Az Endler guppy és a szivárványos guppi képes kereszteződni? Ha igen akkor a hibridek már nem teljes értékűek? Vagy a hibridek így sem tudnak már a tovább a szaporodni ahogyan a szamár esetében sem és idővel megtisztul a faj?
Megerősítve az 1-est amennyire tudom az ilyen hibridek is szaporodóképesek. Sőt, egyes szín és formaváltozatok ilyen hibridektől származnak.
A két faj még elég közeli rokon ahhoz ,hogy termékeny utódokat hozzanak létre, de már elég távoliak ahhoz ,hogy megkülönböztethetőek legyenek, külön populációt alkossanak.
A ló és szamár esetében nem ugyan annyi kromoszómájuk van s emiatt azok nem tudnak maradéktalanul párba rendeződni. Emiatt ugyan megszületik az öszvér ami életképes is lesz, de az esetek túlnyomó többségében már terméketlen. Ha tovább folytatódik a különbségek halmozódása akkor idővel semmilyen utód sem tud születni.
Hibridizáció létezik a természetben is, talán többször mint gondolnánk. Akvarisztikával kapcsolatos témaközben például ismert ,hogy az anci (ancistrus, közönséges algaevő) már a vadonban is ki tudja hát “ancistrus” faj hibridje. Egyes afrikai tavakban is össze-vissza keverednek a sügérek a rosszabbodó látási viszonyok miatt*. A papagájsügérről azt sem tudni pontosan milyen hibrid lehet. Szóval vannak ilyenek.
* [link]
Az is igaz ,hogy a vadonba kerülve egyre jobban hasonlítani fognak az eredeti változathoz. Visszaváltozni nem igazán tudnak (Dollo-törvény), viszont az ilyen mindenféle színes, nagy uszonyú stb változatok hátránnyal indulnak mert jobban kiszúrják a ragadozók stb ezért az eredeti, vad változathoz jobban hasonlítók tudnak nagyobb eséllyel szaporodni.
Igen, az ember mesterséges környezetben, tehát védett helyen, célirányosan szelektálva szaporítja az egyre színesebb példányokat. Lényegében ez is csak tenyésztés, mesterséges evolúció mint ami történt/ történik háziállatoknál, nemesített növényeknél stb.
A természetben meg a véletlenszerű mutációk között az ember helyett a környezet szelektál aminek részesei a ragadozók is. Ott általában túl színes nem tud lenni az édesvízi hal mert hamar kiszúrják, ugyanakkor valahogyan fel kell hívja az ellenkező nem figyelmét ezért nem minden faj csak egyszerű barnás-szürke, pláne a nappal aktívak. Mesterséges környezetben meg lehet akármilyen extrémnél extrémebb megjelenése, mindezek nem okoznak gondot, sőt.
A tengeri halak meg általában színesebbek mert maguk a korallzátonyok szintén nagyon színesek. Illetve a mélyebb vízben egyre jobban elnyelődik a napfény a vörös tartománnyal kezdve ezért a nagyon színes hal meglehet nem is tűnik olyan színesnek akár csak néhány méterről nézve.
Plusz a vízben vannak mindenféle lebegő szemcsék meg árnyékok stb amik tovább rontják a látási viszonyokat (ez igaz édesvízben is, csak az jellemzően sekélyebb ezért a fény elnyelődése nem annyira érvényesül, plusz ha zavaros akkor inkább barnás).
Lásd pl: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!