Vettem egy vízelőkészítőt viszont nincs hozzá szűrőm mert kis akvárium van (csak növények vannak benne) az a kérdésem hogy szűrő nélkül is jó vagy szerezzek be szűrőt?
Ha a csapvíznek egyéb baja nincs annál minthogy klóros akkor elég ha vízcsere előtti nap előkészíted s másnapra kiszáll a klór.
De ha már megvan a vízelőkészítő akkor nyugodtan használhatod. Ártani nem árt, sőt. Nem kell szűrő legyen, csak a használati utasítás szerinti adagot beöntöd s hagyod kicsit.
A koszost úgy érted ,hogy valamilyen alga kezd nőni? Az egészséges növénynövekedés vissza kellene szorítsa őket, persze mikor milyen alga van, ugye. Merthogy ezernyi eset van mikor vannak növények de valami nem kerek s emiatt erőre kapnak az algák is. Olyankor ki kell deríteni mi lehet az algásodás oka s azt kell megszüntetni.
Egyébként kicsit off, de ez csak ilyen kis növényes akva, esetleg sima növénytároló? Vagy majd halakat is tervezel? Mert ha tervezel halakat is akkor azokhoz már kelleni fog szűrő meg nem mindegy mekkora a hely, mit tervezel stb-stb. Ha nem lesznek halak akkor ezt a részt figyelmen kívül hagyhatod.
Én egyébként ajánlom a Seachem prime vízelőkészítőt használni akkor is, ha amúgy hagyod állni a csapvizet ahogy az 1-es is írta. Egyrészt habár a klór valóban elpárolog ~24 óra alatt, a klóramin nem, ezért szerintem ártani nem árt adagolni az állott vízhez Primeot is. Én RO vizet használok, de vízcserénél még így is szoktam Primeot adni a Stability mellé, mert a Prime nem csak klórtalanít, de megköti az ammóniát is és a nitritet is, ami által a nitrifikáló baktériumok könnyebben dolgozzák azt fel. 250ml Prime 6900Ft-ba kerül GreenAquán, és fél évre elég legalább, főleg ha még az akváriumod is kicsi.
Ez csak egy tanács, mert ártani semmiképp nem árt és nem is egy nagy kiadás. Viszont sokan használnak sima állott csapvizet sikeresen, úgyhogy nyilván lesz olyan, aki szerint felesleges a Prime. Nekem viszont ennyi pénzt megér a dolog.
Köszönöm szépen a segítséget!
Ma vettem egy vízelőkészítőt(bár nem tudom hogy jó-e,a kereskedésben azt mondták hogy jó lesz,bio start Baktérium és enzim kultúra)
Nem alga hanem mintha a talajből jönne fel valami kis üledék ilyen barnás “cafatok”
Halakat nem szándékozok tenni egyenlőre bele,max később ha már lesz benne szűrő és vízmelegítő illetve a növények fixen megmaradnak benne. Igazából egy bettán gondolkodtam,azt olvastam nem valami igényes halak,persze kell velük foglalkozni,engem inkább ez a 24-26 fokos víz aggaszt hogy azt a melegítő fel birja -e melegíteni és meg is tartani egy 120literes akváriumról van szó.
Meg ha nem csak betta lenne benne a későbbiekben hanem más is,akkor mit érdemes mellé tenni? Gondolkodtam a vitorlás halon,de annál azt olvastam elkezdik csipkedni egymás úszóit.
Esetleg kis neonhalak? Vagy garnélák?
#3 amid van, akkor ezek szerint csak baci kultúra (mint pl a seachem stability). Az is hasznos, érdemes az indítás alatt minden nap adagolni, a későbbiekben meg csak a vízcseréknél. Ennek viszont nincs klórtalanító hatása. Sőt, ha klóros csapvízzel töltöd fel az akváriumot, akkor a baktérium kultúra halottnak a csók, mert a klór megöli a nitrifikáló baktériumokat, amikre szükség van az akváriumban.
Milyen talajod van? Vannak olyan talajok, amiket érdemes használat előtt átmosni (asszem a JBL Manado is ilyen, ami az egyik legelterjedtebb talaj). Vannak aktív talajok is, ahol teljesen természetes hogy a kezdeti szakaszban így viselkednek. Indítás alatt rendszeresen kellene vizet cserélni, és megoldódik a probléma. Később mikor már beáll az akvárium, elegendő a heti 1 vízcsere is.
