Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Cserélejm ki a vizet az...

Cserélejm ki a vizet az akváriumban ha elnéztem a baktérium adagolást?

Figyelt kérdés

Most indítom életem első akváriumát 3 napja.


sera bio nitrivecből (50ml) a 120 literes akváriumba bele öntöttem az egészet egyszerre és utána vettem észre hogy naponta kellet volna adagolni.


Mit javasoltok?



júl. 5. 21:39
 1/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Szerintem csak emiatt nem szükséges extra vízcsere. Csinálhatsz, de végső soron mindegy. Ez baktériumkultúra, nem gyógyszer s még halak úgy sincsenek. Úgy is ajánlott várni minimum 3-4 hetet a halak érkezése előtt, az alatt kikupálódnak a dolgok (a “24 óra után mehetnek a halak” reklámszövegnek ne higgy).


Ne felejts el egy csipetnyi halkaját szórni a vízbe ,hogy legyen mit egyenek a bacik. Így is lesz némi elhullás stb ami okozhat opálos vizet, hát még ha nincs is amin elszaporodjanak.


Egyébként ha már első akva meg minden akkor próbáljunk meg megelőzni esetleges jövőbeli problémákat és írd le milyen halakat tervezel (pontosan, fajonként), milyen a szűrés, világítás, növényzet, talaj, dekoráció stb.

júl. 6. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

AquaEl Fan 3 Plus szűrő

világítás egy 3400 lumenes led cső 7200kelvin.

Sima szűrő homok.


Halakon és növényeken még nem gondolkodtam hogy miket szeretnék, úgy voltam vele hogy van még idöm mire beáll a víz.


Tudnál ajánlani növényeket és élőlényeket? Köszönöm.

júl. 7. 02:25
 3/8 A kérdező kommentje:
(Tudom hogy a növény is élőlény) halra, csigára esetleg rákra gondoltam :)
júl. 7. 02:26
 4/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Rendben, felkészültnek tűnsz szóval annyira nem aggódok :D


Növényekből kezdőknek ezeket szoktam ajánlani:

cryptocoryne- és echinodorus-félék, anubias-félék, mohák, páfrányok, valiznéria, hínárfélék és hasonlók mint az indiai vizicsillag, kocsánynélküli ambúlia, átokhínár, érdes tócsagaz stb, úszó/ lebegő mint a békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha, rucaöröm/ salvinia stb.


Növények mehetnek minél hamarább, igazából ilyen egyszerűbb rendszereknél (pl: sima inert talaj) már első naptól. Nekik is idő kell mire megszokják a helyet és ők is sokat segítenek az egyensúly beállításában.


Halakból s gerinctelenekből is rengeteg lehetőség van, szóval írd le ,hogy miben gondolkozol, például milyen földrészről származzanak, milyen típusú élőhelyet szeretnél kialakítani (pl: nyugodt vizű mocsárszerű vagy gyors folyású hűvösebb patak, esetleg átlátszó vagy fekete víz stb) meg még bármilyen elképzelésed, igényed, ha van akkor kiszemelt fajod írd le s akkor tudok ajánlatokat sorolni.

júl. 7. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Mielött hozzá kezdtem kb 40 óra videót néztem az akvarisztikáról, meg rengeteget olvastam. Terrarisztikával évek óta foglalkozom.


amik tetszenek (nem olvasam utánuk):


Black molly-k

1 db Betta

esetleg valami csinosabb guppik

Zebra csiga ( azt nagyon szeretném, szeretem a csigákat)

amik még nagyon bejönnek az alga evő harcsák

szifók is bejönnek

márnák, lazacok is bejönnek.


igazából a csigát meg a black mollyt szeretném nagyon, ha ezekből tudsz írni valami össze állítást azt nagoyn megköszönném, vagy ha esetleg valami kiegészítésed vagy ajánlatod lenne :)


Köszönöm!

júl. 7. 18:12
 6/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“igazából a csigát meg a black mollyt szeretném nagyon”


Rendben, akkor induljunk ki ezekből. Olvasgatni már most ajánlom ezeket:


[link] , [link] , [link] , [link]


A black molly főleg közép-amerikai, nagyobbacska (kb 6-8 cm) elevenszülő, szereti a melegebb (~26 fok) és keményebb (kb 10-20 nk), esetenként enyhén sós vizet. Ez utóbbi nyugodtan elhagyható (főleg ha olyan társakat raksz amik nem annyira szeretik a sót), viszont ha úgy alakul akkor mehet kb 10 literenként egy kisebb evőkanál jódmentes konyhasó. Nem kell túltolni, főleg ,hogy amit a kereskedésben veszel az jó eséllyel nem is látott sót már jó pár generáció óta.


