszerű megszabadulni! Vagy nagyon sok pénzbe, vagy nagyon sok munkába kerül.

nov. 13. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!