1. hét: minden nap 50% vízcsere
2. hét 2 naponta 50% vízcsere
3. hét 2 darab 50% vízcsere
4. héttől kezdve meg heti 1x 50% vízcsere
A vízcsere függ a tápozástól és a halak mennyiségétől is, úgyhogy elegendő lehet a heti 30% vízcsere is a későbbiekben.
Fűtés nem egy nagy kunszt. Arra figyelj hogy a szűrő kinyomó ágánál helyezd el a fűtőrudat, hogy egyenletesen eloszoljon a hő. Illetve ha mondjuk 25 fokra akarsz melegíteni, akkor érdemes 26 fokra állítani a fűtést. Nekem legalábbis mindig 1 fokkal hidegebb a víz, mint amennyire állítottam. Igaz, a hőmérő a lehető legmesszebb van a fűtőtől. Arra figyelj hogy az egész fűtőcső víz alatt legyen, és nem lesz semmi probléma vele.
Betta mellé semmiképp nem tennék vitorláshalat. Egyrészt az akvárium nem elég nagy nekik, másrészt kinyírnák a bettát. Neonhalak jók lehetnek, de ott is inkább a bettát félteném, mert megcsipkedhetik az uszonyát. Razbórák között nézegetnék (ékfoltos, hengel, espei) vagy akár a corydoras (pánzélosharcsák) között. Arra figyelj hogy ez mind rajhal, tehát 6-7 darab kelleni fog belőlük ha azt akarod hogy bátrak legyenek és jól érezzék magukat. Garnélák meg elég lutri, hogy milyen természetű bettát fogsz ki. Ha sűrű a növényzet és van elég búvóhely, én tennék be 10-15 garnélát. A Neocaridinák nagyon gyorsan szaporodnak ha jól érzik magukat, és 120 liter sűrűn beültetett akváriumban biztosan lesznek túlélők a betta mellett is, úgyhogy seperc alatt lesz 100 garnélád a 15-ből :)
Ja, hogy 120 literes! Oké, valami 5-10-20… liters kis üvegedényre számítottam. Ekkora hely bőven jó bettának.
Fűtőből olyat vegyél ami legalább annyi wattos vagy kicsit nagyobb mint ahány literes az akva s akkor biztos bírni fogja. Bár igazából ez szokott lenni a legkevésbé problémás technikai cucc.
A hőfokról annyit ,hogy az tulajdonképpen igaz amit az előző írt, nem muszáj 28 fokig felmelegíteni, de ettől még tartsd szemmel a halat. Ha ~24 fokos vízben gyanúsan inaktív akkor első dolgod legyen emelni a hőfokon. Egyszerre ne többet mint 1 max 2 fok s figyeled hogyan reagál.
Vagy tarthatsz olyan halat ami biztosan elvan “alacsonyabb” (tehát olyan 24-26 fok, ez mondjuk teljesen átlagnak számít) hőfokon. Például bettához némileg hasonló a kínai paradicsomhal. Vagy törpe gurámi. Ez a kettő hajlamos csipkelődős lenni, szóval ha békésebbet akarsz akkor jobb a mézgurámi. Na meg mind labirintkopoltyús, szóval fedni kell az akvát.
Mellé mehet minimum 6-8 (de jobb ha ennél több) békés ázsiai rajhal, például ékfoltos razbóra/ annak rokonai vagy vörös karcsú díszmárna is népszerű hal.
S hogy tartsuk az ázsiai vonalat (ezt leszámítva corydorasok is jók) alulra mehet 6-8 Pangio-féle csík, pl: csokicsík, párduccsík stb.
S igen, legyen sok-sok növény, felszínen úszó illetve felszínig érő is. Illetve a rajhalaknak legyen elől hagyva úszótér; a talajlakóknak meg puha, homokszerű talaj némi ágas-bogas-barlangos kő-fa dekorációval. Ez így egy klasszikus ázsiai, lassú vízmozgású, mocsár-szerű akvárium lenne.
Olvasgatni ezeket ajánlom:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!