Több változata is létezik és jól társítható például más elevenszülőkkel. Ekkora helyre nem ajánlok olyanokat mint xifó (mexikói kardfarkú hal (Xiphophorus helleri)), tartottam 100 literben őket s igen elevenek, mozgékonyak, szerintem nagyobb helyre valók. Inkább kicsit kisebb fajokban gondolkodj mint például plattik és kisebb molly-k vagy límiák.

Túl kicsiket mint például szivárványos guppikat szintén nem ajánlok. Valószínüleg nem bántanák, de a hímek nagy uszonya akkor is nem kicsit kirívó. Elég csak egy csipkelődősebb példányt kifogni… Az endler guppi még határeset, bár az még kisebb. Szóval inkább ilyen platti-féle halakat ajánlom.


Mindezek főleg a felsőbb vízrétegben mozognak, szóval nézzünk valamit alulra is. Ami viszonylag kicsi is marad, kb abból a régióból való az a panama páncélosharcsa (Hoplosternum punctatum). Hasonlít a torokátumra (Megalechis thoracata), de annál jóval kisebb és ritkábban kapható faj.

Ha kicsit engedünk a biotóp jellegből akkor nyugodtan mehetnek keményebb vizet bíró páncélosharcsák, például kékpajzsos, foltos vagy narancsúszójú (Corydoras aeneus, C. paleatus, C. sterbai).


Szóval szerintem mehetne 5-6 black molly, szintén legalább 5-6 valamilyen más elevenszülő és kb 6-8 harcsa valamelyik fajból.

Az elevenszülők nagyon szaporák, szóval ha nem akarsz az újszülöttekkel foglalkozni akkor csak hímeket tarts (akkor is képesek túlszaporodni ha a fő akvában hagyod a kicsiket mert mindig marad legalább 1-2 és havonta szülnek több tucatnyik). Ha mégis szaporításra adod a fejed akkor 1 hímre legalább 2-3 nőstény jusson.


A zebracsiga pedig Afrikából származik, de semmi baj ha beraksz 3-4 példányt. Ha nem akarsz szigorúan ragaszkodni a biotóphoz akkor elmegy. Ezek Nerite féle csigák, szóval lehet raknak petéket, de azok édesvízben nem kelnek ki.


A hátsó részek legyenek bátran növényesítve, az előtér és a felsőbb vízrétegek maradhatnak szabadabbak.

Az aljzat ne legyen fehér, viszont lehet tompább homokszínűtől feketéig bármi ami természetes. Természetesen a harcsák miatt ne legyen éles szemű.

Dekornak mehetnek sima kövek, fák, esetleg kókuszhéj, kerámia bújók.

A víz éppen ne pangjon, legyen egy egészséges áramlás, de azért ne fújja el a halakat. A felszín fodrozódjon rendesen.


Kajákból jók a jó minőségű tápok is, például lemezeseket a felszínen elcsipegetik, de azokat inkább csak kiegészítésnek, néha kaphatnak algatablettát. Fő eleségük elsősorban puhára főtt/ forrázott zöldek legyenek mint uborka, cukkini, spenót, sárgarépa, tök és dinnye héja stb. Állati eredetűből mehet élő vagy fagyasztott fekete és fehér szúnyoglárva, artémia/ sórák, cyclops, vízibolha stb.

Az elevenszülők jellemzően főleg növényi dolgokat esznek, a harcsáknak kiegészítő tápokként mehetnek magasabb fehérjetartalmú, jól süllyedő granulátumok.


Nagyjából ennyit kell tudni a tartásukról. Nem nagy ördöngösség, régóta beakvarizált halak. Ha odafigyelsz az alap dolgokra akkor jó eséllyel teljesen rendben lesznek.

júl. 8. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönök mindent, ha valami kérdésem lesz tuti keresni foglak! :)
júl. 8. 14:04
 8/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Szívesen segítek amiben csak tudok :)


Még egy dolgot elfelejtettem megemlíteni, a szárazföldi növények használatát. Sok vízszerető faj egész jól teljesít ha csak a gyökeres része van vízben és a többi levegőben. Ilyenek a szobai futóka, pletykák és hasonló növények, buzogányvirágok, monszterák, hálóslevél/ fittonia, csokrosinda/ zöldike, egyes páfrányok stb.

Kimondottan szárazságtűrő fajokat (kaktuszok, pozsgásak, aloék stb) illetve epifitákat/ kötözősöket (pl: szakállbroméliák, ők rakhatóak például vízből kinyúló ágakra, de a szűrésben nem nagyon fognak segíteni s tudtommal vízbe mártva sem szeretik sokáig) kerüld, de a legtöbb trópusi/ vízszerető működhet. Rengeteget képesek dobni a szűrésen és a látványon is.


Meg még megemlíteném ,hogy a legtöbb akváriumi növény mocsári növény. Létezik víz feletti (“emers”) formájuk, szóval ha úgy tetszik akkor velük is lehet színesíteni a víz feletti palettát.

júl. 8. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!