Növény nélküli akvárium? Belső biológia szempontjából?
A kérdés adott, szóval egy 200 literes akváriumot hogyan rendeznétek be, lehetőleg növény nélkül? Vagyis inkább a kérdés, hogy szükségesek? Műnövény és mű cuccok semmiképpen. Viszont tetszik az afrikai sügeres téma, de hát kicsi hozzá az akva.
Melyik hal, amelyiknek nincs igénye erre?
Mit gondoltok?
Mármint abszolút ne legyen semmilyen növény vagy ha nem igényesek, amolyan “berakod s elvannak magukban” félék akkor mehet néhány? Mármint miért nem szeretnél növényeket, a gondozgatásuk miatt?
Mert több halfaj szóba jöhet ha lesz némi növényzet s sokkal kevesebb ha egyáltalán nincs növény. Persze kövekkel-fákkal is ki lehet alakítani búvóhelyeket stb, de na, mégsem teljesen ugyan az.
Biológia szempontjából meg ilyenkor érdemes “túlméretezni” a szűrést. De lehet akvarizálni növények nélkül is. Sőt, ha összeírnánk minden irányzatot akkor azt látnánk ,hogy az egyetlen közös metszet a víz, minden másra léteznek kivételes esetek.
Konkrétabb példának az Akvarista lexikon biotóp keresőjébe ha azt adom meg ,hogy “normálméretű akvárium (100-200 literig), növénymentes” akkor csak 3 találatot ad ki:
Gyér növényzettel meg már 22-őt:
Ha még Afrikát is megadom akkor növénymentesre ugyan nincs találata, de gyér növényesre van 8:
Szeretném a halak igényeit figyelembe venni. A kérdés efelé is irányul, hogy van e olyan hal ami így tartható.
Szóval melyik az amelyiknek természetes közege ilyen?
végeredményében majd ha úgy van az sem gond ha egy két igénytelen növényt berakok.
Ezért is kérdeztem ,hogy mi okból kikötés a növénytelenség, illetve mennyire vagy ebben kompromisszumos.
Például fákra-kövekre raksz mindenféle anubias- és páfrány-fajokat meg esetleg mohákat; hátulra egypár sor valiznéria és hólyagos vízikehely (plusz igény szerint más nagyobb cryptocoryne-félék); ha csendesebb vizű lesz akkor felülre mehetnek úszónövények (békalencse, kagylótutaj, rucaöröm stb).
Ja, még lehet vízkedvelő szárazföldi növényeket is használni úgy ,hogy csak a gyökerük/ gyökeres részük van vízben, pl: hálóslevés/ fittonia, buzogányvirág és monstera-félék, csokrosinda/ zöldike, szobai futóka és más hasonló növények stb-stb.
Tessék, máris van egy halom növényed s alig kell velük csinálni valamit. Legalább is nem fogják minden hétvégén elvenni óráidat a nyírással s előreláthatóan a tápanyagszinteket sem kell milliméterre kimérni.
Plusz hátulra (s még esetleg az oldalakra) raksz fekete hátteret/ fóliát. Az is sokat segít a halak biztonságérzetében és a látványban is.
~~~~~~~~~~~~~
Na most a halak. Vegyük támpontnak főleg a 22-es találatú linket. Szóval szerintem lehetséges variációk (vagy-vagy):
Egyfajos akva vadászsügérekkel vagy hasonló kisebb-közepes sügérek együtt.
Vagy a kimondottan kicsikre mész rá, pl: csigasügérek is egész jópofák. Nem minden afrikai sügérnek kell minimum 500 liter, kapjanak figyelmet a kicsik is :)
Valamilyen bíborsügér vagy levendulasügér (megint csak: vagy más hasonló kaliberű sügér), egy raj kongólazac és egy csapat kisebb testű synodontis harcsa.
Nagyobb testű dániók (óriás, malabári) hasonló alkatú kalászhalakkal/ szivárványhalakkat, aljzatra kisebb botia-szerű csíkokkal. Ez akkor a legjobb ha az akva inkább lapos-hosszú mintsem széles-mély. Ez inkább egy gyors áramlatú, patakszerű élőhely lenne.
Érdemes az akvát fedni valamivel, ez úgy általánosan is jó tanács, de szerintem talán ez a variáció lehet a legugrálósabb.
Kék akara (vagy más hasonló…) egy raj fejenálló lazaccal (ők nem tudom mennyire ugrálósak). Itt inkább a háttér és felszíni/ felszínig érő növényzet kell domináljon ami nem gond az említett növényekkel.
Faj-specifikus magashegyi fogasponty (Goodeidae-fajok) csapat, főleg a kékfarkú fogasponty tűnik a leginkább “felhasználóbarátnak”. Bár ők úgy tudom többségében védettek, vagy legalább is a vadonban erősen veszélyeztetettek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!